7 arsye pse duhet të hani domate çdo ditë!

Marisa Karabeci
26/05/2022

Domatet janë të lidhura me një përbërës të quajtur likopen, i cili ka përfitime të shumta shëndetësore. Në fakt, çdo perime ose frut i kuq përmban pak likopen, një substancë që u jep atyre ngjyrën e tyre të kuqe të ndezur. Por domatet përmbajnë më shumë likopen se perimet e tjera. Është interesante se lëngu i domates përmban dukshëm më shumë likopen sesa domatet e papërpunuara.

Ja se si likopeni dhe vetitë e tij mund të ndikojnë në trupin e njeriut dhe gjetjet janë mjaft të papritura në disa raste:

1. Domatet mund të mbrojnë lëkurën tuaj.

Sipas këtij studimi, domatet mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër rrezeve të dëmshme UV dhe të ulin rrezikun e djegies nga dielli. Studiuesit besojnë se kjo është për shkak të përqendrimit të lartë të karotenoideve, i cili është një komponent i likopenit. Megjithatë, shkencëtarët gjithashtu theksuan se kremrat kundër diellit nuk mund të zëvendësohen vetëm duke konsumuar domate. Përveç këtij përfitimi shëndetësor, disa prova tregojnë se domatet kanë veti kundër plakjes.

2. Domatet janë të mira për zemrën tuaj.

Likopeni është një antioksidant që mund të mbrojë qelizat në trupin tuaj nga oksidimi. Disa studime sugjerojnë se njerëzit që konsumojnë likopen kanë një rrezik më të ulët për të vuajtur nga sëmundjet e zemrës, diabeti dhe goditjet në tru. Likopeni gjithashtu mund të luajë një rol në uljen e niveleve të kolesterolit “të keq”, si dhe presionit të gjakut. Si rezultat, shanset tuaja për sëmundje të zemrës mund të zvogëlohen gjithashtu. Plus, domatet janë gjithashtu një burim i pasur i vitaminave dhe lëndëve ushqyese të tjera, të tilla si vitaminat B, E dhe flavonoidet që mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës tuaj.

3. Domatet mund të përmirësojnë shikimin tuaj.

Përveç likopenit, domatet përmbajnë disa lëndë ushqyese të tjera, si luteina dhe beta-karotina, të cilat janë të mira për sytë tuaj. Hulumtimet sugjerojnë se këto lëndë ushqyese mbrojnë sytë nga sëmundjet, të tilla si katarakti, ndërsa mbështesin shëndetin tuaj të përgjithshëm të shikimit. Domatet përmbajnë gjithashtu substanca, në veçanti zeaksantinë dhe luteinë, që janë të dobishme në mbrojtjen e shikimit tuaj nga drita blu e emetuar nga pajisjet digjitale si telefonat inteligjentë. Ato gjithashtu mund të luajnë një rol në reduktimin e dhimbjeve të kokës nga lodhja e syve.

4. Mund të forcojnë sistemin tuaj imunitar.

Duke furnizuar trupin tuaj me likopen, i cili vepron si një antioksidant, ju mund të reduktoni molekulat e quajtura radikale të lira që mund të dëmtojnë qelizat tuaja dhe të dobësojnë sistemin tuaj imunitar. Kjo është arsyeja pse ushqimet e pasura me këtë substancë, si domatet, mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit të mushkërive, prostatës ose stomakut.

5. Domatet mund të forcojnë kockat tuaja.

Domatet mund të promovojnë shëndetin e kockave tuaja. Ato janë një burim i mirë i substancave që forcojnë kockat si vitamina K dhe kalciumi që jo vetëm që mund t’i mbajnë kockat tuaja në formë të mirë, por gjithashtu ndihmojnë në riparimin e indit kockor. Gjithashtu, pavarësisht mitit se domatet mund ta përkeqësojnë osteoartritin, nuk ka asnjë provë për të mbështetur këtë pretendim.

6. Janë të mira edhe për flokët tuaj.

Disa prova sugjerojnë se konsumimi i vetëm rreth 4-5 domate në ditë mund t’i bëjë flokët tuaj të duken më të shëndetshëm. Kjo perime e gjithanshme është e pasur me vitaminë A, e cila mund t’i bëjë flokët tuaj të fortë dhe me shkëlqim. Fatkeqësisht, domatet nuk kanë superfuqinë për t’i bërë flokët e holluar më voluminoz, por ato mund të përmirësojnë gjendjen e flokëve tuaj ekzistues.

7. Domatet janë të shkëlqyera për humbje peshe.

Domatet mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë sepse përmbajnë shumë fibra dhe ujë, të cilat mund t’ju bëjnë të ndiheni më të ngopur. Domatet gjithashtu mund të mbajnë sheqerin në gjak në ekuilibër, gjë që është çelësi për humbjen e peshës. Ato përmbajnë gjithashtu krom, i cili ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Më shumë