Atletet më të mira të vitit 2021…

Marisa Karabeci
23/12/2021

Mund të mos ketë qenë një vit ‘vintage’ në të gjitha fushat, por për atletet, viti 2021 ofroi disa opsione të së ardhmes. Këpucët më të shitura të vitit, Air Force 1, së shpejti bëjnë 40 vite që nga dalja në treg për herë të parë dhe Dunk është një histori suksesi shumëvjeçare. Nga këpucët e vrapimit të epokës hapësinore të ndërtuara nga shishe plastike deri te bashkëpunimet e shumta me stilistë, studiot e dizajnit dhe reperët në këtë artikull do ju sjellim këpucët më të mira të vitit 2021.

1.Yeezy Foam Runner nga Adidas

Interpretimi i parë i Foam RNNR erdhi në vitin 2020 dhe vetëm u rrit në popullaritet. Këtë vit kryeson listat më të kërkuara të atleteve. Ndërsa vinin më shumë ngjyra, aq më shpejt shiteshin, duke arritur pothuajse dyfishin (ose nganjëherë trefish) çmimin origjinal në tregun e rishitjes.

02. VaporWaffle nga Nike x Sacai

Tani ka më shumë variante të Nike LD Waffle por ato janë shumë më të vështira për t’u kapur. “Është e vështirë të zgjedhësh një të preferuar, por më pëlqen pastërtia e tyre, Waffle e thjeshtë, e bardhë dhe e bukur.”

03. 990v2 nga New Balance

40 vjet pasi ato dolën në treg për herë të parë, marka ringjalli 990v2 në shumë prej ngjyrave OG, duke përfshirë ngjyrë bezhë të heshtur.

04. Classic Leather Tabi nga Reebok x Maison Margiela

Ky ishte një nga bashkëpunimet më befasuese të vitit, por u realizua në mënyrë perfekte. Ai bashkoi dy ikona dhe shenjat e secilës markë në një mënyrë të thjeshtë, por të pastër. Ky version i pikturuar me dorë ishte i preferuari im nga projekti, me ADN-në e tij të vërtetë artizanale të Maison Margiela.

05. MSRCELTD nga New Balance X Stone Island

New Balance x Stone Island MSRCELTD ishte një nga bashkëpunimet më të pritura të vitit 2021. Eksterieri i dekonstruktuar, shfaqja e menduar e kodeve të dizajnit të të dy markave dhe përzierja mjeshtërore e materialeve novatore shoqëruan pamjen e mirë me funksionin. Ndër të gjitha Nike Dunks dhe adidas Yeezys, këto ishin atletet e mia të vitit.

06. 990 V1 nga New Balance

E di, çfarë jam duke menduar? Ky New Balance 990 V1 bie ndesh me të gjitha parimet e një atlete të vitit 2021. Nuk është një bashkëpunim midis markave (le më tre ose më shumë bashkëpunime, që duket të jetë standardi i ri). Nuk vjen me ngjyra të çrregullta që i bëjnë të detyrueshme syzet e diellit. As forma e tij bazë nuk i ngjan asaj që HR Giger do ta kishte shkruar në librat e tij. Duket si një këpucë vrapimi, në gri me shije (kamoshi), e bardhë dhe krem, me disa detaje të matura të kuqe aty-këtu. Unë mund t’i vishja këto dhe askush nuk do t’i mendonte fare të veçanta. Por ata janë të veçantë, e shihni. V1 shënon 40 vjetorin e origjinalit 990, një këpucë vrapimi që është bërë sinonim i vetë New Balance, asgjë më pak se një ikonë, në të vërtetë.

7.Dunk Low Retro PRM nga Nike

Duke e kthyer atë në stilet atletike të viteve 1990, këto Dunk u rimodeluan për vitin 2021 në një përzierje të nuancave kafe dhe fosile. Panelet super të buta kamoshi i bëjnë këto një zgjedhje të shkëlqyer për pamje komode. Kini parasysh Justin Bieber, i cili i veshi këto në darkë në mars (të shoqëruar me një kapuç ngjyrë kafe çokollatë dhe pantallona të gjera gri) me gruan e tij, Hailey Bieber. Apeli i tij dhe i saj është i vërtetë për shumë nga stilet e Dunk.

8.Yurt 574 nga New Balance X Salehe Bembury

Nipi im i ri i adhuron New Balance 574. Ai lakmon një palë sepse është i fiksuar pas dizajnit të bazuar në natyrë.  Gjyshit tim i pëlqen Yurts e mia nga një markë e njohur dhe e besueshme.  Me pak fjalë, New Balance 574 Yurt është padyshim atletja e vitit. Njerëzit e admirojnë atë. E zgjodha sepse ishte projektuar nga heroi im Salehe Bembury.

9.ACG Air Mowabb nga Nike

Për sa i përket komoditetit dhe teknologjisë, ACG Air Mowabb është shumë përpara. Ashtu si pararendësi i tij, Huarache, Mowabb ishte revolucionar. Meshkujt në natyrë i sheh gjithnjë e më shumë me këto atlete.

Më shumë