Pranvera po afron dhe ne ju sugjerojmë 10 kombinime që do t’ju lehtësojnë jetën!

Sindi Reka
15/02/2022

Bëhuni gati për zbulimin e madh. Pas dy viteve të kaluara duke qëndruar më së shumti në shtëpi të izoluar, ne jemi të lumtur t’ju themi se moda është kthyer dhe është më e madhe, më e ndritshme dhe më e ‘gjallë’ se kurrë. Për t’ju dhënë një ide më të mirë të asaj që po flasim, Mr. Porter ka shkruar një artikull pas një udhëtimi në Lisbonë, xhevahirin e bregdetit portugez, për të testuar në rrugë disa nga dukjet më të mira të këtij sezoni. Konsideroni këtë rikthimin tuaj në lojën e modës: një udhëzues i thjeshtë për të përfituar sa më shumë nga koleksionet e reja.

01.
Triko e thurur argyle

Aventura me veshjet e thurura klasike argyle nuk duhet humbur. Kjo triko me përzierje mohair, një nga pjesët më të spikatura të koleksionit pranveror të stilistit italian, është i disponueshëm në një ngjyrë të verdhë hi-vis dhe një blu të ftohtë tonal – por është versioni rozë e theksuar që shihet këtu që e bën vërtet këtë për ne. Xhinsi i theksuar gjithashtu nga Acne Studios e plotëson pamjen, por nëse ndiheni të guximshëm mjaftueshëm, pse të mos dyfishoni ngjyrën rozë me një nga këto?

02.
‘Çmenduni’ me një kapele të Wacko Maria

Mendoni si mund të jetë të mos e hiqni dot nga koka një kapele me print leopardi? Ndoshta ju e shihni atë si një gjë që duhet ti lihet Mr Tommy Lees dhe Machine Gun Kellys të kësaj bote. Kjo është e vërtetë: ne do të pranojmë se vetëm yjet e rock-ut janë aq të guximshëm sa ta ‘mbështjellin’ veten me printe kafshësh. Por duke thënë me vete fjalët “çdo gjë është e kombinueshme” – ne jemi të bindur se mund t’ia dilni. Dhe kjo kapele kadifeje nga etiketa kult e veshjeve të ‘rrugës’ Wacko Maria është vendi i përsosur për të filluar.

03.
Shtoni kontrastin me ngjyrat e theksuara të Bottega Veneta

Bottega Veneta, ka pësuar një transformim gjatë dy viteve të fundit, duke përqafuar ngjyrën e guximshme dhe duke u bërë në proces një nga markat më ‘in’ të botës së modës. “Bottega Green” mund të marrë të gjithë titujt, por ka shumë nuanca të tjera në librin e saj të swatchbook. Është përdorur shumë këtu në këtë pulovër një përzierje mohair, e shoqëruar me pantallona xhins të zeza nga Lemaire.

04.
Qëndroni te ngjyrat e lehta dhe interesante me Tod’s dhe Brunello Cucinelli

Ka diçka të këndshme jopraktike tek ngjyra e bardhë. Mund të mos jetë e tillë për prindërit e të vegjëlve me gishta gjithë papastërti ose për këdo që është i prirur ndaj incidenteve që bëjnë pis veshjen, por nëse mund ta mbani të pastër – ose të përballoni faturën e pastrimit kimik kur ndodh ndonjë incident – atëherë asgjë tjetër nuk i afrohet magjepsjes së verës europiane. Dhe, teksa flasim për magjepsjen europiane, pak e bëjnë këtë më mirë se Brunello Cucinelli dhe Tod’s, markat italiane përgjegjëse për këmishën polo dhe pantallonat.

05.
Stili i mes-shekullit me Dries Van Noten

Një këmishë mëndafshi rozë mund të mos jetë në krye të listës suaj të blerjeve për sezonin e ri, por është një blerje e zgjuar si detaj  shtuar në veshjet tuaja. Nuk na besoni? Mund të shihni vetë provat në foton e mësipërme. E veshur si këtu mbi një jelek të zi dhe chinos prej pambuku – shtuar me detajin e rripit në ngjyrë rozë – është një stil i mes-shekullit. Aksesorët mund të përfshijnë një gjerdan me perla dhe një palë syze dielli.

06.
Duke lulëzuar me printimet e Jacquemus

Linja e njëjtë e veshjeve për meshkuj të Simon Porte Jacquemus ka shërbyer me elegancë, në jug të Francës që nga viti 2018. Asgjë nuk thotë “vera është këtu” ashtu si gama e saj e këmishave me mëngë të shkurtra, të cilat zakonisht vijnë në një formë të madhe dhe të printuara – ose , në këtë rast, e qëndisur – me modele lulesh të frymëzuara nga edukimi i stilistit në Provence rurale. Një element i qetë veror që nuk do të dëshironi ta hiqni në asnjë moment, meriton të vishet me diçka po aq qetësuese si këto pantallona që ngjasojnë me pizhame.

07.
Jetoni fantazinë tuaj ‘beatnik’

Veshjet klasike të punës vazhdojnë të ofrojnë një shtresë të pasur frymëzimi për stilistët e modës, me xhaketën e përditshme që tani zë një pozicion të ngjashëm në veshjet e meshkujve si xhaketa e zezë 10 vjet më parë. Në këtë foto shfaqet e shoqëruar me pantallona kadifeje ngjyrë kafe nga L.E.J. për një pamje që është shumë e bukur.

08.
Dhurojini vetes një pallto 

Një simbol i qëndrueshëm i stilit utilitar që nga vitet 1940, kur u shoqërua me ikonat e ekranit të argjendtë si z. Humphrey Bogart në Casablanca, nuk është çudi të shohësh pallton përsëri në vijën e parë të modës. Versioni i Studio Nicholson është shumë më i nënvlerësuar se origjinali, duke hequr dorë nga shumë nga detajet e dizajnit të tij ushtarak, por duke ruajtur elegancën që e ka bërë atë një klasik të veshjeve për meshkuj të të gjitha kohërave. Këtu në foto është e stiluar me një triko në ngjyrë vjollcë nga Jil Sander dhe me detajin e shtuar, një çantë me rrip nga një.

09.
Përqafoni trendin e veshjeve sportive retro

Askush nuk e njeh stilin parisien më mirë se zonja Isabel Marant. Kush më mirë, pra, të na tregojë një sekret se si po vishen fëmijët francezë këto ditë? Vizioni i saj për stilin bashkëkohor të meshkujve (siç tregohet nga koleksioni më i fundit nga marka e saj me të njëjtin emër) është ai që mbështetet shumë në elementët kryesorë të veshjeve sportive klasike, siç është kjo këmishë polo me mëngë të gjata, e cila dallohet nga turma falë një logoje të këndshme grafike retro shtypur. Një triko e bardhë e hedhur mbi shpatulla dhe xhinset e gjera, shoqëruar me një kapele bejsbolli e bëjnë ‘look-un’ tuaj të kompletuar.

10.
Vishuni si një frut i vërtetë

Si drejtor kreativ i LOEWE, z. Jonathan Anderson ka kaluar tetë vitet e fundit duke e drejtuar markën spanjolle në një territor të ri krijues emocionues; por për të parë se çfarë është në të vërtetë stilisti irlandez verior, duhet të shikoni markën e tij. Një pjesëz e ilustruar në mënyrë të përsosur nga kjo tutë e përshtatshme prej leshi, e zbukuruar me luleshtrydhe gjigante – një motiv i përsëritur në koleksionin SS22 të markës.

Më shumë