Thuajini ‘lamtumirë’ medikamenteve, ushqimet që do t’ju lehtësojnë dhimbjet në trup!

Marisa Karabeci
20/05/2022

Keni dhimbje por nuk mund të gjeni një qetësues? Ajo që mund të bëni është të shkoni në kuzhinë dhe të gjeni disa artikuj të zakonshëm që mund t’ju ofrojnë lehtësim në moment. Nga dhimbja e kokës, dhimbjet e menstruacioneve deri te fryrja e barkut dhe dhimbja e dhëmbëve, ushqimet e mëposhtme kanë një zgjidhje të përkohshme për llojet më të zakonshme të dhimbjeve.

1.Ananasi

Bromelain, një kimikat natyral që gjendet tek ananasi mund të ndihmojë në qetësimin e fryrjes, gazrave dhe madje edhe dhimbjeve të dhëmbëve. Ky kimikat natyral mund të ndihmojë gjithashtu në humbjen e peshës dhe në uljen e inflamacionit. Ju mund të konsumoni ananasin në formën e lëngut të ananasit, sallatës së ananasit, madje edhe ananasit të pjekur në skarë.

2.Boronica

Boronicat nuk janë vetëm të shijshme, por përmbajnë edhe veti qetësuese. Këto kokrra të vogla të shijshme janë të mbushura me fitonutrientë që mund të reduktojnë inflamacionin dhe të relaksojnë muskujt e stresuar. A e dini se konsumimi i rregullt i boronicave mund të ndihmojë në trajtimin e infeksioneve të fshikëzës dhe traktit urinar?

3.Xhenxhefili

A po përballeni me dhimbje të muskujve pas një stërvitje apo pasi luani një sport? Xhenxhefili mund të ndihmojë në qetësimin natyral të muskujve të prekur. Xhenxhefili mund të ndihmojë gjithashtu në zbutjen e ngërçeve të rënda periodike që lidhen me dismenorrenë. Një përbërës i quajtur salicilate transformohet në një substancë kimike të quajtur acid salicilik, i cili lehtëson më tej dhimbjen dhe parehatinë. Mënyra më e mirë për të konsumuar xhenxhefilin është të përgatisni çaj xhenxhefili dhe ta pini atë ndërsa është i ngrohtë.

4.Shafrani i Indisë

Ju mund të keni parë nënën ose gjyshen tuaj duke ju dhënë qumësht shafran i Indisë pas një lëndimi. Epo, kjo bazohet në prova shkencore që shafrani i Indisë mund të ndihmojë në shërimin e brendshëm me vetitë e tij anti-inflamatore dhe antiseptike. Përdorimi i qumështit të shafranit të Indisë për të shëruar lëndimet e brendshme është një praktikë e vjetër dhe mund të ndihmojë në lehtësimin e menjëhershëm. Përbërësi kryesor i tij quhet kurkumin, i cili redukton ënjtjen nga jashtë dhe tonifikon inflamacionin nga brenda.

5.Karafili

Karafili është erëza më e këshilluar nga gjyshet tona për të gjitha llojet e dhimbjeve të dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve. Keni dhimbje dhëmbi? Thjesht përtypni një karafil dhe mbajeni të shtypur nën dhëmbin që dhemb. Kjo është po aq efektive sa çdo ilaç qetësues. Kjo erëz përmban një përbërës të quajtur eugenol, i cili është një anestezik natyral. Fillimisht mpi zonën dhe më pas tonifikon dhimbjen.

Qershitë

Një përbërës aktiv i quajtur anthocyanins në qershi ofron lehtësim nga dhimbjet në çdo kohë. Ju duhet të hani të paktën 20-25 qershi nëse doni rezultat. Qershitë mund të ndihmojnë në shmangien e dhimbjeve të kokës dhe madje edhe dhimbjeve të kyçeve. Është mirë që qershitë t’i hani të freskëta pasi t’i keni larë mirë.

Shumë prej nesh dëshirojnë ta nisin vitin e ri me synimin për të përmirësuar shëndetin tonë. Ky përmirësim shpesh fillon me një ndryshim në dietë. Një ditar ushqimor mund të jetë një mjet jashtëzakonisht i dobishëm në këtë proces. Një ditar ushqimor është një mjet për të mbajtur shënim gjithçka që ju hani dhe pini gjatë gjithë ditës.

Më shumë