Çfarë duhet të vishni për sezonin e festave…

Silvia Tabaku
07/12/2021

Është dhjetor dhe keni një pyetje në mendjen tuaj: çfarë do të vesh? Së pari, merrni frymë thellë. Periudha festive duhet t’i kushtohet argëtimit dhe asgjë nuk i pengon festimet, ashtu si stresi sartoral. Së dyti, ju keni ardhur në vendin e duhur. MR PORTER ka veshur më shumë meshkuj për sezonin e festave nga sa mund të kujtojmë, kështu që ne kemi përgatitur një udhëzues për veshjet e festave.

Zgjedhja e veshjes perfekte fillon me njohjen e kodit të veshjes e përcaktuar nga formaliteti i vendit dhe natyra e ftesës. Pasi ta dini këtë, thjesht zgjidhni nga pesë pamjet e mëposhtme. Ne jemi të bindur se do të dukeni fantastik pavarësisht nëse do të shkoni në një darkë luksoze ose thjesht do të takoni partneret tuaja.

1.Nata e madhe jashtë

Sezoni i festave të Krishtlindjeve është afër dhe nëse jeni ata “bufat e natës” që synojnë të kalojnë ditët e fundit të vitit duke u argëtuar diku do t’ju duhet një veshje e përshtatshme. Balenciaga është ‘miku’ juaj më i mirë për veshjen pas mesnate këtë sezon. Xhaketa me përmasa të mëdha, funksionon me çdo gjë dhe nuk do t’ju largohet kurrë nga shpina. Një palë syze dielli të stilit të viteve 1990 që do t’ju transformojnë në një mashkull mister. Një jelek triko mund të duket më i përshtatshëm për zyrën ose fushën e golfit, por vijat e theksuara në jelekun e Maison Margiela nënkuptojnë gjithçka. Gjithçka që nevojitet më pas janë disa unaza argjendi dhe jeni mëse gati.

2. Për një pije të rastësishme diku

A ka ndonjë gjë më zhgënjyese se një ftesë me një kod veshjeje “smart-casual”? Apo një feste pa kod veshjeje? A mund të largohem me xhinse dhe atlete, mendoni ju? A do të më qeshin nga dhoma nëse paraqitem me kostum? Kjo veshje është njëherësh festive, e lëmuar dhe e zhveshur në të njëjtë kohë. Pika qendrore është këmisha luksoze e SAINT LAURENT në ngjyrë blu që shkëlqen. Në të vërtetë, është kaq e mahnitshme që askujt nuk do t’i interesojë nëse je pak i veshur apo i tepërt. Pantallonat Givenchy i japin pamjes një lehtësi të rastësishme. Xhaketat lëkure të përjetshme të Acne Studios janë një gardërobë thelbësore për këto raste. Kjo xhakete ka një motiv të pikturuar me dorë në anën e pasme. Një palë çizme të zeza Chelsea në shkëlqim, do të përshtaten perfekt me pamjen tuaj.

3. Party në shtëpi

Për ato takime intime në shtëpi me miqtë ku këpucët janë lënë në derë. Por si ta rregulloni atmosferën? Qëndroni tek gjërat me ngjyra tërheqëse, tekstura lozonjare dhe printe. Pantallonat nga marka Needles të miratuar nga A$AP Rocky janë zgjedhja e duhur. Një këmishë e guximshme, me printe nga ENDLESS JOY i veshur me një bluzë me grafik nga OUR LEGACY ndihet e relaksuar, e qëllimshme dhe jo nga ato gjëra që i keni veshur me nxitim. Mos flasim pastaj për pulovrën sipër të MARNI. Shihni e komentoni!

4.Veshja formale

Pas dy viteve të fundit, mund të keni harruar se si të lidhni një kravatë. Kështu, këtë vit, ne mbrojmë “zbutjen” e veshjeve zyrtare duke kaluar në një veshje më elegante me formulën pa kravatë. Asgjë nuk komunikon siguri në vetvete ashtu si kjo xhaketë sportive prej kadifeje rozë nga Richard James e kombinuar me një këmishë të bardhë. Pse të mos lini disa kopsa të hapura dhe ta kombinoni me pantallona të përshtatura në një ngjyrë gri të thellë të THE ROW? Për të përfunduar pamjen ashtu siç i ka hije vendosni një shall mëndafshi të TOM FORD dhe disa bizhuteri. Më në fund, pantoflat të Manolo Blahnik do të nxjerrin një qëndrim më të sofistikuar.

5.Dreka e Krishtlindjeve

Asgjë nuk na merr “frymën” më shumë sesa të mblidhemi në drekën e Krishtlindjes me një gotë vere në dorë duke ngrirë jashtë në të ftohtë. Një xhup i trashë në ngjyrë të gjelbër i STONE ISLAND është ajo që ju duhet. Për ngjarjet e brendshme dhe të jashtme, burrat e mençur do të zgjedhin atletet e SALOMON të kombinueshme në mënyrë perfekte me xhupin. Një palë çorape të mira janë një domosdoshmëri për t’i mbajtur këmbët tuaja të ngrohta. Një palë shumëngjyrëshe prej pambuku nga MR P. plotëson në mënyrë perfekte pamjen tuaj.

Më shumë