Pamje e re/Pesë gjërat thelbësore që çdo burrë duhet të zotërojë në vitin 2022!

Silvia Tabaku
15/03/2022

Çfarë do të thotë thelbësore sot? Është një pyetje që ia kemi bërë vetes rregullisht gjatë viteve të fundit dhe përgjigja, çuditërisht, ka ndryshuar në mënyrë dramatike. Nëse djersitjet dhe rrobat e pritjes ishin një domosdoshmëri për të punuar nga shtëpia, teksa dalim me kujdes nga ajo që duket si një pandemi e pafundme, gëzimi i veshjes përsëri ka hyrë sërish në jetën tonë. Kohët e ndryshimit pasqyrohen në mënyrë të pashmangshme në veshjet tona dhe këto janë me të vërtetë kohë që ndryshojnë. Megjithatë, ka disa artikuj që tejkalojnë tendencat dhe stinët, artikuj jashtëzakonisht të gjithanshëm që me të vërtetë fitojnë emrin “thelbësor” dhe janë disa nga investimet më të mençura që mund të bëjë një njeri. Këtu, ne kemi ndërtuar një veshje me pesë prej tyre.

01.
Xhaketa xhins

Asnjë diskutim rreth veshjeve bashkëkohore për meshkuj nuk do të ishte i plotë pa veshjen e punës të kthyer në veshje të rastësishme në uniken e llojit të saj, xhaketën xhins. Xhaketa e parë xhins daton në fillim të viteve 1900 (dhe u dizenjua nga specialisti i xhinseve Levi Strauss). Ky rimishërim modern nga A.P.C. kap shpirtin e vështirë të veshjes.

02.
Bluza me vija

Nëse dëshironi të vendosni një model në veshjet tuaja, një bluzë me vija është perfektja për të filluar. Një stil breton si ky nga Folk është një klasik i mirëfilltë dhe i besueshëm, por nëse ndiheni më aventurierë, ne kemi përgatitur një udhëzues për të mësuar linjat tuaja.

03.
Xhinset e duhura

Nga të hollat ​​tek ato me këmbë të gjera, nga elasticiteti deri tek ato me fundin e hapur, një palë xhinse të mira i përkasin garderobës së çdo mashkulli. Dhe duke qenë se ju duhet të vishni shpesh tuajat, ia vlen të investoni në një palë që do të zgjasin, si këto. E ndërtuar në fabrikën japoneze Betty Smith, duhen shtatë punëtorë dhe 10 makina qepëse për të bërë çdo palë xhinse.

04.
Syze dielli klasike

Zgjedhja e palës së duhur të syzeve të diellit që i përshtaten formës së fytyrës tuaj mund të jetë një biznes i ndërlikuar ose më saktë një problem më vete. Ka kaq shumë aspekte për t’u marrë parasysh, nga korniza te materiali dhe lentet, por ka një stil të provuar dhe të testuar që ka fituar titullin “klasik”. Duke kombinuar kornizat e stilit aviator pafundësisht të veshur me një material të lehtë por të qëndrueshëm dhe lente mbrojtëse ndaj UV-së, mund të shihni pse Wayfarers e Ray-Ban nuk plaken kurrë.

05.
Këpucë të zeza lëkure

Për një këpucë që fillimisht ishte veshur nga peshkatarët norvegjezë, ka bërë një rrugë të gjatë. E adoptuar për herë të parë në kampuset elitare të kolegjeve si një shtyllë e Ivy Look-ut të mesit të shekullit përpara se të ngrihej në lartësinë e stilit me modelin e kalit të Gucci-t në 1953, ai mbetet një klasik që sfidon trendin. Për një qëndrim të përjetshëm, ju nuk mund ta mposhtni Edward Green. Çdo këpucë është bërë në Northampton duke ndjekur të njëjtat standarde mjeshtërie kërkuese që u vendosën kur kompania u themelua në 1890.

Më shumë