Pamje dramatike dhe spektakolare/Jahti gjigant kalon “ngjitur” me urën!

Marisa Karabeci
20/01/2022

Një jaht gjigant është kapur në kamera duke kaluar poshtë një ure, me të cilën nuk përplaset, vetëm për pak centimetra. Jahti “Galactica”, 80 metra i gjatë, është parë në një port në Holandë, teksa po bën testimet para daljes në det. Jahti është ndërtuar në Hesen, por për të dalë deri në det, në qytetin Harlingen, jahti duhet të kryejë një udhëtim mes “labirinteve” të vërteta, që janë kanalet dhe lumenjtë e vegjël holandezë.

Udhëtimi është tepër i ngadaltë, ndërsa urat janë pengesa më e madhe për këtë mjet luksoz. Pamjet dramatike, njëkohësisht edhe spektakolare, janë regjistruar më 8 janar, kur jahti kalon për vetëm 15 centimetra një urë në qytetin Den Bosch. Koordinatori i projektit të jahtit, Arjan Veldman, tha se mjeti lundrues do të mbërrijë i sigurt në destinacion, pa pengesa të tjera.

Ata që shihnin buzë lumit nuk e kuptonin që kishim llogaritur gjithçka në detaje. Kemi 40 vjet që kalojmë poshtë këtyre urave.

https://youtube.com/watch?v=YZ8eG4fbyrQ%3Ffeature%3Doembed

Jahti “Galactica” ka vend për 12 persona, të ndarë në 6 kabina. Në të mund të qëndrojnë edhe 19 persona, pjesë të ekuipazhit. Jahti punon me katër motorë, me 19 mijë kuaj fuqi. Jahtet gjigante prej kohësh janë quajtur “qiellgërvishtës lundrues”, por koncepti i ri novator nga studio “Rodriguez Design” e çon në një tjetër nivel këtë nofkë. I gjatë 110 metra, rikujtojmë se superjahti i quajtur Malena, është projektuar si një banesë shumëkatëshe me apartamente luksi, një superstrukturë me ballkone që shtrihen në të dyja anët e jahtit. I ndërtuar me çelik dhe alumin, mjeti lundrues do të ketë gjithashtu hapësira të mëdha të jashtme për të shijuar natyrën, në mes të detit.

Më shumë