Ju njohim me destinacionet ideale për të punuar online nëpër botë!

Marisa Karabeci
20/04/2022

Me ardhjen e pandemisë, më shumë se dy vjet më parë, bota jonë ka ndryshuar në mënyrë dramatike. Jo vetëm që jeta jonë e përditshme ka pësuar ndryshime të mëdha, por edhe mënyra se si ne punojmë ka ndryshuar në krahasim me më parë. Tani ne e dimë se çfarë do të thotë termi “punë e zgjuar” dhe nomadë digjitalë. Duke përfituar nga potenciali dhe mundësitë që të ofron digjitali, gjithnjë e më shumë njerëz, vendosin të bëjnë punën e tyre nga kudo në botë, duke jetuar si “nomadë”. Ja disa prej këtyre vendeve ideale për të punuar online nëpër botë:

1.Gran Canaria, Tenerife dhe Fuerteventura, Kanarie

Arkipelagu Kanarie konsiderohet një parajsë e vërtetë për nomadët digjitalë: kosto e ulët jetese, temperatura të buta gjatë gjithë vitit, shumë aktivitete sportive për t’u provuar, lidhje e shkëlqyer me internetin dhe oqeani si qershia mbi tortë. Ndër ishujt më të përshtatshëm për nomadët digjitalë, Gran Canaria, Tenerife dhe Fuerteventura, të cilët krenohen me komunitete shumë aktive, me punëtorë nga e gjithë bota dhe hapësira të shkëlqyera bashkëpunimi dhe bashkëjetese ku ata mund të bëjnë miq, të ndihmojnë njëri-tjetrin dhe të diskutojnë.

2.Bali, Indonezi

Bali ishte një nga vendet e para që tërhoqi nomadët digjitalë nga e gjithë bota, falë natyrës së tij të paprekur, një kulture unike dhe mundësisë për të përjetuar përvoja që synojnë mirëqenien e trupit dhe mendjes. Për shkak të fluksit të madh të nomadëve digjitalë, sot në Bali mund të gjesh jo vetëm shumë internet kafe, por edhe shtëpi bashkëpunuese, shtëpi ku mund të marrësh me qira një dhomë ose një shtrat për të punuar dhe jetuar në kontakt me nomadë të tjerë nga çdo cep i botës.

3.Lisbonë, Portugali

Falë kostos së ulët të jetesës në krahasim me shumë kryeqytete të tjera evropiane, klimës së butë gjatë gjithë vitit dhe sharmit të saj të përjetshëm, Lisbona është kthyer në vetëm pak vite një nga destinacionet e preferuara për nomadët digjitalë dhe studentët nga e gjithë bota. Qyteti portugez, i cili bashkon historinë, artin, kulturën dhe ushqimin e mirë, është vendi ideal për ata që duan të bëjnë miq, të takojnë njerëz të rinj dhe nuk duan të heqin dorë nga atmosfera e gjallë dhe e ndezur e kryeqyteteve të Kontinentit të Vjetër.

4.Buenos Aires, Argjentinë

Buenos Aires, dalëngadalë, po kthehet ndër qytetet e preferuara të nomadëve digjitalë nga e gjithë bota, edhe falë lëshimit, sipas vendit, të “digital nomad visa”, vizës për nomadët digjitalë që ju lejon të jetoni dhe punoni në distancë për një periudhë të kufizuar kohore, e cila në rastin e Argjentinës është një vit. Këtij përfitimi i shtohen edhe shpenzimet e pakta, traditat e shumta për t’u zbuluar, një kuzhinë që ndërthur shije nga e gjithë bota dhe një panoramë artistike në zhvillim të vazhdueshëm.

5.Split, Kroaci

Kroacia, ashtu si Argjentina, u ka ofruar nomadëve digjitalë një vizë speciale që nga viti 2021 që u lejon atyre që punojnë në distancë, të marrin qëndrim të përkohshëm në vend deri në 365 ditë. Për ata që duan sharmin e qyteteve të mëdha, destinacioni ideal është kryeqyteti Zagreb, por ata që nuk duan të heqin dorë nga deti dhe ujërat e kristalta të Adriatikut të sipërm, destinacioni është Spliti i vogël: komod, karakteristik dhe me histori antike për t’u zbuluar.

6.Majorka, Balearikët

Ujërat të kaltra, plazhet e bardha dhe përzierja e kulturës, kuzhinës dhe aktiviteteve sportive e bëjnë Majorkan, në arkipelagun Balearik, një nga vendet perfekte për nomadët digjitalë. Ishulli është plot me mundësi gjatë gjithë vitit dhe ndërthur kënde intime dhe sugjestive me zona më të gjalla ku mund të kaloni ditët dhe mbrëmjet në shoqëri të mirë. Një pikë referimi për ata që duan të punojnë në distancë është qyteti i Palmës, me pamje nga deti, plot dyqane të vogla me një atmosferë bohemiane dhe një vend që përzien mijëra hijet e ishullit në rrugët e tij.

7.Liguria, Itali

Për nomadët digjitalë që duan të qëndrojnë në vendin e bukur dhe të largohen nga qytetet e mëdha, destinacioni ideal është Liguria, një rajon që ndërthur tokën dhe detin, i përbërë nga tradita dhe shije për t’u provuar dhe zbuluar. Nga Lerici simpatik dhe krijues, që priti shkrimtarë si Mary Shelley dhe Lord Byron, te Sanremo e lulëzuar, me hapësirat e tij të bashkëpunimit, ku nuk mungojnë mundësitë. Ndër më kureshtarët është, përshembull, ai i ofruar nga “fshati telematik” i Colletta di Castelbianco, një vend ku mesjeta takohet me internetin falë shtëpive të vjetra të rinovuara dhe të lidhura me kabllo me fibra optike.

Më shumë