Ky hotel i ri mahnitës prej xhami në Peru do t’ju bëjë të ndiheni sikur jeni duke fjetur mes yjeve!

Anja Dervishi
29/01/2022

Tashmë që i jemi rikthyer sërish planeve të udhëtimit, pas disa vitesh me kufizime dhe frikë, kemi dëshirë që të shohim destinacione sa më largpamëse që të jetë e mundur. Për shumë adhurues të udhëtimeve, Peruja është në krye të listës. Shtëpia në Amazon dhe Machu Picchu, ka shumë për të bërë dhe parë.

Dhe tani çdo udhëtim i ardhshëm po duket edhe më i bukur me prezantimin e disa akomodimeve të reja mahnitëse. “StarDome Peru” është planifikuar të hapet në fillim të shkurtit dhe fton udhëtarët të qëndrojnë në një nga gjashtë suitat luksoze. E vendosur midis Cusco dhe Machu Picchu, streha është bashkë-themeluar dhe drejtuar nga komuniteti lokal indigjen Keçuan. Qëllimi i ndërmarrjes është t’u japë udhëtarëve zhytje të thella kulturore dhe të përjetojnë jetën së bashku me vendasit.

Megjithatë, ajo që e bën hotelin edhe më të pabesueshëm është forma e tij. Ai përmban një kub gjeodezik të një lloji që jep pamje 360 ​​gradë të fshatit përreth dhe një pamje të pabesueshme të qiellit gjatë natës. Ka pesë suita në katin e poshtëm të kupolës, ndërsa kati i fundit është gjithëpërfshirës.

Kjo kuvertë e veçantë përmban mure xhami nga dyshemeja në tavan dhe një teleskop. Për ata që duan pak më shumë privatësi, ekziston edhe një suitë e pavarur e quajtur ‘Royal Apu Suite’ që ka pamje edhe më të mira.

Mëngjesi tradicional në restorantin e njohur “Apu” të “StarDome” është i përfshirë me çdo rezervim. Ndërkohë, ka edhe eksperienca private të ngrënies që u mundësojnë mysafirëve të shijojnë kuzhinën lokale. “StarDome Peru” do të fillojë të pranojë rezervime më 1 shkurt.

Vizitorët mund të rezervojnë qëndrime çdo natë ose paketa personale gjithë përfshirëse tre deri në gjashtë ditë. Këto paketa do të mbulojnë akomodimin, transportin, ushqimin dhe ofrojnë përvoja të kuruara. Vizitorët e ardhshëm kanë mundësinë të marrin pjesë në ceremonitë e shërimit, eksplorimin e mjekësisë bimore dhe shumë aktivitete të tjera.

Më shumë