Mësime stili nga 7 prej komedianëve të veshur më mirë!

Marisa Karabeci
05/04/2022

Kur bëhet fjalë për stilin personal, komedianët renditen vetëm pak pas magjistarëve. Thënë kështu, mënyra se si vishet një komedian mund të vendosë tonin për performancën e tyre. Ai mund të krijojë marrëdhënien me audiencën, të përmirësojë praninë e tyre në skenë dhe të tregojë personalitetin e tyre. Në këtë artikull ne do ju prezantojmë me 7 komedianët e veshur më mirë, në të kaluarën dhe të tashmen.

1.Robin Williams

Një interpretues i aftë për bëmat piroteknike të improvizimit, përshtypjeve marramendëse, për praninë e tij të vërtetë magnetike në ekran si aktor, Robin Williams ishte një adhurues i madh i stilit të veshjeve të rrugës dhe përkrahës i veshjeve të Issey Miyake. E parë këtu në ‘Great American Music Hall’ në vitin 1982, Williams kombinon një këmishë me mëngë të shkurtra me printe grafike me atlete dhe pantallona të zeza. Fantastik!

2.Tom Allen

Tom Allen është padiskutim njeriu më i këndshëm në komedi. I veshur në mënyrë të përsosur me një kostum, me një xhaketë pak të gjerë me vija të bardha. Dashuria e Allen për kostumet zyrtare është e tillë që, si adoleshent, ai ushqente ëndrrat për të qenë një shërbëtor britanik.

3.Mo Gilligan

Stili i Mo Gilligan, ashtu si komedia e tij, është i mprehtë dhe modern. Duke gjetur famën e parë nëpërmjet videove të prodhuara vetë në mediat sociale, duke përdorur vetëm disa paruke të lira dhe aftësitë e tij virtuoze në komedi, Gilligan shpërtheu dhe u bë me shpejtësi një personazh shumë i dashur në televizionin britanik. Stili i Gilligan është po aq i gjithanshëm sa edhe mimika e tij vokale. Ai shpesh zgjedh një kostum të përshtatur mirë kur paraqitet në ‘The Masked Singer’ dhe merr një qasje më të relaksuar kur performon. Këtu, ai ka kombinuar xhinse të errëta, një hoodie në portokalli të hapur dhe xhaketë të zezë për një pamje të thjeshtë, por vërtet efektive.

4.Rhys Nicholson

Komiku australian me flokët e tij të veçantë, i gjatë dhe i dobët ka një stil unik siç u shfaq në specialen e tij të mrekullueshme të Netflix dhe si gjyqtar në ‘RuPaul’s Drag Race Down Under’. Nicholson favorizon një stil që plotëson kornizën e tij siç dëshmohet nga ky kostum.

5.Steve Martin

Një nga komedianët tanë më të mëdhenj, Steve Martin performon dhe vishet në mënyrë të përsosur. Ai kishte një periudhë bohemiane siç dokumentohet në kujtimet e tij madhështore, “Born Standing Up”, i cili zbulon një djalë të ri çuditërisht të egër por me stil. Një ithtar i kostumeve smoking të prerë mirë dhe klasikëve të Ivy League, Martin është padryshim një nga njerëzit e veshur më mirë dhe më qesharak. I parë këtu në vitin 1972, Martin kombinon pantallonat e zeza me një xhaketë sportive. I veçantë!

6.Richard Pryor

Një prej komedianëve më me ndikim të të gjitha kohërave, Richard Pryor ishte gjithashtu një interpretues i veshur mirë, qoftë duke u shfaqur me një kostum të hollë ose, siç është parë këtu, duke performuar në skenë i veshur me një xhaketë dhe pantallona blu të dekonstruktuar, të kombinuara me një bluzë portokalli. Është një pamje e relaksuar, tërheqëse dhe po aq e përshtatshme tani ashtu siç ishte kur Pryor doli në skenë në 1983.

7.Ronny Chieng

Komediani dhe aktori në rritje po bëhet një fytyrë gjithnjë e më i njohur falë punës së tij si korrespondent i ‘Daily Show’ dhe filmave të shquar si ‘Crazy Rich Asian’ dhe ‘Shang-Chi And The Legend Of The Ten Rings’ nga Marvel. Dhe e parë këtu në vitin 2016, Chieng është i veshur me një kostum klasik e shoqëruar me një këmishë me viza dhe kravatë blu të errët.

Më shumë