Çfarë ndodh nëse hani pica çdo ditë? Ja si përgjigjet eksperti…

Anja Dervishi
18/01/2022

Sipas Dr. Pavel Isanbaev, pica dhe pijet e gazuara me sheqer çojnë në luhatje të glukozës dhe stres për pankreasin. Dietologu Pavel Isanbaev tha se çfarë do të ndodhte me trupin tonë nëse pica do të hynte në menunë fikse të dietës sonë të përditshme.

Pica është një pjatë neutrale, le të themi një grup “aksesorësh” që mund t’i “montoni” sipas dëshirës. Nëse pica është e dëmshme varet nëse ajo është baza e dietës suaj, nëse e konsumoni atë si një shtesë për vaktin tuaj, nëse e blini apo e gatuani vetë dhe çfarë përbërësish ka në të.

Sipas mjekut, përmbajtja e lartë e kalorive është potencialisht e rrezikshme: pica e blerë shpesh përmban salca yndyrore, majonezë, ftohje dhe lloje të ndryshme djathi. Kur bëni pica në shtëpi, mund të zëvendësoni ftohjet me mish ose të hiqni dorë nga salcat e dëmshme. Ata që monitorojnë marrjen e tyre të karbohidrateve ndonjëherë bëjnë një picë me pak kalori të bërë me mish viçi të bluar dhe jo me makarona dhe miell.

Mielli i zakonshëm është një karbohidrat i thjeshtë. Produkti rrit nivelet e sheqerit në gjak dhe kontribuon në fillimin e shpejtë të urisë, si dhe në mundësinë e shtimit të peshës. Prandaj, mielli shpesh zëvendësohet me miell thekre, integral ose miell orizi. Mielli i orizit është rekomandohet për ata që janë intolerantë ndaj glutenit.

Prandaj, një picë me përbërës “të shëndetshëm” mund të hahet çdo ditë. Është e mundur të hani një picë me përbërës yndyrorë, por porcionet duhet të jenë të vogla.

Mos pini pije të gazuara me sheqer me picën e blerë – kombinimi i ëmbëlsirës dhe yndyrës në një vakt çon në luhatje të glukozës, ngarkon pankreasin dhe rrit rrezikun e shtimit të kilogramëve të panevojshëm. Personat me sëmundje gastrointestinale mund të kenë përkeqësime të gastritit dhe fryrje. Tek adoleshentët yndyra së bashku me ëmbëlsirat shkakton probleme me lëkurën, shkakton luhatje të shpeshta të humorit dhe nervozizëm, ndaj këshilla është të hahet vetëm një picë e bërë me produkte “të shëndetshme”.

Më shumë