Kot nuk thonë që punët e mira bëhen avash avash, nëse keni vendosur ta lini menjëherë kafen ja çfarë ndodh me ju!

Marisa Karabeci
27/12/2021

Edhe pse kafeja ka një sërë përfitimesh shëndetësore, lënia e saj mund të jetë vendimi i duhur për disa njerëz. Por pa marrë parasysh se sa joshëse mund të tingëllojë për të filluar një jetë pa kafeinë sa më shpejt të jetë e mundur, është më mirë të reduktoni sasinë e kafesë që pini çdo ditë gradualisht dhe t’i jepni vetes kohë për t’u përshtatur me ndryshimet.

Trupat tanë bëhen të varur nga kafeja dhe eliminimi i saj nga dieta juaj papritur mund të shkaktojë disa simptoma të pakëndshme. Ja se çfarë ndodh nëse vendosni ta hiqni atë nga dieta juaj një herë e përgjithmonë.

1. Mund të keni dhimbje koke.

Nëse jeni zgjuar ndonjëherë me një dhimbje koke të tmerrshme, me siguri e dini se një filxhan kafe e fortë mund ta zhdukë këtë dhimbje. Kjo ndodh sepse kafeja ngushton enët e gjakut në trurin tuaj. Kur papritmas vendosni të përjashtoni kafenë nga dieta juaj, kjo shkakton hapjen e enëve të gjakut, gjë që rrit rrjedhjen e gjakut në tru. Trupi juaj mund të reagojë ndaj këtij ndryshimi të papritur me dhimbje koke që do të zgjasin ndërsa truri po përshtatet me rritjen e rrjedhës së gjakut.

2. Mund të ndiheni më të shqetësuar.

Sado kontradiktore të tingëllojë, lënia e kafesë në fakt mund t’ju bëjë edhe më nervozë. Edhe pse kafeina mund t’ju bëjë të ndiheni të shqetësuar, trupi juaj bëhet i varur mendërisht dhe fizikisht prej saj. Ndërprerja e kafesë krejt papritur mund t’ju bëjë të ndiheni të shqetësuar dhe të stresuar. Mund të përjetoni gjithashtu simptoma të tërheqjes së sheqerit, të cilat mund t’ju bëjnë të ndjeni nervozizëm.

3. Mund të ndikojë në lëkurën tuaj.

Ankthi mund t’ju bëjë të djersiteni dhe zemra juaj të rrahë shumë më shpejt dhe nuk është e mirë as për lëkurën tuaj. Kjo për shkak se shkakton prodhimin e kortizolit, i njohur gjithashtu si hormoni i stresit, i cili ndikon në poret e lëkurës tuaj dhe shkakton rritjen e prodhimit të yndyrës. Kjo, nga ana tjetër, mund të çojë në pore të bllokuara, pika të zeza dhe lëkurë që duket e yndyrshme. Stresi dhe ankthi janë armiqtë më të këqij të lëkurës tuaj dhe madje mund të shkaktojnë plakjen e parakohshme të lëkurës tuaj.

4. Mund t’i bëjë dhëmbët tuaj më të ndjeshëm.

Një nga simptomat më të pakëndshme të tërheqjes së kafeinës janë të përzierat. Stomaku i trazuar mund të ndikojë në dhëmbët tuaj. Edhe pse pirja e shpeshtë e kafesë mund të njollosë dhëmbët tuaj dhe t’i bëjë ata të duken të verdhë, lënia e papritur e saj nuk është e mirë as për shëndetin tuaj oral. Të vjellat mund të shkaktojnë tharje të gojës dhe erozion, gjë që i bën dhëmbët tuaj më të ndjeshëm dhe të prirur ndaj kaviteteve.

5. Mund të ndiheni të trullosur.

Nëse pini kafe, e dini se nëse ndiheni paksa kokëfortë në mëngjes, filxhani juaj i preferuar do t’ju shpëtojë ditën. Por sapo të merrni vendimin për të lënë kafenë një herë e mirë, trupit tuaj i duhet kohë për t’u përshtatur me këto ndryshime dhe mund të përgjigjet me një ndjenjë marramendjeje. Këto simptoma zakonisht zgjasin deri në 9 ditë dhe trupit tuaj i duhet kohë për t’u mësuar me ndryshimin.

6. Mund ta keni më të vështirë të përqëndroheni.

Përveçse ju ndihmon të zgjoheni në mëngjes, kafeja mund të përmirësojë fokusin tuaj para provimeve ose një ditë të madhe në punë. Kafeina rrit nivelet e adrenalinës, duke bërë që presioni i gjakut të rritet dhe gjithashtu stimulon trurin. Pasi të vendosni të jetoni pa kafeinë, mund t’ju shkaktojë të luftoni me përqendrimin në fillim, por trupi juaj përfundimisht do të mësohet të funksionojë pa të.

Truri plaket bashkë me gjithë organizmin. Rënia e këtij dhe organeve të tjera në trupin tonë është e pashmangshme. Por zakonet mund të ngadalësojnë prishjen e trupit dhe mendjes. Studime të shumta klinike tregojnë se aktiviteti fizik dhe ushqimi i shëndetshëm janë një formë themelore e parandalimit për të qëndruar më gjatë të rinj.

Lidhur me ushqimin, studiuesit e Universitetit të Wisconsin kanë bërë një zbulim interesant për një pije të konsumuar rregullisht. Këta studiues kanë zbuluar se si të kesh një tru të ri dhe rrezikun e mundshëm të zvogëlimit të demencës tek gratë duke konsumuar këtë pije. Zbulojeni në këtë link.

Më shumë