E kush nuk është kuriozë ta di?! Ju njohim me rutinën ditore të Barack Obama-s!

Marisa Karabeci
20/01/2022

Si personi i parë me ngjyrë që fitoi presidencën e Shteteve të Bashkuara, Barack Obama është një nga liderët më të paharrueshëm botëror. Mandati i Barack Obamas ishte i dukshëm, por jeta e tij ndryshoi në mënyrë dramatike pas tërheqjes nga jeta politike. Ndërsa ishte në detyrë, Obama ishte një “buf nate” i vërtetë për shkak të zakonit të tij për të punuar deri vonë.

Tani duke jetuar një jetë civile, ish-presidenti i 44-të i Shteteve të Bashkuara nuk ka të njëjtat kërkesa urgjente për kohën e tij. Megjithatë, ai ende bën një jetë të ngarkuar, me ditë të ndara midis detyrimeve familjare, ngjarjeve të të folurit dhe stërvitjes. Njihuni me rutinën ditore të tij:

Mëngjeset

Obama thotë se pjesa e tij e preferuar e ditës është zgjimi në mëngjes dhe shtrirja në shtrat për pak kohë duke qenë mirënjohës. Ai thotë se është shumë mirënjohës për stilin e tij të ri të jetesës duke i dhënë atij mundësinë të zgjedhë se si të jetojë çdo ditë. Me aftësinë për të marrë vendimet e tij, Obama kënaqet të zgjohet më vonë në mëngjes. Ai thotë se i pëlqen të shtrihet në shtrat, duke folur me Michelle për planet e ditës. Pasi ngrihet nga shtrati, atij i pëlqen ta fillojë mëngjesin me një stërvitje. Në mënyrë tipike, ai shpenzon 45 minuta në palestër.

Gjatë 20 viteve të fundit, Obama ka qëndruar me të njëjtin trajner personal, i cili thotë se ish-udhëheqësi ka një etikë pune të përkushtuar në palestër. Herë pas here ai e përzien atë me një lojë basketbolli ose golfi. Pas stërvitjes, ai ha një mëngjes të thjeshtë me vezë, patate dhe bukë të thekur. Ai nuk pi kafe, duke preferuar lëngje dhe çaj.

Pasditet

Ish-presidenti pranon se një nga përfitimet që i mungojnë nga koha e tij në detyrë është që të mos merret kurrë me trafikun. Sa herë që autokolona presidenciale dilte në rrugë, nuk kishte ndalesa midis destinacioneve. Tani, pa punë zyrtare, i duhet të bëjë rrugën e tij rreth trafikut. Barack nuk ka të njëjtat përgjegjësi si kur ishte president, por ai thotë se shumë nga të njëjtat kauza në të cilat ai besonte gjatë kohës që ishte në detyrë e nxisin mënyrën se si ai e kalon kohën e tij sot. Përshembull, Obama angazhohet me punë për fondacionin e tij, duke ndihmuar fëmijët në mbarë botën.

Megjithëse ai thotë se i mungon ekipi i tij presidencial, ai ende flet me shumë nga kontaktet e tij të vjetra, si Princi Harry, duke bashkëpunuar për çështje globale që përfshijnë mjedisin, ndryshimet klimatike dhe mirëqenien e fëmijëve. Shumica e fitimeve nga fondacioni i tij janë dhuruar për programet e krijimit të vendeve të punës në zonat e varfra të qytetit të Çikagos. Ish-presidentit i pëlqen të hajë vakte vegjetariane gjatë pasdites dhe ndonjëherë ushqehet me brokoli të zier në avull ose lulelakër me pak vaj ulliri.

Mbrëmjet

Zakonisht, familja Obama darkon si familje rreth orës 18:30. Ata shmangin ngrënien e karbohidrateve në mbrëmje dhe preferojnë të hanë vakte të vogla më shpesh gjatë ditës. Ish-presidenti i përmbahet dy vakteve kryesore në ditë, drekën dhe darkën me ushqime të përziera, proteina dhe arra të pjekura të ndërthurura gjatë gjithë ditës. Si president, Barack shpesh qëndronte zgjuar deri në orën dy të mëngjesit. Megjithatë, në ditët e sotme, ai thotë se bie në shtrat rreth orës 22:30 deri në 23:00 dhe lexon për një orë apo më shumë para se të kthehet rreth mesnatës.

Ndërkaq, është një traditë e fundvitit që ish-presidenti amerikan, Barack Obama publikon listën vjetore të filmave, librave dhe muzikës së tij të preferuar në rrjetet sociale. Zbuloni më shumë në këtë link. 

Më shumë