Ju prezantojmë me bimën më shëruese në planet, ndihmon për një sërë sëmundjesh!

Marisa Karabeci
02/05/2022

Sherebela prej kohësh njihet si një bar medicinal. Paraardhësit tanë e përdorën atë për të dëbuar shpirtrat e këqij, por edhe për të kuruar sëmundje të shumta. Në vende të ndryshme quhet me emra të ndryshëm si kadulja, kaloper, mëlçia e bardhë, sllavulja dhe madje edhe pelini i bardhë. Kjo barishte mjekësore ka një aplikim të gjerë mjekësor dhe është pjesë e shumë ilaçeve. Karakteristikat e saj shëruese vijnë nga vajra esenciale të paqëndrueshme dhe për këtë arsye konsiderohen se janë shëruese nëse thithin avujt e saj.

Sherebela është një bimë shumë medicinale që rritet e egër në shkëmbinj dhe vende të larta, por gjithashtu mund të rritet. Pjesët e saj të gjelbra janë plot me vajra thelbësorë që në të vërtetë janë bartës të shërimit. Ka erë të fortë nëse është “shkëmbore” dhe nëse ekspozohet më shumë në diell. Vjelin vetëm gjethet, prandaj rinovohet nga rrënja. Gjethet thahen shpejt në hije, por barishtet e freskëta janë më shëruese.

Vetitë shëruese të sherebelës janë të shumta. Kuron dhe ndihmon me shumë sëmundje si dhimbje në qafë, bajame të përflakur, mishrat e dhëmbëve, fytin e acaruar, pastron organet e frymëmarrjes, trajton inflamacionin e mishrave të dhëmbëve, i forcon ato, shëron mukozën e stomakut, eliminon problemet e zorrëve, fryrje dhe diarre, pastron gjakun, parandalon goditjen në tru, trajton ngërçet, sëmundjet e palcës kurrizore, dridhjet si dhe ka një efekt të dobishëm në veshkat, mëlçinë, fshikëzën, trurin, rregullon djersitjen, zvogëlon tensionin nervor.

Më shumë