Udhëzuesi elegant i burrave për tendencat më të reja të veshjeve të vitit 2022!

Anja Dervishi
05/01/2022

Tranzicioni në vitin e ri është tradicionalisht një kohë për reflektim dhe ndryshim. Mendërisht dhe fizikisht, sigurisht, por edhe për sa i përket modës. Në këtë aspekt më shumë se çdo tjetër, të ndihmon të dish se ku po shkon. Pra, ne kemi anketuar stilin dhe tendencat kulturore të 12 muajve të fundit dhe – bazuar në atë që kemi parë në pasarelë, në rrugë dhe madje duke qarkulluar në TikTok (jo seriozisht, është shtëpia e një vatër veshjesh bindëse për burra) – ne kemi nxjerrë shtatë tendenca që ka të ngjarë të shohim më shumë në muajt e ardhshëm.

1.Shapka gome

Nëse 2021 ishte viti i Croc, 2022 mund ta çojë atë një hap më tej. Siç e kemi deshifruar tashmë, shapkat po kalojnë një moment, por a është kjo pasojë e një zakoni që nuk kemi arritur ta largojmë pasi kemi kaluar më shumë kohë se kurrë me pizhame dhe pantofla, apo ka diçka më të thellë se kaq këtu? Sido që të jetë rasti, veshja e pantoflave jashtë nuk është kurrë e arsyeshme, këtu hyjnë shapkat e gomës. Bottega Veneta tashmë u ka dhënë këpucëve prej gome trajtimin e modës së lartë me çizmet e saj Puddle dhe këpucët me taka të markës Balenciaga ishin një nga këpucët më të shquara të vitit, por shapkat e gomës përfaqëson një qasje paksa më delikate. Është një pamje e rehatshme, e lehtë dhe e papërshkueshme nga uji në trendin e këpucëve të shëmtuara – si çizmet Wellington madje, por shumë më elegante.

2.Xhaketa me logo universiteti

Pak artikuj mode i kanë qëndruar provës së kohës me më shumë shije sesa xhaketa e universitetit. Fillimisht duke bërë rrugën e saj nëpër kampusin e Harvardit si pasardhës i pulovrës së viteve 1930, xhaketat e universitetit aktualisht po përjetojnë një rritje tjetër të madhe të popullaritetit. Tyler, the Creator, stili i parapëlqyer i gjyshit të të cilit sapo e fitoi atë si njeriun e veshur më mirë të vitit nga GQ, i ka veshur ato veçanërisht mirë. Dhe markat amerikane Aimé Leon Dore dhe Rhude kanë fituar gjithashtu popullaritet duke rifituar estetikën e Ivy League të viteve 1990 me një ndryshim të veshjeve të rrugës. Tani, më pak për të bërë me gjenealogjinë akademike dhe më shumë për të bërë një deklaratë, një xhaketë universiteti në 2022 është hibridi i përsosur i sportit, praktik dhe elegant.

3.Xhinse me porosi

Xhinsi është një element kryesor i veshjeve shumëvjeçare për shumicën e meshkujve, por gjenerata Gen Z po e gjallëron atë dhe TikTok është i mbushur me parashikime se xhinsi i personalizueshëm do të jetë një nga tendencat më të mëdha për vitin 2022. Këto nuk janë aspak të pabaza: falë qëndisjes së BODE, një nga markat më në zë të Nju Jorkut, plus label-i dinak japonez KAPITAL që shijon më shumë kohë transmetimi kohët e fundit, ka një humor të veshjeve për meshkuj të tipit lara-lara tani. Kjo nuk do të thotë të zhgarravisni rrobat tuaja si pulovra e një maturanti, por nga xhinset e pikturuara me dorë deri te xhinset e qepura dhe të qëndisura, ka një individualitet simpatik me pak personalizim.

4.Pëlhura dhe silueta më të buta

Nga fundet, te bluzat dhe çantat e dorës, veshjet që tradicionalisht kanë qenë të kufizuara për femrat sigurisht që lanë një shenjë përçarëse në veshjet e meshkujve gjatë gjithë vitit 2021. ‘Crop tops’ kthyen kokën tek Fendi; kostume mëndafshi dhe këmisha të tejdukshme në Dior; dhe zbukurime me valëzime të stolisura me ngjyrë pastel në Casablanca. Për të mos përmendur vitin 2021 u përcaktua nga momente kyçe kulturore si veshja e Kid Cudi në SNL ose shallin me pupla të Harry Styles në Grammy – të cilat, sipas Lyst, kanë kontribuar në rritjen e termave të kërkimit neutral ndaj gjinisë me 33 për qind që nga ajo kohë, fillimi i vitit të kaluar. Me gjithë këtë në mendje, duket se kufijtë e gjinisë në tendencat e modës do të vazhdojnë të mjegullohen gjatë gjithë vitit të ardhshëm dhe megjithëse kjo nuk do të thotë se është bluzë apo bust, pëlhura më delikate si dantella dhe mëndafshi ka të ngjarë të bëhen një pjesë më e madhe e veshjet e burrave më aventureske.

5.Ngjyra e vitit e Pantone: Shumë Peri

Megjithëse ndarja e një ngjyre të vetme për një vit të tërë duket si një detyrë mjaft reduktuese, parashikimet e Pantone ndërtohen rreth një sërë inputesh kulturore, duke marrë parasysh atë që ka ndodhur në botë, si dhe ngjyrat që kanë zgjuar interesin e publikut në galeritë dhe ekspozitat e artit. Ngjyra që rezulton për vitin 2022? Shumë Peri, nuanca perfekte metrik-blu që synon të injektojë risi, optimizëm dhe vitalitet në vitin e ardhshëm. Atëherë pa presion.

6.Këpucë me tegela

Njësoj si të vishni një xhaketë të fryrë në këmbët tuaja, pantoflat e fryra si ato më poshtë janë një trend i papritur për të goditur botën e këpucëve. Me një ndikim të qartë Gorpcore, këto këpucë të mbyllura dhe të izoluara janë më të rehatshme se një jorgan kur bie alarmi i zgjimit dhe megjithëse mund të ndihen paksa si pantofla për t’u veshur jashtë shtëpisë, markat po e ndryshojnë ngadalë këtë. Nike ka prezantuar Paketën Offline, The North Face e ka përkthyer xhaketën e saj gjithnjë të popullarizuar në këpucë termike dhe madje edhe Prada e ka vënë në lojë me çizmet e fryra Blow.

7.Ngjyra pastel

Për shumicën prej nesh, viti 2021 shënoi fundin e një viti tjetër mjaft të qetë dhe modest. Na quani optimistë, por me gjithë fatkeqësinë dhe zymtësinë përreth, është koha për të filluar të injektojmë pak më shumë ngjyra në veshjet tona. Paleta më e butë e trëndafilave me fije ngjyrë karamele, mente dhe e verdha e limonit janë një pikënisje e mirëpritur për një gardërobë më aventureske ndërsa bota fillon të hapet sërish. Duke u shfaqur me bollëk në pasarelat SS22 të Fendi, Casablanca dhe Ermenegildo Zegna, ngjyrat e forta mund të mos e shpëtojnë botën, por ato e bëjnë atë të ndihet paksa më e ndritshme.

Më shumë