E dimë, pas festave i keni marrë disa kilogramë! Ja 6 mënyrat për të djegur kalori pa shkuar në palestër!

Marisa Karabeci
11/01/2022

Ndërsa stërvitja dhe ushqimi i shëndetshëm me siguri do t’ju ndihmojnë të qëndroni në formë, ka mënyra të tjera, më të pazakonta për të djegur kalori. Shumica e tyre nuk do të marrin shumë kohë dhe kur bëhen rregullisht, do t’ju ndihmojnë të qëndroni në formë pa kaluar orë të tëra në palestër.

Njihuni me disa mënyra të thjeshta dhe “dembele” për të djegur kalori:

1. Bërja e një dushi të nxehtë

Një dush i nxehtë është një mënyrë e mirë për t’u çlodhur në mbrëmje dhe për të larguar stresin. Por siç rezulton, kalimi deri në një orë në një dush ose banjë të nxehtë mund të largojë edhe kilogramët e tepërt. Kur bëni dush me ujë të nxehtë, trupi juaj duhet të punojë më shumë për të ruajtur temperaturën e tij normale, e cila, nga ana tjetër, ju ndihmon të digjni më shumë kalori. Studimet kanë treguar se bërja e një dushi të nxehtë një orë mund të djegë 130 kalori dhe mund të jetë një strategji e mirë për humbje peshe.

2. Pirja e ujit të ftohtë

Qëndrimi i hidratuar është absolutisht thelbësor për shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme, por mënyra se si e pini ujin tuaj në fakt mund të rrisë djegien e kalorive. Nëse preferoni ujin tuaj të temperaturës së dhomës ose të ngrohtë, duke shtuar disa kuba akulli në të mund t’ju ndihmojë të humbni disa kilogramë. Kur pini ujë të ftohtë, trupi juaj duhet ta ngrohë atë deri në temperaturën e trupit, gjë që rrit përkohësisht metabolizmin tuaj.

3. Duke nuhatur vanilje

Nëse keni ndjerë ndonjëherë sikur aroma e biskotave me çokollatë të sapopjekur mund t’ju bëjë të shtoni peshë, do të lehtësoheni kur të zbuloni se disa aroma mund të kontribuojnë në humbjen e peshës. Studiuesit kanë zbuluar se njerëzit mbipeshë që mbanin njolla lëkure me aromë vanilje ndjenin më pak dëshira për ëmbëlsirat. Zgjidhni një parfum me aromë vanilje që do t’ju bëjë të ndjeni një aromë të këndshme dhe si rezultat mund të ‘shtypë’ oreksin tuaj.

4. Bërja e punëve

Larja e dyshemeve dhe larja e enëve mund të jetë e bezdisshme, por aktivitetet e vogla shtëpiake në fakt mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë dhe ta mbani shtëpinë tuaj të pastër. Shpenzimi i një ore duke larë dhe tharë një lavaman të plotë të enëve mund t’ju ndihmojë të digjni 100 kalori dhe pastrimi i banjës tuaj për 35 minuta djeg po aq kalori sa një shëtitje 35-minutëshe.

5. Pirja e çajit jeshil

Çaji jeshil është plot me antioksidantë dhe përveç që e bën lëkurën tuaj të duket më e re, ai gjithashtu mund të djegë në mënyrë efektive kalori. Për shkak se përmban kafeinë dhe katekina, mund të nxisë metabolizmin tuaj dhe të ndihmojë trupin tuaj të shpërbëjë yndyrën më lehtë. Por vetëm një filxhan çaj jeshil në ditë nuk do ta bëjë këtë, studimet kanë treguar se ju nevojiten 3 deri në 5 gota në ditë për të parë rezultatet.

6. Ulja e nxehtësisë

Ndërsa jashtë bëhet më ftohtë, ne duam natyrshëm të ndezim kondicionerin tek i ngrohti, por mbajtja e dhomës tuaj të freskët në fakt mund t’ju ndihmojë të humbni peshë. Ashtu si pirja e ujit të ftohtë, të qenit në një dhomë të ftohtë mund të ketë përfitime për djegien e kalorive. Studimet kanë treguar se ekspozimi ndaj temperaturave të ftohta mund të shkaktojë djegien e kalorive dhe të kontribuojë në humbjen e peshës.

Më shumë