Pesë burra krijues që formojnë të ardhmen e Hong Kongut!

Marisa Karabeci
01/02/2022

Hong Kongu ka qenë gjithmonë një qytet i karakterizuar nga tregtia. Lindje dhe Perëndim, traditë, modernitet, mal dhe det. Tempujt janë vetëm një shëtitje e shkurtër nga qendrat tregtare dhe punonjësit e zyrës zbresin nga rrokaqiejt e tyre të pacënuar me kornizë çeliku, duke kapur një paraqitje të shkurtër të rosave të pjekura vezulluese të vjedhura nga kasapët vendas.

Ky është një qytet me ndryshime dhe ambicie të pafundme. Nuk nevojiten prova të tjera përveçse të shikoni muzeun e klasit botëror të qytetit dhe një institucion kulturor për të rivalizuar qytete të tjera globale. MR PORTER vë në qendër të vëmendjes 5 agjentë kryesorë në qarqet e biznesit, dizajnit dhe kuzhinës, për të marrë mendimin e tyre për këtë metropol.

Juno Mak

Arritja e suksesit kritik në industrinë e muzikës dhe filmit në të njëjtën kohë nuk është diçka e vogël, por Juno Mak ka arritur ta gjejë atë ekuilibër. Si këngëtar, skenarist, aktor dhe regjisor, karriera e tij u ka dhënë shikuesve një ide të fortë se kush është ai. Kjo ishte e dukshme në ‘Rigor Mortis’ (2013), debutimi i tij regjisorial. Karriera e Mak nxjerr në pah një njeri që është plotësisht i vendosur. Qoftë një këngë apo një film, ai është plotësisht i synuar të transformojë idenë e një ideje krijuese në realitet plotësisht të mishëruar.

Çfarë e bën një histori të mirë në një film?

Unë besoj se filmat duhet të përfshijnë disa elemente të fantazisë. Si fëmijë, kur shkoja në kinema, doja të kisha botën përballë meje. Fantazia nuk ka pse të nënkuptojë një film si ‘Avatar’, por besoj se çdo histori duhet të ndihet sikur njerëzit mblidhen së bashku për të realizuar një ëndërr, një vizion krijues. Është një qasje që është e ndryshme nga regjisorët e tjerë në qytet që pëlqejnë të trajtojnë tema të bazuara në jetën reale.

Me cilat projekte të reja jeni duke punuar?

Së fundmi kam përfunduar një projekt tre-vjeçar që përfshinte nxjerrjen e një albumi të ri në vit. Meqenëse projekti ishte mjaft i gjerë dhe përfshinte 30 këngë, jam i lumtur të eksploroj ndjekje të tjera krijuese. Njëra prej tyre përfshin punën në labelin tim të modës së sapo lançuar. Jam gjithashtu i emocionuar që do të rikthehem në ekran dhe po punoj tashmë për një skenar të hershëm.

A ju jep Hong Kongu frymëzim krijues?

Për mua, nuk është domosdoshmërisht qyteti që më jep frymëzim krijues, por detajet. Mund të marr frymëzim nga një cigare, ose nga macet e mia shtëpiake. Frymëzimi vjen nga jeta dhe nga ku jam në çdo moment.

Nëse nuk do të punonit në biznesin e shfaqjes, çfarë do të bënit?

Është e vështirë të thuhet, megjithëse do të doja të isha autor sepse më pëlqen të shkruaj. Më vonë, interesat e mia kaluan në komike. Dhe e kam thënë edhe më parë se nuk do të kisha problem të punoja në një librari. Por sinqerisht, mendoj se çfarëdo karriere që do të kisha, do të duhej të ishte diçka krijuese.

André Fu

André Fu është një nga arkitektët kryesorë të Hong Kongut, duke ofruar një gjuhë të re dizajni për hapësirat në Hong Kong, Azi dhe më gjerë. Ai ka mbikëqyrur krijimin e hapësirave ikonike të hoteleve dhe shtëpive të bukura, duke shfaqur një filozofi të bazuar në konsideratë dhe përsosje të qetë. Puna e Fu merr një qasje të guximshme dhe bindëse ndaj luksit modern, duke iu shmangur shfaqjes së formave të përjetshme, teksturave delikate dhe mjeshtërisë.

Hong Kongu është një vend i ngarkuar. Si e gjeni paqen?

Është mjaft interesante që unë gjejë paqen time të brendshme sa herë që thjesht skicoj me laps, është momenti kur jam zhytur plotësisht në një botë që lidh mendjen time me atë që vizatohet në një fletë letre. Më pëlqen ai nivel përmbushjeje dhe fokusi.

Kemi dëgjuar për ‘The Upper House’. Për çfarë bëhet fjalë?

Kur ‘The Upper House’ u hap për herë të parë 11 vjet më parë, u konsiderua si antiteza e asaj që zakonisht përcakton një hotel luksoz aziatik. Në atë kohë, u përpoqa të rrënjosja se si e pashë mikpritjen në vazhdim në këtë pronë. Pesëmbëdhjetë vjet më vonë, jam ende i emocionuar për të evoluar me këtë shtëpi  pasi ka mbetur një marrëdhënie kyçe për mua gjatë gjithë karrierës sime. Ideja për emrin lindi nga një bisedë joformale me ekipin në hotel dhe unë jam mirënjohës për këtë.

Cilat ndërtesa të Hong Kongut ju frymëzojnë më shumë?

Më tërheqin veçanërisht kafenetë lokale të ndërtuara në vitet 1970 dhe 1980, shumica e tyre të kompletuara me mobilje të mesit të shekullit, pllaka mozaiku me kontrast dhe ventilatorë metalikë të tavanit. Më tërheqin gjithashtu hapësirat puriste në muzeun M+ të sapohapur nga Herzog & de Meuron.

Puna dhe frymëzimi ju kanë sjellë në shumë vende të botës. Çfarë ju tërheq vazhdimisht në Hong Kong?

Mendoj se është energjia e qytetit që vazhdon të më rikthejë. Më pëlqen aspekti eklektik i Hong Kongut në veçanti, mënyra në të cilën ky qytet rishpik vazhdimisht veten. Unë gjithashtu besoj fort në të ardhmen e qytetit.

Michael Lau

Në vitet 1970 dhe 1980, Hong Kongu ishte i pari në botë si për dizajnin ashtu edhe për prodhimin e lodrave. Michael Lau u zhyt në komunitetin lokal të prodhimit të lodrave, duke marrë modele interesante përpara se përfundimisht t’i transformonte objektet e përditshme në koleksione të stilistëve të mirëfilltë. I quajtur si “kumbari i lodrave të stilistëve”, ndikimi i Lau shtrihet gjerësisht, duke prekur komunitetet e rrugëve, hip-hop dhe skateboarding.

Si u interesuat për lodrat?

Unë u rrita në një familje që drejtonte një fermë, kështu që të vetmet “lodra” që kisha në atë kohë ishin natyra dhe një top futbolli. Për shkak të kësaj, mësova të jem krijues duke ndërtuar lodrat e mia, duke çmontuar objekte të ndryshme dhe duke i bashkuar ato në forma të ndryshme. Hong Kongu ishte gjithashtu një lider për sa i përket dizajnit dhe prodhimit të lodrave, me mostra dhe stoqe të vdekura të disponueshme për shitje, kështu që në kohën kur u rrita dhe fillova të fitoja para, fillova të investoja në pjesë interesante që mund të gjeja.

Më tregoni për ekspozitën tuaj më të fundit personale…

Ekspozita ime, MAXX HEADROOM [2021], u mbajt në Galerinë WOAW. Ishte një vetë-reflektim i pasionuar dhe një udhëtim me përpjekje maksimale dhe aspirata të freskëta. Ai rishqyrtoi një nga personazhet heronj të karrierës sime të quajtur MAXX dhe shfaqja paraqiste si vepra të reja ashtu edhe më të vjetra dhe eksploroi koncepte të rinisë, pasionit dhe këmbënguljes.

Na tregoni për lagjen tuaj të preferuar, Sham Shui Po.

Sham Shui Po është një strehë për njerëzit e interesuar në elektronikë, pajisje dhe të gjitha llojet e zanateve. Sigurisht që nuk është aspak e zbukuruar, por kur e vizitoj, më pëlqen të endem për të parë të gjitha dyqanet, pajisjet dhe aksesorët. Duhet të mësosh të vlerësosh estetikën e papërpunuar në mënyrë që të vlerësosh zonën.

Sa lodra keni mbledhur?

Ka shumë për të numëruar dhe shumë për të përmendur. Por sinqerisht, nuk mbledh aq sa më parë. Unë jam më i interesuar të gjejë hapësirë ​​dhe paqe të brendshme. Të krijoj dhe ndërtoj idetë e mia, të pikturoj dhe shpreh mendimet e mia përmes një ekspozite, kjo më jep një gëzim të madh.

Me cilat projekte të reja jeni duke punuar?

Kam eksperimentuar me mediume dhe materiale të reja jashtë skulpturës dhe pikturës që shpresojmë se do të zbulohen për një punë të ardhshme. Eksperimentimi është një udhëtim i vazhdueshëm për mua. Për ekspozitën time të ardhshme në Pekin këtë prill, unë do të krijoj gjithashtu pikturën time më të madhe ndonjëherë në formën e një diptiku si një haraç për një nga pikturat e mia të preferuara nga Picasso, “Guernica”.

David Lai

E vendosur në një pjesë të izoluar në Soho, Neighborhood është një restorant intim i themeluar nga kuzhinieri i shquar David Lai. Që nga viti 2018, Lai ka drejtuar këtë restorant duke i siguruar një vend të fituar mirë si një nga “50 restorantet më të mira të Azisë”. Salca sekrete? Ushqim jo modest, i ekzekutuar mirë.

Ku shkoni në mëngjes?

Ka një treg të brendshëm pranë një vendi sportiv në Bowrington Road ku zakonisht luaj pingpong në mëngjes. Brenda, do të gjeni të gjitha llojet e ushqimeve. Pra, menjëherë pas stërvitjes sime në orën 11:00, ja ku shkoj.

Cila është pjesa më e mirë e punës suaj?

Si çdo profesion, përkufizimi i një pune të mirë është ai ku koha kalon lehtësisht. Tani për tani, kam një ekip me të cilin kam punuar për një kohë të gjatë dhe nuk kam pse të komunikoj aq shumë. Kjo më jep lirinë për t’u fokusuar në pjesët krijuese, të shkoj në treg, të krijoj pjata të reja dhe të kujdesem për klientët e rregullt.

Cila është gjëja më e vështirë që ju është dashur të mësoni në kuzhinë?

Normat se si mund të silleni në kuzhinë kanë ndryshuar shumë. Ish-shefat e mi dikur ishin në gjendje të iknin me pjatat e thyera. Pritshmëritë kanë ndryshuar dhe mënyra se si duhet të menaxhoj ekipin tim është ndryshe. Ka shumë më tepër komunikim, së bashku me një stil më të lehtë menaxhimi.

Çfarë ju motivon çdo herë për të hapur një restorant të ri?

Është çështje e kohës, vendit dhe njerëzve të duhur. Në fund të fundit, nuk mund të bëhet fjalë vetëm për paratë. Duhet të vijë nga një ide e thellë dhe e frymëzuar. Ndonjëherë ju keni kohën dhe vendin e duhur, por jo njerëzit e duhur. Kjo nuk funksionon, të gjithë yjet duhet të rreshtohen.

Ndonjë plan për të ardhmen?

Duke pasur parasysh situatën me pandeminë, nuk dua të dalë para vetes. Ndihemi shumë me fat që restoranti po ecën mirë dhe që mund të tregtojmë normalisht. Të konkurrosh dhe të mos jesh i vetëkënaqur, kjo tashmë është një arritje. Megjithatë, nëse përfundimisht gjejmë hapësirë afër Neighborhood, do të doja të hapja një lokal. Unë kam një koleksion të madh të vinylave në shtëpi, kështu që do të ishte një justifikim i mirë për t’i luajtur ato atje.

Wesley Ng

Sipërmarrësi Wesley Ng filloi markën e aksesorëve teknologjikë CASETiFY më shumë se një dekadë më parë dhe nuk e ka kthyer kokën pas. Nga një start-up i dobët që e pa atë dhe bashkë-themeluesin Ronald Yeung duke gjetur kohë për të zhvilluar biznesin pasi të kishin përfunduar punët e tyre në zyrë, kompania ka lulëzuar përtej imagjinatës. Besimi i Ng-së në shpejtësinë dhe shkathtësinë, një mençuri e dhënë nga ikona e Hong Kongut, Bruce Lee, ka ndikuar në evolucionin e CASETiFY dhe ka siguruar suksesin e tij. Vitin e kaluar, ‘New World Development’ bleu 10% të aksioneve të kompanisë për një shumë tetë shifrore të pazbuluar.

Biznesi juaj filloi në vitin 2011 dhe që atëherë është kthyer në një ekip prej 200 vetash. Çfarë është më pas?

Shitja me pakicë offline është një sipërmarrje interesante për ne dhe ne kemi zgjeruar praninë tonë të shitjes me pakicë gjatë pandemisë. Ne hapëm dyqanin tonë të parë në Hong Kong dy vjet më parë dhe që atëherë kemi zgjeruar dyqanet në mbarë botën. Biznesi tani ka dyqane në Hong Kong, Japoni dhe Korenë e Jugut, me plane për SHBA, tregun tonë më të madh.

Urime për 10% të aksioneve të investimit nga C Ventures dhe Adrian Cheng. Si e festuat?

Për të qenë i sinqertë, ne nuk festuam vërtet. Tani që më kujtove, ndoshta duhet të marr një shishe të bukur verë. Është një nga ato gjëra në jetë ku rezultati më i mirë është ai që nuk ishte planifikuar. Ne nuk kemi planifikuar të mbledhim para. Unë dhe Adriani njihemi prej shumë vitesh dhe e respektojmë njëri-tjetrin. Gjithçka u shpalos natyrshëm.

Si funksionojnë bashkëpunimet e CASETiFY me markat e tjera?

Ajo shkon në të dyja drejtimet. Ndonjëherë njerëzit na afrohen. Ndonjëherë ekipi ynë kontakton disa marka dhe stilistë. Vetë dialogu është gjithashtu shumë organik dhe trajtohet rast pas rasti. Vitin e kaluar kemi bashkëpunuar me Yohji Yamamoto. Meqenëse Yohji është një forcë për t’u llogaritur, ai tashmë kishte një ide të qartë në mendje. Me disa partneritete të tjera, procesi është më bisedor.

Këshilla më e mirë e biznesit që keni marrë ndonjëherë?

Mos dëgjoni asnjë këshillë. Ka shumë mënyra drejt suksesit, ndaj eksploroni rrugën që është e duhura për ju.

Më shumë