Udhëzuesi për t’u kujdesur për materialin e kashmirit!

Silvia Tabaku
29/12/2021

Kushdo që ka ndjerë përqafimin e butë dhe të mëndafshtë të materialit të kashmirit, duhet ta dijë se me të drejtë meriton vlerësimin si mbreti i fijeve. Dhe për muajt kur mërkuri është i pozicionuar nga jugu, është një material i butë dhe shumë i ngrohtë për çdo erë që mund të fryjë nga Arktiku në çdo qytet. Aftësia e tij e mrekullueshme për t’ju mbajtur të qetë si një insekt që varet nga strukturat e zbrazëta të fibrës, e cila bllokon një mori grimcash ajri, duke formuar një barrierë ngrohtësie kundër ajrit të ftohtë. Ju jeni, në thelb, njësia e ngrohjes qëndrore të pavarur. Por, si me të gjitha artikujt me vlerë, materiali i kashmirit kërkon kujdesin e duhur, kështu që ne kemi mbledhur të gjitha informacionet e duhura që ju nevojiten për ta mbajtur dhe për t’u kujdesur sa duhet.

01.
Filloni të merrni më seriozisht larjen e rrobave me dorë

Mund të duket logjike të dërgoni trikon tuaj prej kashmiri në pastrues kimik, por është një fibër natyrale dhe mund të lahet në ujë. Në të vërtetë, shumë marka të njohura rekomandojnë ta bëni këtë, pasi pastrimi i tepërt kimik mund të heqë edhe përbërjen e tij mbrojtëse. George McNeil, menaxheri i shitjeve me pakicë në “Johnstons of Elgin”, një markë skoceze që e ka tregtuar materialin e kashmirit që nga vitet 1850.

Materiali i kashmiri ka veti natyrale antibakteriale, kështu që kërkon larje më pak të shpeshta. Lajeni butësisht kashmirin me dorë në ujë të vakët duke përdorur shampo “Johnstons of Elgin Cashmere” ose një detergjent të ngjashëm të butë, pasi të jetë veshur tre ose katër herë.

Lindsey Boyd, bashkëthemeluese e markës së kujdesit të veshjeve “The Laundress”, mbron tezën e kësaj metode të ngjashme.

Mbusheni lavamanin ose vaskën tuaj me ujë të freskët, asnjëherë të nxehtë pasi kjo do t’i tkurret fibrat. Shtoni pak shampo për materialin e kashmirit me pH neutral, kthejeni veshjen mbrapsht dhe vendoseni në ujë përpara se ta trazoni për të shpërndarë detergjentin. Zhyteni përsëri për 30 minuta përpara se të përdorni ujë të freskët të ftohtë për ta shpëlarë. Për të tharë trikon tuaj, mos e kaloni atë nëpër copa. Jini të butë dhe shmangni shtrydhjet me forcë. Mundohuni ta thani në mes të dy peshqirëve të butë në ajër të hapur, jashtë rrezeve të diellit direkte.

02.
Përdorni lavatriçen, por me nivele të ngadalësuara

Nëse mendimi për të larë me dorë trikon e kashmirit ju bën të ndiheni sikur jeni kthyer pas në vitet 1950, mund të përdorni lavatriçen tuaj, por sigurohuni që ta hiqni atë nga cikli juaj standard. Boyd rekomandon që:

Zgjidhni cilësimin e ujit të ftohtë dhe ciklin delikat/larje me dorë, më pas kthejeni trikon mbrapsht, vendoseni në një qese larës me rrjetë për ta mbrojtur nga pengesat dhe shtojeni në kazan. Përdorni një shampo enkas për materialet e kashmirit që nuk do të heqë fibrën nga përbërja e saj mbrojtëse natyrale.

Materiali i kashmirit nuk duhet të thahet kurrë në procesin e tharjes në lavatriçe, përveç pjesës nëse jeni adhurues i pamjes së një trikoje të tkurrur. Massimo Alba, themelues dhe drejtor krijues i markës së tij me të njëjtin emër, i cili ofron një gamë të gjerë veshjesh me material kashmiri, rekomandon larjen me dorë, por thotë se mund të përdorni edhe ciklin e centrifugës në lavatriçen tuaj.

Vendoseni në një këllëf jastëku për ta mbrojtur dhe vendoseni makinën në një cikël rrotullimi të ngadaltë për të nxjerrë ujin e tepërt.

Për sende të tilla si shalle ose batanije, të cilat rrallë kanë nevojë për pastrim, çojini ato te një pastrues kimik që nuk përdor kimikatin e rrezikshëm perkloretilen (PERC). Kjo do të ndihmojë në ruajtjen e ngjyrës dhe formës.

03.
Trego pak dashuri për materialin e kashmirit

Ashtu si çdo gjë me vlerë, materiali i kashmirit duhet trajtuar me respekt dhe kërkon mirëmbajtje. Ajrosja e rrobave tuaja pas çdo veshjeje është një praktikë e thjeshtë që do t’i mbajë ato në rregull. McNeill thotë se:

Vetëm ajri i freskët mund të heqë papastërtitë dhe grimcat e pluhurit nga lesh kashmiri. Varini veshjet tuaj diku ku ajri qarkullon natyrshëm. Gjithashtu, shkundja e kujdesshme e materialeve të kashmirit pas veshjes do të largojë grimcat e pluhurit dhe do ti ‘zhvesh’ fibrat për të ndihmuar në mbajtjen e formës së tyre.

Ndërsa largimi i puprrave  është një dukuri krejtësisht normale me materialin e kashmirit, ajo mund të mbahet lehtësisht nën kontroll. Alba thotë gjithashtu se:

Unë përdor një furçë prej druri mbi materialin e kashmirit kur është ende i njomë pas larjes pasi fibra është më e lehtë për t’u rregulluar. Është një mjet i butë që ndihmon në heqjen e qimeve që bien.

Boyd rekomandon gjithashtu pastrimin me furçë për të zbutur materialin.

Krehja jonë e pulovrës është projektuar me dy pjesë me rrjetë të imët për të ngritur butësisht fibrat e grumbulluara. Shtrojeni sendin në një vend të sheshtë, më pas krehni në një drejtim mbi zonën e prekur. Për pastrimin e puprrave ka edhe makineri eknas, të tilla si ato të ofruara nga marka premium për kujdesin e veshjeve “Steamery”, të cilat pastrojnë butësisht fibrat e grumbulluara. Mos e bëni këtë shumë shpesh sepse rrezikoni të holloni veshjen.

Nëse keni pasur fatin e keq të krijoni një vrimë, çojani veshjen një rrobaqepëse ose pastruesi kimik që është e specializuar në riparimin e tyre.

04.
Trajtojini njollat me mjetet e duhura

Është ligji që sa herë që vishni diçka të çmuar, përfundoni duke e prishur munabetin. Dhe për shkak se nuk mund ta hidhni materialin e kashmirit në kazan me një lugë Vanish, mund të jetë e vështirë të dini se çfarë të bëni për të minimizuar dëmin. Nëse jeni jashtë dhe sapo keni marrë një njollë, McNeill thotë se shishja juaj e “San Pellegrino”-s mund të jetë një shpëtimtar.

Uji i gazuar mund të ndihmojë në heqjen e njollave të vogla pasi flluskat bllokojnë dhe heqin grimcat e papastërtive. Aplikojeni me masë dhe fshijeni me një leckë. Shmangni pecetat ose peshqirët e letrës, të cilat do të lënë push dhe shmangni sapunët e rastësishëm në tualete, të cilat mund ta bëjnë një njollë më të vështirë për t’u hequr.

Pasi të ktheheni në shtëpi, ndërmerrni veprime më vendimtare. McNeill rekomandon:

Përdorni ujë të ftohtë për të shmangur zgjerimin e fibrave dhe spërkatni njollën për të lagur lehtë zonën e shënuar dhe pastrojeni butësisht me një leckë të lagur. Nëse njolla është me vaj, aplikoni një sasi të vogël shampo kashmiri. Për njollat ​​e pasura me ngjyra si kafeja, çaji, vera, papastërtia dhe bari, solucioni ynë i njollave është ideal, ndërsa shiriti ynë larës dhe i njollave do të luftojë njollat ​​me bazë vaji si djersa, vajrat e trupit dhe salcat e sallatës. Për trikot me ngjyra të ndezura, provoni një zonë të vogël me një leckë të bardhë të lagur dhe nëse ka ndonjë transferim ngjyrash, dërgojeni në një pastrim kimik.

05.
Ruajeni kashmirin tuaj me zgjuarsi

Materiali i kashmirit është si havjari dhe nëse ekziston frika nga mola atëherë:

Vendosini në sirtar ose varini në gardërobë materialet e kashmirit.

Si një fibër e përshtatshme për muajt e ftohtë, ia vlen t’i paketoni rrobat tuaja prej kashmiri për të kursyer hapësirë ​​dhe për t’i mbajtur ato larg pluhurit dhe zvarritjeve rrëqethëse kur të vijë pranvera. Boyd këshillon përdorimin e qeseve për ruajtjen e pambukut, jo kuti kartoni, të cilat mund të tërheqin insektet dhe të shkaktojnë zverdhje të pëlhurave.

Gjithmonë ruajini sendet e pastra kur i mbani ato për një kohë të gjatë. Erërat, vajrat e trupit dhe njollat ​​do të tërheqin kafshët dhe do ta bëjnë pastrimin më të vështirë. Shtoni bustina me livando që largojnë insektet në zonën ku mbani rrobat dhe përdorni një armoatizues për materialin e kashmirit.

Më shumë