Si të kujdeseni për flokët kaçurrelë!

Silvia Tabaku
02/03/2022

Meshkujt me flokë të drejtë në përgjithësi mund të lahen dhe të shkojnë. Ata me kaçurrela, megjithatë, duan të dëshmojnë se flokët e tyre janë të prirur ndaj tharjes, mërzisë dhe kaçurrelave që nuk kanë definicion dhe prandaj kanë nevojë për dashuri dhe vëmendje shtesë. Pra, si të arrihen kaçurrelat natyrale të Timothée Chalamet, një aureolë flokësh si Bob Ross apo kaçurrelat e lakmueshme të John David Washington? Për disa këshilla iu drejtuam ekspertes dhe stilistes së flokëve kaçurrela, Nicola Harrowell, e njohur ndryshe si Mbretëresha e kaçurrelave, e cila ka punuar për stilistë si Kenzo dhe JW Anderson.

01.
Njihni llojin e flokëve tuaj

Së pari, ju duhet të kuptoni porozitetin e flokëve tuaj. “Poroziteti është mënyra se si flokët tuaj thithin ujin,” thotë Harrowell, dhe do të varet se sa të hapura ose të mbyllura janë kutikulat tuaja të flokëve. Flokët me porozitet të lartë kanë kutikula të hapura, që do të thotë se uji dhe produkti përthithen lehtësisht, por gjithashtu humbasin lehtësisht. Flokët me porozitet të ulët kanë kutikula që janë të mbyllura fort, gjë që i bën flokët më pak absorbues. Kur futni lagështi në të, megjithatë, ajo e mban atë.

Për të testuar porozitetin e flokëve tuaj, Harrowell sugjeron të vendosni një fije floku në një gotë me ujë. Flokët me porozitet të lartë do të zhyten, flokët me porozitet të ulët do të notojnë lart dhe me porozitet të mesëm do të ulen në mes. Nëse keni flokë me porozitet më të ulët, zgjidhni produkte të lehta hidratuese që do të përthithen lehtësisht. Nëse keni porozitet të lartë, përdorni produkte ushqyese që janë të pasura me vajra. Ata do të rrafshojnë kutikulat kundër boshtit të flokëve në mënyrë që të mbajë lagështinë.

Identifikimi i llojit tuaj të kaçurrelave është gjithashtu i rëndësishëm.

Ka kaq shumë lloje me flokët kaçurrelë. Zakonisht, llojet e flokëve me mbështjellje kanë nevojë për produkte më të rënda, pasi ka më shumë përkulje në kaçurrela dhe vajrat natyralë nuk mund të udhëtojnë poshtë boshtit të flokëve aq lehtë. Kur kaçurrelat janë më të lirshme, vaji mund të rrëshqasë pak më shumë poshtë.

Për të identifikuar llojin tuaj të kaçurrelave, Harrowell rekomandon të shikoni një tabelë të kaçurrelave në internet. Pasi të keni identifikuar kaçurrelat tuaja, mund të kuptoni se cilat produkte do të funksionojnë për ju. Flokët afro janë zakonisht të tipit 4 dhe do të kenë nevojë për më shumë produkte okluzive për të kapur lagështinë. Nëse kaçurrelat tuaja janë më të lirshme, si ato të Filippo Scotti, ju ndoshta jeni tip 2C ose 3A dhe do të përfitoni nga produktet më të lehta. Nëse kaçurrelat tuaja janë më të ngushta dhe më shumë si ato të Mohamed Salah, ju keni tipin 3C, i cili bie në mes të spektrit të kaçurrelave. Pasi të dini llojin tuaj të kaçurrelave dhe porozitetin e flokëve tuaj, mund të përcaktoni se sa lagështi shtesë kërkon dhe llojin e produkteve që duhet t’i kushtoni vëmendje.

02.
Filloni me bazat

Shampo dhe balsami janë në një farë mënyre themelet ndërtuese të çdo regjimi të kujdesit të flokëve dhe për ata me flokë kaçurrelë, ia vlen bëjmë zgjedhjen e duhur. Cilido qoftë lloji i flokëve tuaj, shmangni çdo gjë që do t’i heqë atyre lagështinë.

Do të dëshironit që uji ose aloe të ishin një nga përbërësit e parë si për shampon ashtu edhe për balsamonin. Dhe sigurohuni që produktet tuaja të mos kenë sulfate. Këto hapin dhe mbyllin kutikulën, e cila ndihmon në pastrimin, por përdorimi i rregullt mund të jetë i dëmshëm për flokët kaçurrelë. Shumica e markave të flokëve kaçurrelë zakonisht janë pa sulfate. 

Një shampo si “Oribe Gold Lust Repair & Restore” ose shampo “Briogeo’s Banana + Coconut Nourishing Superfood” do të hidratohet gjatë pastrimit. Kur lani flokët me shampo, masazhoni vetëm lëkurën e kokës. Fërkimi i flokëve mund të dëmtojë kutikulën, flokët tuaj do të pastrohen mjaftueshëm kur të shpëlani shampon. Nëse përdorni shumë produkte stilimi, është mirë të përdorni një shampo pastruese, siç është shampoja pastruese e Christophe Robin, një ose dy herë në muaj për të hequr qafe akumulimin.

Kur zgjidhni një balsam, kërkoni një të pasuruar me vajra dhe përbërës hidratues dhe shmangni silikonet, të cilat mund të thahen. Balsami i  “Nourishing Briogeo Banana + Kokosi”, i cili përmban ekstrakt nga lëvozhga e bananes, lëng mango dhe avokado dhe vajra bajamesh të ëmbla dhe “Charlotte Mensah’s Manketti Oil Conditioner”, do të bëjnë mrekulli përsa i përket ushqimit dhe hidratimit të flokëve tuaj.

Harrowell rekomandon larja e flokëve me shampo jo më shumë se dy herë në javë.

Vaji nuk përshkon flokët kaçurrelë aq lehtë, kështu që larja e tepërt me shampo do të heqë vajrat natyralë nga flokët dhe do ta bëjë atë edhe më të thatë dhe më të dredhur.

Nëse dëshironi ta lani më shpesh, ajo këshillon t’i shpëlani flokët me ujë të ngrohtë midis shampove.

Vetëm vendosni gishtat në lëkurën e kokës, më pas hidhni balsam nëpër flokët tuaj me gishta, në vend që t’i lini të ulen dhe shpëlajeni. Në këtë mënyrë ju shkundni produktin nga skalpi, në mënyrë që të mos akumulohet.

03.
Stiloi ato

Rrjetet sociale janë të mbushura me të gjitha llojet e flokëve kaçurrelë, nga trajtimi i kaçurrelave me një furçë “Denman” deri tek mbledhja e flokëve dhe lidhja e tyre me një bluzë e deri në kohët e fundit, metoda me tas për stilimin e flokëve tuaj të lagur duke përdorur një tas për të kapur ujin dhe produktin, të cilat më pas i hidhni mbi flokët tuaj. Midis të vërtetës së dobishme dhe të çuditshmes, hapat kryesorë për të marrë pjesë janë si më poshtë.

Ndërsa dilni nga dushi dhe flokët tuaj ende janë të lagur, filloni me një balsam që nuk lejohet, siç është ky nga “Sachajuan”. Më pas, për definicion, aplikoni një krem ​​për kaçurrela, si p.sh. “Briogeo Curl Charisma Chia + Flax Seed Coil Custard”, i cili është projektuar për mbështjellje 3B deri në 4C i pasuruar nga farat chia dhe vaji i farës së lirit, si dhe aminoacide orizi dhe do të mbyllet brenda.Nëse kaçurrelat tuaja janë më të lirshme, përdorni një produkt të tillë si kremi “Rita Hazan Curl” ose një “mousse”. Shtrydhni produktin në flokë dhe mbështillni flokët nëse dëshironi që kaçurrelat tuaja të jenë më të përcaktuara.

Ndërsa flokët tuaj janë ende të lagur, aplikoni një xhel, siç është “Oribe Curl Gelée”, i cili do të mbyllë lagështinë dhe do t’i mbajë kaçurrelat tuaja në formë. Fërkojeni produktin në flokë dhe më pas vendosini flokët me kokë poshtë në një peshqir dhe lidhini lart në mënyrë që kaçurrelat të mos shtypen. Ne ju sugjerojmë një peshqir mikrofibër, ose një T-shirt.

Tharja me ajër është përgjithësisht më e mirë sesa përdorimi i nxehtësisë për të tharë flokët, veçanërisht për llojet e flokëve më të thatë, por nëse preferoni të përdorni tharëse flokësh, atëherë ndiqni këshillat e Harrowell.

Filloni me flokët shumë të lagur dhe përdorni të gjitha produktet tuaja në rregull. Filloni me difuzorin mbi kokën tuaj, më pas ktheni flokët dhe bëni pjesët e poshtme.

04.
Rifreskoni shpesh kaçurrelat

Nëse kaçurrelat tuaja fillojnë të humbasin definicion midis larjeve, mund t’i rifreskoni ato duke aplikuar më shumë ujë dhe balsam. Provoni trukun e  Mx Jonathan Van Ness për përzierjen e balsamit të lënë me ujë në një shishe spërkatëse dhe aplikimin në kaçurrela në ditët pa larje. Harrowell rekomandon gjithashtu freskues të dedikuar për kaçurrela. Produktet rigjallëruese si “Leonor Greyl Algues Et Fleurs Curl Enhancer” ose “Ceremonia Pequi Curl Activator” i cili mund të përdoret gjithashtu si krem ​​për kaçurrela do të ringjallë kaçurrelat pa pasur nevojë të lagni flokët.

Kam zbuluar se nëse fillon të bëhet e dredhur kaçrrelja, do të përdor një xhel, i cili do të ndihmojë ta kap pak atë.

Nëse vërtet nuk mund të kaloni një ditë tjetër pa i larë flokët, Harrowell rekomandon që t’i lani flokët në dush, t’i bëni me balsam dhe më pas t’i stiloni si zakonisht.

05.
Përdorni një maskë

Nëse flokët tuaj janë shumë të thatë ose të dredhur, mund të kenë nevojë për një hidratim shtesë. “Një maskë duhet të jetë një trajtim më i thellë,” thotë Harrowell. “Është ajo që do të hyjë në flokë dhe do t’i riparojë dhe hidratojë ato. Balsami qëndron në shtresën e jashtme. Unë gjithmonë do ta ndiqja maskën time me një balsam.” Një maskë e tillë si Maska hidratuese e flokëve dhe kokës së trëndafilit të Aesop do të ushqejë dhe forcojë thellësisht flokët tuaj. Përdoreni çdo javë ose dy herë nëse doni.

Trajtimet me proteina mund të bëjnë mrekulli për flokët që janë të prirur për t’u këputur. “Nëse flokët tuaj janë të shkurtër dhe të sapoprerë dhe nuk ka ngjyrë në to, atëherë nuk do të kishin nevojë për proteina”, thotë Harrowell. Por, nëse flokët tuaj janë të gjatë ose të dëmtuar qoftë nga dekolorimi ose nga dielli dhe kanë një porozitet më të lartë, maska ​​e rastit për trajtimin e proteinave, siç është Maska e Trajtimit Rigjenerues “Virtue”, e shtuar në rutinën tuaj do t’ju ndihmojë në riparimin e tyre. Harrowell thotë se:

Më pëlqen të alternoj maskat e mia. Pra, një javë do të përdor një proteinë dhe tjetrën do ta përdor ndryshme.

Për flokët e dëmtuar dhe të brishtë, “Elasticizer Philip Kingsley” dhe “Elasticizer Extreme” për flokët afro ose “Olaplex No.3 Hair Protector” çdo disa javë do të korrigjojë disa nga dëmtimet.

Mbrojtja e flokëve tuaj nga fërkimi gjatë gjumit do të parandalojë dëmtimin e mëtejshëm. Sa më i fortë të jetë, aq më i prirur është për t’u thyer, kështu që flokët afro do të përfitojnë më shumë nga mbrojtja. Harrowell rekomandon të vendosni një mbulesë ose dhe të merrni një këllëf jastëku prej mëndafshi ose sateni. Jastëkët e rrëshqitshëm, për shembull, janë punuar nga mëndafshi i manit, i cili lejon flokët të rrëshqasin ndërsa jeni duke fjetur, duke parandaluar kështu thyerjen. Më e mira nga të gjitha, mëndafshi, ndryshe nga pambuku, nuk do të thithë asnjë nga lagështia shumë e çmuar që keni punuar aq shumë për ta mbajtur.

Më shumë