Filmat më stil të të gjitha kohërave!

Marisa Karabeci
25/02/2022

Kur vendosemi për të parë një film, ne sigurisht i japim rëndësi veshjeve dhe stilit të personazheve. Pavarësisht nëse jeni më shumë në atmosferën e përjetshme parisiane të Jean-Paul Belmondo në “A Bout de Souffle” ose në veshjet Armani të Richard Gere në “American Gigolo” ne ju tregojmë në këtë artikull 10 filmat më elegant e më stil të realizuar ndonjëherë.

1.”QUADROPHENIA” (1979)

“Quadrophenia”, e cila u drejtua nga Franc Roddam dhe aktorët Ray Winstone dhe Leslie Ash, tregon historinë e Jimmy, i cili lë punën e tij si një djalë poste dhe në vend të kësaj gjen kënaqësi në marrjen e drogës, vallëzimin dhe grindjen me Rockers në Brighton. I parë si një nga filmat më me ndikim sartorial të të gjitha kohërave, ai është i mbushur plot me parqe, xhaketa lëkure dhe kostume të ngushta.

2.”RESERVOIR DOGS” (1992)

“RESERVOIR DOGS” i Quentin Tarantino është një nga filmat më elegant të të gjitha kohërave, si dhe ka një nga komplotet më të mira. Krahas kostumeve të zeza të cilësisë së mirë të cilat Tarantino i bëri uniformën e një grupi mashtruesash, janë vendosur dy pjesë najloni Nike.

3.”KIDS” (1995)

Me kastë personazhesh të veshur me pantallona të gjera, bluza të bardha, kapele, këmisha dhe vathë rrathë, filmi festohet edhe sot. JW Anderson u lidh me Larry Clark për një botim me temë për fëmijët në vitin 2015, ndërsa Supreme publikoi një koleksion të tërë për përvjetorin e filmit në të njëjtin vit.

4.”LES CHORISTES” (2004)

Les Choristes mund të fokusohej në një shkollë në Francën e kohës së luftës, por filmi dramatik i prodhuar në Francë me regji të Christophe Barratier kishte një nga departamentet më të mira të kostumeve. Frymëzuar nga origjina e korit të djemve ‘The Little Singers Of Paris’, pjesa më e madhe e kastit janë disa nxënës elegantë siç nuk keni parë kurrë më parë, edhe nëse keni shkuar në Kolegjin Harrow ose Eton. I përbërë nga këmisha me mëngë të shkurtra, pantallona të shkurtra gri deri tek gjuri, këpucë të trasha, sandale dhe shumë veshje të thurura, filmi e vë në turp djalin e shkollës së Pharrell-it.

5.”WALL STREET” (1987)

Jo, nuk nënkuptojmë filmin e Leonardo DiCaprios të vitit 2013, nënkuptojmë Wall Street, filmi i vitit 1987 që harrohet buzë rrugës. Me Charlie Sheen dhe Michael Douglas, filmi përshkruan jetën e një agjenti të ri burse në Wall Street, por klasikja e fundit e viteve 1980 e Oliver Stone e bën këtë një nga filmat me veshjet më të mira. Mendoni për kravatat dhe kostumet me shumë vija.

6.”TRAINSPOTTING” (1996)

Filmi i Danny Boyle i vitit 1996 ‘Trainspotting’ është një nga filmat më të mirë që ka dalë nga industria britanike e filmave. Ai fokusohet te Renton, një person i varur nga droga, i cili përpiqet të rregullojë jetën e tij duke u zhvendosur në Londër dhe duke filluar nga e para, vetëm për t’u tërhequr përsëri në marrjen e drogës. Thënë kështu, ka gjithashtu një nga veshjet me të mira në historinë e filmit britanik me një Ewan McGregor mjaft të dobët, të droguar dhe veshur me jelekë, këmisha, bluza, xhaketa dhe pantallona të shkurtra. Oh, dhe ka edhe kokën e zhurmshme të McGregor me flokë portokalli.

7.”CALL ME BY YOUR NAME” (2017)

Nëse ka ndonjë film tjetër përveç “The Talented Mr Ripley” që mund t’ju mësojë se si të bëni veshjet verore, është “Call Me By Your Name”. Duke u ndalur në marrëdhënien midis Oliverit të Armie Hammer dhe Elio të Timothée Chalamet, filmi është i bazuar në Lombardi, Itali. Dhe me një histori tërheqëse dhe të trazuar vjen një departament yjor i garderobës. Pantallona të shkurtra Adidas, këmisha me mëngë të shkurtra me jakë të hapur dhe nuanca pastel përbëjnë një atmosferë të viteve 1980 që duam për veshjet tona të verës.

8.”NORTH BY NORTHWEST” (1959)

“North By Northwest” i Alfred Hitchock, me Cary Grant, Eva Marie Saint dhe James Mason është një klasik kinematografik dhe tregon historinë e një drejtuesi reklamash në New York në arrati. Ajo që ka gjithashtu është një kastë burrash të veshur tepër mirë. Portretizimi i Roger Thornhill nga Grant e pa atë të veshi të njëjtin kostum (nga Savile Row tailors Kilgour) për pothuajse të gjithë filmin, i cili është ndoshta një nga më të mirët në historinë e filmit falë përshtatjes së tij të shkëlqyer. Më pas është Eva, me kostumet e saj prej gëzofi, gjerdanet me perla dhe fustanet elegante të kuqe.

9.”THE GRAND BUDAPEST HOTEL” (2014)

Në vitin 2014, Wes Anderson fitoi çmimin Oscar me “The Grand Budapest Hotel”. Ai i qëndroi estetikës së tij tipike të nuancave të pasura pastel dhe personazheve të ulur në buzë të çmendurisë dhe është një nga të preferuarat tona kinematografike. Bell në veçanti është një i preferuar, i cili u kanalizua nga Tyler, The Creator në Grammy. Më pas është Ralph Fiennes me uniformën e tij të guximshme vjollce dhe Jeff Goldblum me një kostum me jakë xhakete të lartë.

10.”CLUELESS” (1995)

Ndërsa shumica e njerëzve mendojnë për çorapët e Cher dhe çorapet e bardha të Dionne Davenport deri tek kofshët, ka më shumë se kaq. Veshjet për meshkuj që ofrohen, megjithëse janë të pakta, janë mjaft të mira. Në fakt, vitet 1950 përshtaten në mënyrën më të mirë të tyre. Mendoni Paul Rudd me këmisha të mëdha dhe xhinse të gjera dhe Donald Faison me beretë dhe stoli për të rivalizuar atë të Ice T.

Më shumë