Pasi të lexoni këtë artikull me siguri do të mendoheni 2 herë kur të konsumoni vezë!

Marisa Karabeci
16/05/2022

Nuk ka dyshim se vezët kanë shumë përfitime shëndetësore, të tilla si përmirësimi i shëndetit të syve dhe sigurimi i shumë lëndëve ushqyese, si proteinat dhe acidet omega-3. Megjithatë, hulumtimet e reja sugjerojnë se mund të jetë më mirë t’i zëvendësoni me ushqime të tjera. Në këtë mënyrë, ju mund të qëndroni në rrugën e duhur për një shëndet të mirë. Ngrënia e tepërt e vezëve mund të mos jetë skenari më i shëndetshëm për ju.

1. Vezët vetëm mund të shkaktojnë kapsllëk.

Vezët kanë shumë proteina, por ato nuk kanë fibra, të cilat ndihmojnë në tretje. Mungesa e fibrave çon në kapsllëk, kështu që nëse hani vetëm vezë, mund të kaloni një përvojë të pakëndshme në tualet. Kjo është arsyeja pse do të ishte më mirë të përzieni vezët me ushqime të pasura me fibra, si spinaqi dhe domatet, kështu që ndoshta duhet të keni një omëletë të këndshme për mëngjes.

2. Vezët mund të ulin shanset për të jetuar më gjatë.

Një studim zbuloi se heqja e plotë e vezëve nga dieta juaj mund t’ju bëjë të jetoni më gjatë, pasi e verdha e vezës ka nivele të larta të kolesterolit. Në çdo moshë, nëse hani më shumë vezë, mund ta rrisni këtë rrezik por nëse hani më pak se një vezë çdo javë, mund të jeni të sigurt. Megjithatë, ka gjithmonë një zgjidhje për të mbajtur një dietë të shëndetshme, ju mund të merrni proteinat tuaja duke zëvendësuar të verdhën e vezës me ushqime me bazë bimore, të tilla si peshku, arrat, makaronat dhe buka, për të rritur mundësinë për të jetuar më gjatë.

3. Vezët mund të shkaktojnë puçrra dhe akne.

Aknet shkaktohen nga nivelet e larta të hormoneve të progesteronit, me të cilat vezët janë plot. Natyrisht, trupi ynë i prodhon vetë këto hormone, por duke ngrënë vezë, ne thjesht po shtojmë hormone shtesë në trupin tonë. Megjithatë, nëse hani vezë rregullisht dhe nuk vëreni shfaqjen e akneve, kjo është ndoshta sepse nuk keni ngrënë aq shumë.

4. Ngrënia e vezëve mund të rrisë shanset për sëmundje të zemrës.

Në përgjithësi, njerëzit e shëndetshëm mund të hanë rreth 7 vezë në javë pa lënduar zemrën e tyre dhe konsumimi i këtyre vezëve mund të jetë i mirë për ju për të ulur shanset për një goditje në tru ose për të përmirësuar shikimin. Megjithatë, nëse vuani nga një gjendje shëndetësore, siç është diabeti, ngrënia e kaq shumë vezëve mund të rrisë mundësinë e sëmundjes së zemrës. Madje, një studim zbuloi se burrat që hanë më shumë se një vezë çdo ditë kanë një rrezik më të madh për të zhvilluar këtë gjendje prandaj është e këshillueshme që të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të bëni ndonjë ndryshim në dietën tuaj.

5. Vezët mund t’ju fryjnë.

Vezët mund të jenë një vakt i mrekullueshëm i mëngjesit për disa, por jo aq shumë nëse jeni të ndjeshëm ndaj disa ushqimeve ose keni intolerancë. Nëse jeni duke pyetur veten se pse jeni të fryrë ose keni gazra pasi keni ngrënë vezë, mund të bëni një test alergjie përpara se të vazhdoni konsumimin e vezëve çdo mëngjes. Intoleranca e vezës në thelb do të thotë që ju nuk mund të tretni siç duhet një element specifik në vezë dhe mund të mos keni një enzimë të caktuar në trupin tuaj që është në gjendje ta zbërthejë atë. Kjo jo vetëm që ju bën të fryrë, por gjithashtu mund të përjetoni dhimbje stomaku, dhimbje koke dhe tension.

Më shumë