7 ‘arratisje’ të jashtëzakonshme në shkretëtirë…

Marisa Karabeci
26/05/2022

Në vitin 2022, jeta na dha kohë për të reflektuar. Jeni në kohë për të bërë një bilanc. Në këtë artikull do të njiheni me 7 nga arratisjet më mbresëlënese në shkretëtirë për një eksperiencë të pazakontë. Jeni gati?!

1.’San Camp’, Botsvana

Natyra me të vërtetë e tejkalon veten në shkretëtirën Kalahari. Një vend i mahnitshëm i baobabëve të zhurmshëm dhe luanëve me krifë të zezë, peizazhet e shkretëtirës gjithëpërfshirëse të kujtojnë studimet e ngjyrave të Rothkos dhe San Camp ju katapulton në thelbin e tij. Nga hapësirat e gjera me tendë të veshura me tavolina shkrimi te zjarri i kampit që digjet, së shpejti do të ndiheni si në shtëpinë tuaj. Jashtë, tufat e zebrave kullosin me përtesë në fushë. Gjithçka funksionon me energji diellore këtu.

2.’Longitude 131°’, Australi

Duke u ngritur në mënyrë madhështore nga rërat e kuqe të ndryshkut që e rrethojnë, shkalla e madhe e Ulurut përfshin të gjithë horizontin. Por është aura gjithëpërfshirëse e monolitit që përshkon vërtet dhe i njëjti ajër i paprekshëm i jep Longtitude 131º tërheqjen e saj magnetike. Nën linjat e çatisë prej pëlhure të shtrirë, kolltuqe të ulëta të vendosura pranë qeramikave të hedhura me dorë nga artizanët Anangu dhe nëpër shkretëtirën e papërpunuar e të papenguar, shfaqet shkëmbi i fuqishëm. Shkëlqimi parësor i peizazhit të hapur bie me shpejtësi nën lëkurë, por anon edhe më tej me vërshimet e agimit midis kupolave ranor të Kata Tjuta, fluturimeve drithëruese me helikopterë dhe gëzimeve të Harley-Davidson në autostradën e gjerë të largët.

3.’Dar Ahlam’, Marok

Është ndjenja e thellë e paqes që është më e dukshme në Dar Ahlam. Me përjashtim të bilbilit të herëpashershëm të erës nëpër gjethe, gjithçka është e heshtur. I përmbytur nga rrezet e diellit gjatë ditës dhe i ndezur nga fenerët vezullues vjen muzgu, ky vend qëndron si xhevahir në majë të shkretëtirës marokene dhe ka tërhequr kërkuesit e qetësisë për dekada. Përtej perimetrit, dunat dhe grykat e larta thërrasin, por magjitë e ndezura nga nxehtësia këtu kalohen më së miri pranë pishinës me ton nefriti.

4.’Canvas Moab’, SHBA

Një grumbull banesash të veshura me kanavacë të shtrirë në vendin e largët, por të bukur të Kanionit të Utah-s. Çdo vështrim drejtohet nga ato rrafshnalta epike prej guri ranor. Pikërisht kur nxehtësia pushon dhe zbret nata, peizazhet e shkretëtirës së nivelit tjetër bëhen vërtet të gjalla, kështu që harto një qark jashtë rrugës me dritë të hënës përmes shtrirjeve më të ashpra dhe më të rralla të Parkut Kombëtar Arches. Në një ekspeditë pas errësirës, ju mund të shihni luanë malorë që lëvizin.

5.’Three Camel Lodge’, Mongolia

Duke u përkulur përgjatë shtigjeve të pluhurosura, pemëve të ngurtësuara do të shihni shtëllungat e ngushta të tymit që lëvizin drejt qiellit përpara se të shfaqet kjo strehë e mrekullueshme në shkretëtirë. Në këto anë, pak ka ndryshuar në shekuj dhe pak vende në planet janë me kaq mister. Nën qiejt e kthjellët, koha shpaloset në një sekuencë aventurash frymëzuese, përleshje përgjatë dunave Khongoryn Els që ndryshojnë formën, gërmojnë fosile nën syrin vigjilent të paleontologëve dhe ecën nëpër luginën befasuese të gjelbër Yol. Kthehu në bazë, sobat me djegie druri largojnë të ftohtin e natës.

6. ‘Awasi Atacama’, Kili

I ngërthyer mes Paqësorit dhe Andeve në veriun e thatë të Kilit, ka një bukuri të mprehtë surreale që mund të gjendet në Atacama. Petroglifet shekullore derdhen në lugina gjarpëruese dhe vullkane fryrëse shfaqen mbi krateret e djegura nga dielli. Awasi Atacama përbën pikën më të shkëlqyer të kërcimit, duke u mbështetur në të kaluarën para-inkase të shkretëtirës me banesat e saj të lezetshme prej qerpiçi. Ju mund të kaloni mbrëmjen pranë zjarrit.

7. ‘Six Senses Shaharut’, Izrael

Shtigjet gjarpërore përdredhin rrugën e tyre nëpër tokën me plisa bakri, duke lidhur vila prej guri vendas të prerë në mënyrë të ashpër, amuletë të lidhura me pemë që zhurmojnë nga flladi dhe gjithnjë të pranishme në horizont janë malet e thyer të Edomit. Strehohuni në banjën e ngatërruar me hardhi, ku statujat e kafshëve sjellin qetësinë e brendshme të re.

Më shumë