Një udhëtim brenda shtëpisë organike që ndodhet në Meksikë dhe ka formën e një peshkaqeni!

Silvia Tabaku
24/05/2022

Përgjatë një rruge të qetë në lagjen Naucalpan de Juárez në periferi të Meksikës, një derë e vogël ovale rrethohet plot me lule dhe krijon një pamje shumë interesante. I përshtatur nga një mur i gjelbër, është i modeluar me atë që duket si lëkurë gjarpri, me nyje bulboze që dalin nga sipërfaqja por realisht duket si jë peshkaqen. Për të hapur derën që të futesh në hollin e madh të korridoreve të Casa Orgánica duhet ngritur një unazë metalike.

Dyshemetë janë të mbuluara me qilima të bardhë me gëzof, janë të buta. Ndërsa më tej hapet në labirint, vihet re se edhe muret janë në formë të lakuar. Tunelet janë pothuajse të gjitha të lyera me gëlqere. Projektuar dhe kompletuar nga arkitekti meksikan Javier Senosiain në 1984, Casa Orgánica u hap për publikun për herë të parë ndonjëherë në fund të vitit 2020. (Aktualisht është në rinovim, por do të rihapet plotësisht më vonë këtë vit.)

Para se të pranonte vizitorët, shtëpia ishte Rezidenca private e familjes së Senosiain dhe vetëm një nga projektet e arkitektit në zonën Naucalpan de Juárez. I frymëzuar nga veprat eklektike të arkitektit spanjoll Antoni Gaudí dhe strukturat moderniste nga Frank Lloyd Wright, Senosiain është një legjendë më vete si pionier i arkitekturës organike në Meksikë. Filozofia e tij e dizajnit i ka rrënjët në takimin harmonik të vendbanimit njerëzor dhe botës natyrore. Pa mure të drejta në të gjithë shtëpinë, dizajni ka për qëllim të ndihet sikur hyn në disa nga hapësirat më të shenjta të njerëzimit: një manastir ose një shpellë.

Kur shkon në fund të tunelit, pamja hapet në një dhomë të gjerë ndenjeje të shënuar nga një divan lëkure e bardhë e lakuar, një ndenjëse e varur me lëkundje prej një bastuni palme kacavjerrëse dhe një karrige origjinale me fletë ari nga Pedro Friedeberg, një artist surrealist që dikur studionte nën të famshmin. Piktori dhe skulptori modernist me origjinë gjermane, me bazë në Meksikë, Mathias Goeritz. Dyshemeja e mbuluar me qilim, e gjitha e bërë në një nuancë rëre, vazhdon në të gjithë shtëpinë, kjo ka për qëllim të ngjallë një ndjenjë të banimit brenda vetë tokës. E njëjta ngjyrë lyen muret dhe tavanin për të arritur një vazhdimësi kromatike. Në zonat e fjetjes, shtretërit e bërë me porosi janë formuar në rrathë dhe jo drejtkëndësha.

Por ndoshta aspekti më i spikatur i të gjithë shtëpisë është kopshti i jashtëm; peizazhi dhe bari i gjelbër mbulojnë të gjithë pjesën e jashtme, duke e bërë atë të duket sikur shtëpia pothuajse është zhdukur në tokë. Ky efekt dizajni prodhon oksigjen dhe filtron pluhurin dhe dioksidin e karbonit, duke krijuar një mikroklimë brenda shtëpisë. Për shkak të kësaj, shtëpia qëndron e ngrohtë në dimër dhe e freskët në verë.

Në vend të dytë për karakteristikat tërheqëse është ai që quhet “peshkaqeni”, një dhomë gjumi që Senosiain shtoi pasi familja e tij u rrit. Ai e mbylli ndërtesën me një pendë dhe përfshiu një pikë hyrjeje në kopsht në formën e një rrëshqitjeje, të cilën edhe yjet si Dua Lipa e kanë marrë për një shëtitje.

Casa Orgánica është vetëm një nga shumë projektet e arkitekturës organike të Senosia të projektuar në zonë. Edhe pse nuk është e hapur për turne, vizitorët mund të kalojnë me makinë pranë Nautilus House dhe ta shikojnë, një shtëpi private në formë guaska deti.

Por nuk ka vetëm shtëpi në formë peshkaqeni! Nëse jeni kuriozë të zbuloni se si është të jetosh brenda një shtëpie në formë gjarpri mjafton të klikoni këtu. 

Më shumë