Ne duhet të flasim për… Pse burrat janë kaq të zhveshur ditët e sotme?

Marisa Karabeci
19/04/2022

Dekolteja mashkullore është në trend. Nga pasarelat e deri te tapeti i kuq, djemtë nuk janë më të lidhur me kodet e veshjes me kopsa dhe muajt e fundit, raporti i pëlhurës me lëkurën ka rënë në mënyrë dramatike. Kjo ngre shumë pyetje, të tilla si: “Sa duhet të zbulohemi?”.

OK, pra a jemi të pamoralshëm?

Mos u bëni qesharak, ky është një stereotip që përdoret për të turpëruar gratë që bëjnë seks. Por nëse po pyesni nëse veshja e më pak rrobave do të thotë se ne si burra jemi më të rehatshëm dhe më të lirë për t’i treguar botës trupin tonë, atëherë po, mund të thoni se jemi të pamoralshëm.

Vazhdo…

Tani për tani, veshjet për meshkuj janë shumë më fleksibël se kurrë më parë dhe kjo mesa duket përfshin lirinë për të treguar më shumë lëkurë. Mesazhi për momentin është që nëse doni ta vishni, atëherë thjesht bëjeni. Shihni çfarë ndodhi në Oscar këtë vit.

Çfarë lidhje ka shuplaka me lakuriqësinë?

Ndonëse u errësua nga shuplaka, pamja e Timothée Chalamet ishte një nga momentet më të shquara në çmimet e Akademisë së këtij viti, falë xhaketës së tij nga koleksioni SS22 i veshjeve të grave të Louis Vuitton. Xhaketa e zbukuruar dhe pantallonat me bel të lartë ishin një lëvizje e guximshme dhe e paharrueshme.

Dikush tjetër?

Troye Sivan veshi një jelek të ndezur në festën private të Elton John, edhe pse ky nuk është një ndryshim i veçantë në stil për këngëtarin. Ai veshi një fustan me dekolte të hapur në ‘Met Gala’ të vitit të kaluar. Më befasues është aktori Justice Smith, i cili kohët e fundit veshi një këmishë dantelle në një festë të ‘Vanity Fair’ në ‘West Hollywood’.

Xhaketa pa këmishë poshtë, është një trend që ka marrë vrull në veshjet e meshkujve gjatë sezoneve të fundit.

Dhe… çfarë ka veshur Lenny Kravitz këtu? Ai duket si një kalorës gjysmë i veshur i mbretërisë. Thithkat e Kravitz nuk janë të panjohura për paraqitjet publike. Këngëtari zakonisht nxjerr në pah këtë look në pothuajse çdo paraqitje në tapetin e kuq që ai ka bërë kohët e fundit. Ai këtë muaj në Grammy zhveshi shumë gjysmën e tij të sipërme.

A është një gjë e re i gjithë ky ekspozim gjoksi?

Jo tamam. “Xhaketa pa këmishë poshtë” është në fakt një trend që ka marrë vrull në veshjet e meshkujve gjatë sezoneve të fundit dhe është shfaqur në pasarelat e meshkujve. Padyshim që është një gjë e guximshme për t’u veshur në jetën reale, por nëse mund ta hiqni atë, rezultati është i këndshëm. Ju nuk keni pse të jeni as Iggy Pop, thjesht shikoni Jonah Hill me kostumin e tij Gucci pa këmishë, me flokë të çelur në dhjetor të vitit të kaluar.

A jemi më rehat kur burrat janë të zhveshur sesa ishim më parë?

Sigurisht që duket kështu. ‘The Face’ botoi një histori në janar të titulluar “Welcome To The Year Of The Cock” në lidhje me këtë fenomen të zhveshjes së meshkujve. Ajo që fshihet pas kësaj magjie ekzibicionimizmi është supozimi i kujtdo, por duket se, pavarësisht nëse janë thithkat në tapetin e kuq apo organet gjenitale të pacensuruara në televizion, lakuriqësia mashkullore nuk është më tabu.

Më shumë