Ushqimet që nuk duhet të mungojnë në dietën tuaj dimërore!

Silvia Tabaku
06/12/2021

Ushqimet e pasura me vitaminë D forcojnë imunitetin, përmirësojnë humorin dhe nevojiten në çdo kohë, veçanërisht në vjeshtë dhe dimër. Siç e dimë, burimi kryesor i vitaminës D janë rrezet e diellit dhe kjo është pikërisht ajo që na mungon në ditët e vjeshtës dhe dimrit.

Prandaj lind nevoja për ushqime që përmbajnë këtë vitaminë. Përveç forcimit të imunitetit dhe përmirësimit të humorit, vitamina D ul rrezikun e disa sëmundjeve autoimune, mbron muskujt dhe nervat.

Studimet kanë treguar se kjo vitaminë ul rrezikun e disa llojeve të kancerit. Simptomat e mungesës së vitaminës D janë të ndryshme tek të gjithë. Përveç dhimbjes dhe ngërçeve të muskujve, simptomat mund të përfshijnë ndjenja letargjie dhe ndryshime të humorit.

Këtu janë disa ushqime të pasura me vitaminë D:

1.Peshk blu

Peshqit me vaj si salmoni, trofta dhe skumbri plotësojnë plotësisht kërkesën ditore për vitaminë D. Peshq të tjerë të freskët që përmbajnë këtë vitaminë janë mustak, krapi, kërpudha dhe prodhimet e detit. Harenga, toni dhe sardelet janë gjithashtu burime të pasura të vitaminës D, por ato janë një alternativë më e lirë se llojet e sipërpërmendura të peshkut. Ky lloj peshku përmban edhe metilmërkur, një lloj përbërjeje toksike, ndaj nuk rekomandohet të hani peshk të konservuar më shumë se dy herë në javë.

2.Vaji i mëlçisë së merlucit

Vaji i peshkut në përgjithësi përmban vitaminë D dhe merluci vjen i pari. Nutricionistët rekomandojnë marrjen e një luge vaj peshku në ditë dhe për fat sot ka kapsula.

3.Kërpudha

Nëse nuk ju pëlqen peshku ose jeni vegan, mund ta merrni vitaminën D përmes kërpudhave.

4.Vezë

Vezët janë gjithashtu një burim i mirë i vitaminës D, e cila gjendet ekskluzivisht në të verdhën.

5.Qumësht

Qumështi i lopës përmban mjaftueshëm vitaminë D për të përmbushur kërkesat tuaja ditore, por nëse jeni vegan, mund ta gjeni këtë vitaminë si një shtesë tek alternativat si qumështi i sojës, bajames ose tërshërës.

6.Kos

Një filxhan kos përmban rreth 20% të dozës së rekomanduar ditore të vitaminës D dhe në vend të kosit, rekomandohet tofu si një opsion alternativ vegan.

Ndërkaq, siç e dini jemi në prag fundviti dhe me ardhjen e festave, shtohen edhe ushqimet speciale që i shkojnë më së miri kësaj periudhe. E një nga ëmbëlsirat që përkon më së miri me festat e Vitit të Ri është edhe panettone, e cila nuk mungon kurrë në këtë periudhë.

Më shumë