Ikonat e atleteve/Historia e derimëtanishme e “Sacai X Nike”!

Silvia Tabaku
15/03/2022

Nuk ka dy mënyra për këtë, ne na pëlqen të dëshmojmë lidhjen e markave. Dhe, deri vonë, kjo ka qenë më e dukshme se kurrë. Ne kemi duartrokitur, më pas konsumuam “Gucci x Balenciaga” (ose sido që dëshiron ta quajë Demna Gvasalia), “Supreme x Tiffany”, “Jil Sander + x Arc’teryx” dhe natyrisht, “Fendace”. Por çifti i fuqisë së të gjithë çifteve të pushtetit kush është? “Sacai x Nike”. Ky çift i profilit të lartë jeton në mendjen tonë, pa qira. Ata kanë qëllime bashkëpunuese.

Edhe pse shumë besojnë se historia e Nike dhe Sacai – një markë e GetDressed Podcast, Avery McCollum e përshkruan të artikuluar si “një etiketë luksoze japoneze që përzien me sukses formalen me atë të rastësishme” – filloi vetëm katër vjet më parë, marrëdhënia e tyre daton që në mesin e viteve 2010; 2015 për të qenë specifik, kur “NikeLab” kërkoi ndihmën e labelit të njohur për të përmirësuar linjën e saj të grave të pranverës. “Qëllimi fillestar ishte transformimi i ikonave klasike të veshjeve dhe këpucëve të performancës në hibride sportive funksionale, të freskëta dhe moderne,” thotë Chitose Abe, themeluesja dhe drejtoresha krijuese e “Sacai”.

Në qendër të koleksionit të kapsulave ishte “Sacai x Nike Air Max 90”, një goditje sportive me një dizajn të thjeshtë dhe pa lidhëse. Një Dunk High pa lidhëse pasoi menjëherë. Momenti i pafavorshëm shkaktoi disa reagime nga rrethi i brendshëm i skenës së atleteve, por bashkimi u konsiderua si asgjë tjetër veçse një flakë e modës. Kjo ndodhi derisa, tre vjet më vonë, u bë një rikthim të papritur në nivelin “Bennifer”.

Në vitin 2018, Sacai dhe Nike rindezën romancën e tyre dhe këtë herë gjërat ishin pak më ndryshe. Kishte një “angazhim të ri-gjetur për të rikrijuar, riinterpretuar dhe inovuar pjesë nga arkivi i Nike në mënyra unike dhe të freskëta”, thotë Abe. Në thelb, Sacai tani ishte më ndryshe.

Rilançimi u përqëndrua në dy atlete të reja “Sacai x Nike” – “Sacai x Nike LDWaffle” dhe “Blazer Mid”- të cilat bënë debutimin e tyre në pistën SS19 Sacai në Javën e Modës në Paris. Të dyja modelet lidhën së bashku dy silueta kryesore Nike në mënyra që përqafuan frymën avangarde të Sacait. “Dizajnet ishin më intensive se Dunk Highs pa lidhëse dhe Air Max 90 që i paraprinë,” thotë Michael Le, redaktor i lartë në Sneaker News. “Dukej sikur dy atlete po luftonin për qendër të vëmendjes brenda një këpuce,” thotë bashkëpunëtorja e Nike dhe specialistja e përmbajtjes së atleteve, Titi Finlay.

Me sa duket, modelet futuriste të këpucëve u informuan nga tradita japoneze 500-vjeçare, arti wabi-sabi i riparimit të kujdesshëm që thekson papërsosmëritë. Çdo palë e punuar në mënyrë të shkëlqyeshme ishte një vepër arti e veshur. “Sigurisht që kishte më shumë vëmendje ndaj detajeve sesa ajo e këpucëve të zakonshme Nike”, thotë McCollum.

I dha atleteve një pamje luksoze.

Një vit pas shfaqjes SS19, nismat hibride të Sacai x Nike filluan të bien në aplikacionin SNKRS të Nike dhe në butikë në mbarë botën. “Kur u publikua Sacai x Nike LDWaffles origjinale, ajo tronditi botën e atleteve,” thotë Finlay. Është e vërtetë. Të katër ngjyrat – dy LDWaffle, dy Blazers – u shitën menjëherë dhe u shfaqën me shpejtësi në tregun e rishitjes, së bashku me një çmim të lartë.

Silueta të tjera Sacai x Nike shpejt filluan të shfaqen (përkatësisht Sacai x Nike Blazer Low dhe Vaporwaffle) dhe, me kalimin e kohës, ngjyrat u bënë gjithnjë e më të aksesueshme. Rrjedhimisht, individët me stil nga të gjitha sferat e jetës shtuan çifte në rotacionin e tyre. Bashkëpunimi ngadalë por me siguri po kalonte në rrjedhën kryesore ndërkombëtare.

Në aspektin komercial, apeli masiv i Sacai x Nike ishte një lajm i gëzueshëm, por kishte telashe për reputacionin e bashkëpunëtorit. Shijuesit – një grup jotolerant ndaj pop-it – zakonisht shmangin siluetat e luajtura për të mbrojtur besueshmërinë e tyre. Humbja e vëmendjes së tyre do të shënonte fillimin e një spiraleje në rënie.

Në fund të vitit 2021, Sacai x Nike ishte i gjithëpranishëm. Ishte e qartë se Sacai x Nike kishte nevojë për një ACE, diçka për të shijuar gjërat për hir të publicitetit. Një marifet të vogël ndoshta. Ata arritën në konceptin e një marrëdhënieje të hapur. Do të ishte një ushtrim interpretimi.

“Sacai i ka rrënjët në bashkëpunim dhe Nike nxit një kulturë të re inovacioni”

“Sacai i ka rrënjët në bashkëpunim dhe Nike nxit një kulturë të re inovacioni”, thotë Abe. “Për riimagjinimin e Sacai x Nike LDWaffle, fillimisht kemi punuar me Fragment, CLOT dhe Undercover, tre miq afatgjatë të Sacait që besojnë në filozofinë e bashkëpunimit. Secili u bë i veçantë nga rreshtimi i tre partnerëve të përfshirë.

Bashkëpunimet me tre drejtime i mbajtën gjërat të freskëta për një magji. Veçanërisht, ikona e artit KAWS (i njohur ndryshe si Brian Donnelly) u argëtua në fund të vitit 2021, duke ia dhënë ikonografinë e tij të lakmuar dhe stilin e artit idiosinkratik “Sacai x Nike Blazer Low”. Por të dyja markat e dinin se risia e goditjeve të trefishta do të konsumohej së shpejti. Kështu, ndërsa “KAWS x Sacai x Nike” dhe “CLOT x Sacai x Nike” shpërqendruan konsumatorët, dyshja gjetën kohën për të konceptuar një model të pestë: “Sacai x Nike Cortez”.

Në janar 2022, Cortez i krijuar në bashkëpunim u prezantua zyrtarisht përmes lookbook-ut AW22 të Sacai. Me këtë siluetë, dyshja riktheu vendin e tyre në ballë të modës. Ata kishin qëllime bashkëpunuese, edhe një herë.

“Kjo këpucë rafinon elementët më të dashur të paraardhësve të saj,” thotë Le. “Unë mund të jem pak përpara vetes këtu, por mendoj se Cortez është silueta më e mirë nga bashkëpunimi deri më tani.”

Ndërsa presim daljen e Sacai x Nike Cortez tashmë të kërkuar, le të hedhim një vështrim në atë që i bën tre fëmijët më të rëndësishëm të dashurisë së bashkëpunimit – LDWaffle, Blazer Mid dhe Vaporwaffle – kaq të shquar.

01.
Sacai x Nike LDWaffle

Sacai x Nike LDWaffle gërshetohen me dy silueta të viteve 1970, Nike LDV dhe Nike Waffle Racer, për të formuar të ardhmen. I karakterizuar nga dizajni i tij i gjallë, ekstrovert, i dyfishuar, ky binjak i lindur në qershor është një simbol i origjinalitetit – ashtu si emri i tij.

“Kur Sacai Waffle u shfaq për herë të parë, unë bëra disa kërkime rreth siluetës origjinale të Waffle,” thotë McCollum. “Zbulova se bashkë-themeluesi i Nike, Bill Bowerman, e kishte ëndërruar dizajnin duke parë gruan e tij duke bërë waffle një mëngjes. Ai përdori të njëjtin hekur për të krijuar prototipin e parë të këpucëve të vrapimit të Nike. Tani, kjo është ajo që unë e quaj risi.”

Është mjaft e pabesueshme që, 50 vjet më vonë, Waffle ende simbolizon natyrën e të menduarit përpara të Nike.

02.
Sacai x Nike Blazer Mid

Ashtu si binjaku i tij jo identik, Sacai x Nike Blazer Mid është rezultat i dy silueteve të atleteve të kombinuara së bashku: Nike Dunk High dhe Nike Blazer Mid. Siç sugjeron edhe emri, është kjo e fundit që ngjan më shumë.

“Sacai me siguri bëri shumë me Nike Blazer, silueta e basketbollit dikur e avancuar teknologjikisht që nuk është aspak e lehtë për t’u modifikuar”, thotë Le. “Chitose Abe iu afrua këpucës ashtu si një veshje, duke e shkëputur dhe bashkuar atë në një mënyrë të çrregullt por të qëllimshme.”

A bie shumë në sy për lule muri? Jo domosdoshmërisht. Kur zbukurohet me nuanca të heshtura, Sacai x Nike Blazer është më delikate se ofertat e tjera të bashkëpunimit. “Këpuca është çuditërisht e lehtë për t’u stiluar,” thotë Le. “Sa herë që e dalloj këpucën këtu në qytetin e Nju Jorkut – SoHo, kryesisht – gjithmonë duket mirë, veçanërisht kur kombinohet me pantallona të gjera, xhinse ose pantallona të shkurtra.”

03.
Sacai x Nike Vaporwaffle

Në janar 2020, Sacai dhe Nike fituan para nga suksesi i tyre duke hedhur një siluetë të tretë që u ndërtua në estetikën e dallueshme të bashkëpunimit të krijuar në atë kohë. E pagëzuar me vaporwaffle, këpuca bashkoi Nike Pegasus me Vaporfly.

“Pegasus dhe Vaporfly janë dy nga atletet më revolucionare të vrapimit të Nike, të njohura për fitoret në maratonë dhe për shtyrjen e kufijve,” thotë Finlay. “Së bashku, ata krijojnë Vaporwaffle, një bishë magjepsëse e një atlete të modës që është funksionale, por joserioze.”

Si e përshtatën Sacai dhe Nike (pothuajse) zhurmën rreth siluetave të OG me lëshimin e Vaporwaffle? “Ka të bëjë me kombinimin e materialeve, se si kamoshi i pasur në kutinë e shputës kompenson rrjetën ose najlonin e printuar,” thotë Finlay. “Kjo, plus lidhëse në stil fjongo. Janë një shije e fituar, por kjo është bukuria e tyre.”

Më shumë