Si u rikthye stilisti Aleksander Wang në pasarelë pas akuzave seksuale…

Marisa Karabeci
23/04/2022

Dizajneri Alexander Wang u kthye në pasarelë pas një pauze 3-vjeçare. Shumë veta ishin mjaft stoik dhe kuriozë se përse Wang do të organizonte një shfaqje tani, vetëm një vit e gjysmë pasi u shfaqën akuzat për sjellje të pahijshme seksuale kundër tij. Alexander Wang nuk pranoi asnjë intervstë përpara eventit. Shumë personave i kuriozonte fakti të shihnin nëse stilisti, dikur një personazh kyç në fushën e modës, mund të rikthehej pas skandalit dhe si mund ta çonte markën e tij përpara në një kulturë që kërkon më shumë transparencë dhe ndërgjegjësim.

Klipi promovues i publikuar përpara shfaqjes, një klip i animuar i kompletuar me një biskotë fati, fenerë të kuq, një strukturë porta kineze dhe dragua, ishte mjaft tërheqëse. Ishte një kohë kur Alexander Wang ishte mbret i modës. Estetika e tij nxirrte një magjepsje, duke reflektuar fëmijët e klubit në qendër të Nju Jorkut që ishin pjesë e shtëpisë së Wang e ashtuquajtura Wang Gang dhe përfshinte aktoren Zoë Kravitz, modelet Hadid, Dree Hemingway dhe Erin Wasson dhe stilisti Ryan Korban.

Ri-imagjinimi i dizenjove të frymëzuara nga veshjet e rrugës nga Wang përmes një lente luksoze depërtoi fushën e modës dhe gjatë rrugës, ai organizoi disa nga festat më të paharrueshme gjatë Javës së Modës në Nju Jork. Ai organizoi evente të shthurura dhe në 2017 ai priti #WangFest, një bashkim i shfaqjes së tij në paasarelë, një festival muzikor dhe një festë në Bruklin.

Por në dhjetor 2020, karriera e Wang dukej se u ndal kur ai u akuzua për sjellje seksuale që u shfaqën në mediat sociale. Modeli britanik Owen Mooney pohoi në TikTok se ai u përqafua në një mënyrë jo të hijlshme nga stilisti në një klub të qytetit të Nju Jorkut në vitin 2017. Videoja e TikTok më pas u bë virale dhe nxiti njerëzit e tjerë të shfaqnin historitë e tyre. Në fillim, stilisti mohoi me forcë akuzat që u shfaqën fillimisht në mediat sociale, por në mars 2021, pasi takoi akuzuesit e tij dhe avokaten e tyre Lisa Bloom, Wang kërkoi falje në Instagramin e tij.

Ndërsa ne nuk pajtohemi për disa nga detajet e këtyre ndërveprimeve personale, unë do të jap një shembull më të mirë dhe do të përdor dukshmërinë dhe ndikimin tim për të inkurajuar të tjerët të njohin sjelljet e dëmshme. Jeta ka të bëjë me të mësuarit dhe rritjen dhe tani që e di më mirë, do bëj më mirë.

Bloom ndërkohë shkroi në Twitter se falja e Wang u pranua. Asnjë koment apo detaje të tjera nuk u dhanë nga asnjëra palë. Rihanna veshi një dizajn të personalizuar nga Wang në mars gjatë një nate në Santa Monica. Por kur planet për ngjarjen e qytetit të Fortune u njoftuan në fund të muajit të kaluar, reagimi filloi të përhapet menjëherë në mediat sociale.

Redaktori i ‘Fashionista’, Tyler McCall, pyeti në Twitter nëse Wang mund të tërhiqej nga akuzat dhe nëse estetika e tij e dizajnit do të përshtatej me peisazhin e sotëm. Ato postime në Twitter u ri-postuan në Instagram nga mbikëqyrësi jozyrtar i industrisë Diet Prada, i cili më pas hapi një diskutim rreth akuzave, zgjedhjes së Wang dhe nëse ai madje meritonte të shfaqej përsëri.

Në përgjithësi, eventi u ndie i nënshtruar në krahasim me shigjetat e tij famëkeqe të Nju Jorkut. Fortune City mund të ketë shënuar kthimin e Wang në pasarelë dhe ishte një koleksion i fortë me shumë pjesë të lakmueshme. Në rreshtin e tij të parë mungonte skuadra e zakonshme e profilit të lartë, por të famshëm dukeshin të lumtur që dolën dhe e mbështesnin.

Dhe pavarësisht reagimit të fortë kundër stilistit dhe ngjarjes në mediat sociale, nuk pati asnjë protestë personalisht kundër shfaqjes, vetëm të ftuar të etur që prisnin spektaklin të fundit të Wang. Ndërkaq, së fundmi Adriana Lima ka shfaqur barkun e rrumbullakosur ndërsa po ecte në pasarelë për shfaqjen e Alexander Wang, “Fortune City” në Los Angeles. 

Më shumë