Çfarë vjen pas stilit ‘Gorpcore’?

Marisa Karabeci
27/04/2022

Tendencat e modës, nga natyra e tyre, vijnë e shkojnë. Herë pas here, megjithatë, një stil shfaqet dhe dominon aq plotësisht sa përcakton një epokë të tërë. Po të shohim tendencat e veshjeve për meshkuj në fillim të viteve 2020, do të shohim stilin ‘Gorpcore’ në krye. Për ata që nuk janë ende të iniciuar, Gorpcore është një stil i fokusuar rreth veshjes së veshjeve utilitare, funksionale, të frymëzuara nga jashtë. E karakterizuar nga një tepricë e pafund xhepash, shumë ‘Gorpcore’ janë krijuar nga pëlhura të papërshkueshme nga uji.

Termi Gorpcore u shpik për herë të parë nga The Cut i New York Magazine në vitin 2017.  Rëndësia e këtij stili mori vëmendjen kryesore gjatë pandemisë. “Njerëzit ndiheshin të bllokuar brenda dhe nuk kishin asgjë për të bërë dhe kështu donin të ishin më shumë jashtë,”-thotë Sol Thompson. Ai teorizon se dominimi i Gorpcore mbi veshjet për meshkuj shpërtheu si një lloj shtytjeje ndaj bllokimit.

Nuk është aq tërheqëse sa shumë tendenca, por nuk do të degradojë nëse kujdeseni mirë për të. Është e lehtë të veshësh një xhaketë Arc’teryx; gjithmonë duket e mrekullueshme.

Ndërsa Gorpcore ka përhapur dhe dominuar veshjet për meshkuj, ajo ka tejkaluar jetëgjatësinë e një tendence mesatare të modës dhe në vend të kësaj është bërë një lloj fenomeni kulturor. Në fillim të vitit, qindra njerëz filluan të postojnë video në TikTok, duke treguar veten të veshur me xhaketa Arc’teryx në dush, ose pantallona të papërshkueshme nga uji ndërsa qëndronin në lavaman.

Njerëzit do të veshin bluza Minecraft nga viti 2012.

Nëse Gorpcore rrezikohet të jetë meme deri në vdekje, atëherë çfarë do ta zëvendësojë atë?  Një teori është se, të paktën në mënyrë sartoriale, ne do të fillojmë të përqafojmë fëmijën tonë të brendshëm. Sipas redaktorit të modës për meshkuj të The Wall Street Journal, Jacob Gallagher, tendenca më e madhe e modës për meshkuj të vitit 2022 do të jetë të vishen si fëmijë. Trendi i ashtuquajtur “Kidcore” përfshin shprehjen e vetes me ngjyra të ndezura dhe tekstura me gëzof. Gallagher shkroi se ka të bëjë me rishikimin e mënyrës së veshjes përpara se dikush t’ju thoshte se çfarë ishte interesante.

Në të vërtetë, ka pasur një ndjenjë argëtimi fëminor në disa nga koleksionet më të shquara të këtij sezoni. Në shfaqjen AW22 të JW Anderson, modelet mbanin lodra në pasarelë. Ju duhet vetëm të kaloni nëpër faqen e The Elder Statesman në MR PORTER e populluar nga arusha pelushi kashmiri dhe pulovra psikedelike për të ditur se trikotazhet me ngjyra janë një mënyrë e mirë për t’i shtuar pak gëzim një veshjeje. Megjithatë, mund të mos jetë koha për të kapërcyer plotësisht Gorpcore. Thompson thotë se ndoshta nuk do të zgjasë si trend dominues në veshjet për meshkuj, por që sigurisht që do të vazhdojë si stil.

Më shumë