10 destinacionet perfekte për ju që kërkoni të qëndroni larg zhurmave këtë fundvit!

Marisa Karabeci
03/01/2022

Rrugët e mbushura plot, radhët e gjata për të hyrë në dyqane si dhe çmimet e larta janë fatkeqësisht ato që shoqërojnë vizitat në qytetet turistike. Për ju që po planifikoni pushimet tuaja të ardhshme në një vend larg turmave të njerëzve dhe që sigurisht kërkoni dhe atmosferë unike, ne ju sugjerojmë disa vende:

1. Aveiro, Portugali

Të gjithë dimë për bukurinë e Venecias, por pak njerëz kanë dëgjuar për Venecian e Portugalisë, Aveiro. Ky qytet mahnitës është plot me shtëpi me pllaka shumëngjyrëshe të një bukurie të veçantë. Ndodhet gjithashtu në bregdet, pranë një grykëderdhjeje. Ashtu si Venecia, ju mund të hipni në gondola (ose “moliceiros” në portugalisht) nëpër qytet, pa turmat. Kjo e bën Aveiro qytetin perfekt veror për pushime evropiane, me plazhe dhe laguna për t’u vizituar jashtë qendrës së qytetit.

2. Pacentro, Itali

Ky fshat është i vendosur në majat e kodrave italiane në Rajonin e Abruzzo-s dhe është në fakt një nga qytetet mesjetare më të ruajtura të Italisë. Është nominuar si një nga “Borghi più belli d’Italia” (“Fshatrat më të bukur në Itali”) dhe është e lehtë të kuptohet pse. Me rrugët dredha-dredha dhe shtëpitë e saj prej guri, plot karakter, ku vend është me të vërtetë një destinacion për një përvojë autentike të një qyteti italian.

3. Carcassonne, Francë

Ju do ta gjeni këtë perlë të vendosur në rajonin mahnitës të Aude, Franca Jugore. Është në fakt një fortesë e vjetër, që do të thotë se i gjithë qyteti është brenda një muri kështjelle mesjetare me një labirint rrugësh për t’u zbuluar. Qyteti është i rrethuar nga vreshta dhe brenda, mund të gjeni shumë restorante dhe qoshe të fshehura për të shijuar kuzhinën dhe pijet autentike franceze.

4. Cuenca, Spanjë

Spanja ka shumë qytete të pabesueshme, por ky me të vërtetë dallohet për bukurinë e tij për faktin se është më pak i njohur. Ndodhet në buzë të një gryke në anët e shkëmbit. Ky është një vend për të mos humbur, i përsosur për t’u ‘zhytur’ në kulturën dhe historinë autentike spanjolle.

5. Užupis, Lituani

Ky destinacion është një lagje e vogël brenda kryeqytetit të Vilnius. Që nga vitet 1990, zona e Užupis ka qenë shtëpia e artistëve që u vendosën në këtë qendër historike të Vilnius. Këtu mund të gjesh qetësinë që dëshiron, për t’u shkëputur nga zhurma e jetës së përditshme e për të shijuar diçka më të lirë.

6. Perast, Montenegro

Në një farë mënyre, kjo perlë fshihet nga shumë njerëz, pavarësisht mjedisit idilik dhe qytetit të ruajtur bukur. Nuk është larg nga qyteti më i madh dhe më i njohur i Kotorrit, i cili është vetëm një makinë larg gjirit. Ky qytet bregdetar është ikja e përsosur nga turmat dhe jeta e qytetit me diell, det dhe ushqim të shijshëm në mendjen tuaj.

7. Sighișoara, Rumani

I vendosur në rajonin e Transilvanisë, ky qytet ka misterin dhe sharmin e një epoke tjetër. I mbushur plot me legjenda dhe folklor, çdo gur ka një histori për të treguar nëse e dëgjoni me vëmendje. Sikur të mos mjaftonte kjo, është gjithashtu një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s për qytetin e tij të vjetër me mure tepër të ruajtur mirë, me një histori që daton në shekuj. Është gjithashtu vendlindja e Vlad III (i njohur gjithashtu si Vlad Impaler dhe Vlad Drakula).

8. Tallinn, Estoni

Ky kryeqytet i Evropës Veriore shpesh shkon nën radar, pavarësisht bukurisë dhe sharmit të tij të pastër. Sidoqoftë, kjo do të thotë që ju mund ta zbuloni vetë qytetin, nga qendra e tij historike deri në bregun e Balltikut. Qyteti është i njohur për artin e tij unik të rrugës, të ngulitur në qoshe, të krijuar nga vendasit. Nga historia te kultura dhe ushqimi, Tallinn ka gjithçka që mund të dëshironi.

9. Ishulli Nisyros, Greqi

Problemi me shumë nga ishujt e Greqisë është turma e njerëzve, kështu që nëse nuk ju pëlqejnë grumbullimet e njerëzve dhe çmimet e larta të Mykonos ose Santorinit, ky vend më pak i njohur është për ju. Ajo ka hijeshinë e rrugëve me kalldrëm dhe ndërtesave të bardha me brigje të pacënuara, burime termale natyrore, për t’u parë. Është mjaft një magnet për artistët dhe nuk duhet humbur nëse jeni duke kërkuar për një aventurë verore.

10. Durham, Angli

Ky qytet historik është një mënyrë e shkëlqyer për të përjetuar Anglinë e vërtetë duke anashkaluar turmat dhe çmimet e larta të Londrës. I ngulitur në pjesën verilindore të vendit, ky qytet i ka të gjitha, nga kështjellat deri te shtëpitë e çuditshme të çajit. Është gjithashtu vendi ku janë xhiruar disa nga filmat e Harry Potter, kështu që nuk është një vend për t’u humbur nëse jeni një fans i filmit.

Ngrohtësi e dashuri siç një fillim viti është i destinuar të jetë dhe tradita shqiptare e ofron këtë. Nga veriu në jug, nga lindja në perëndim, tashmë të gjithë kemi mundësinë për përjetime nga më të dashurat për këtë ndërrim vit. Në këto 31 vite tranzicion, vendi ynë ka bërë hapa para dhe pas, por ia ka vlejtur. Kjo sepse të guxuarit ka sjellë edhe vlerat më të mira.

Në rastin konkret për sektorin e hoteleri-turizmit. Deri në këto momente që flasim janë me dhjetëra hotele që ofron shërbim të specializuar. Mikpritja cilësore i rendit me 5 yje, duke u bërë të shumëfrekuentuar për turistët vendas edhe të huaj. Por cilët janë hotelet e listuar si më tërheqës për pushuesit?

Më shumë