Si të vishemi “zgjuar” ditët e sotme…

Marisa Karabeci
01/02/2022

Kur Lewis Hamilton mori titullin ‘Kalorës’ nga Mbretëresha dhjetorin e kaluar, ai surprizoi me veshjen e tij. Për këtë rast kampioni 36-vjeçar i Formula 1 veshi një kostum të zi të Wales Bonner me një këmishë të bardhë poshtë xhaketës. Rrobaqepësi dhe stilisti me bazë në Londër, Charlie Casely-Hayford u shpreh se:

Ai ka shkuar për një pamje plotësisht moderniste. Ky stil do të tërheqë shumë burra që kanë filluar të mendojnë të vishen në një mënyrë të re.

Si një shembull i asaj se si mund të duken veshjet zyrtare të meshkujve sot, veshja e Sir Lewis është edhe emocionuese dhe e frikshme. Emocionuese sepse tregon se kodet tradicionale të veshjes po bëhen gjithnjë e më të parëndësishme dhe ka shumë hapësirë ​​për djemtë që të eksperimentojnë dhe të lejojnë që stili i tyre individual të shkëlqejë. E frikshme sepse, për dekada të tëra, ato kode të veshjes kanë ofruar një siguri që ka bërë të mundur që burrat të vishen pa shumë nevojë për vendimmarrje.

Ndërsa jemi në vitin 2022, veshja zyrtare është në mendjen e shumë njerëzve. Pas dy vitesh punë nga shtëpia dhe shtyrje të pafundme të ngjarjeve shoqërore, supozohet se po përgatitemi për një mori dasmash. Ka pasur shumë zhurmë nga komentuesit për një rikthim të shkëlqimit. Duket se ka ardhur koha për të hedhur pantallonat sportive dhe për të veshur stolitë. Por, pas disa muajsh veshjeje sa më komode dhe rastësore, çfarë veshim tani kur duam të dukemi të zgjuar?

Si fillim, jo ​​kravatë. Duke krahasuar stilin e para-pandemisë me tani, Casely-Hayford thotë se ka pasur një lëvizje të dallueshme nga orenditë elegante. Ky stil kujton disa nga veshjet minimaliste nga filmat si ‘Demolition Man’ ose ‘Blade Runner’. Dhe kjo reflektohet në pamjet e fundit në tapetin e kuq nga Timothée Chalamet (pantallonat e tij krejt të zeza dhe me tegela për Festivalin e Filmit në Venecia 2021) ose Riz Ahmed, i cili kishte një kostum Prada tërësisht i zi për Oscar 2021.

Ajo që është kryesore është se formaliteti është ende aty.

Casely-Hayford thotë se:

Në shumë raste, siluetat po zbuten. Komoditeti me të cilin jemi mësuar gjatë dy viteve të fundit është duke u futur në veshjen tonë zyrtare, në atë mënyrë elegante të veshjeve Armani të viteve 1980. Kjo do të thotë pantallona pak më të gjera dhe xhaketë të dekonstruktuar. Si të përçojmë zgjuarsi në veshjet tona? Përmes minimalizmit të pastër të veshjes suaj.

Për dasmat e ardhshme, klientët e Casely-Hayford të cilët priren të jenë tipa që punojnë në industri duke përfshirë arkitekturën dhe reklamat kanë veshur këmisha pa kravata dhe xhaketë me dy krahë.

Versionet me dy krahë krijojnë atë vijë vërtet të pastër në fund të xhaketës suaj.

Zbutja e rregullave të veshjeve zyrtare do të thotë se ka hapësirë ​​për të luajtur me ngjyrat dhe materialet, një perspektivë që emocionon Dag Granath, bashkëthemelues i markës suedeze Saman Amel. Për një kohë të gjatë, kostumet e mërzitshme të biznesit që djemtë mbanin në zyrë përfunduan duke u veshur edhe për ngjarje sociale.

Çuditërisht, Granath është i prirur për pamjet sezonale. Për një martesë verore, kjo mund të nënkuptojë përzierje prej liri ose leshi-mëndafshi që zbardhen pak nga dielli. Mund të jetë një kostum në ngjyrë blu, ngjyra që ndihen “urbane”, por jo korporative. Në muajt më të freskët, mund të nënkuptojë të luash me teksturat duke kombinuar një xhaketë qymyrguri me pantallona fanelle të turbullta.

Drejtori krijues i ‘Michael Hill’ thotë se:

Shumë pjesë formale të Drake-it, si xhaketat e tij të pastrukturuara, mund të vishen për një ngjarje zyrtare (ndoshta të kombinohen me një kravatë dhe atlete për një vështrim rinor në kodin e veshjes). Djemtë kanë qenë prej kohësh të sikletshëm për të pranuar se duan të duken të dëshirueshëm. Kjo nuk do të thotë të zbërtheni këmishën tuaj deri në kërthizë. Në vend të kësaj, zgjidhni xhaketa me përzierje lesh kashmiri-mëndafshi që tregon pak nga silueta e gjoksit, gjë që mendoj është mjaft elegante dhe kombinojeni me çizmet e Loro Piana-s.

Si gjithmonë, është më mirë t’i drejtoheni Brad Pitt për sugjerime. Për Granath-in, një veshje e veçantë nga një fushatë e Brion-it, e xhiruar disa vite më parë, kap më së miri disponimin aktual: aktori ka veshur një pallto të strukturuar, me dy krahë mbi një pulovër ngjyrë bezhë të thurur. Palltoja është jashtëzakonisht formale. Por, kur vishet e hapur dhe pa ndonjë aksesor, ka njëfarë lehtësie dhe thjeshtësie në pamje. Është shumë joshëse. Është e pakuptueshme.

Më shumë