Bëhet realitet më në fund avioni në nder të Diego Armando Maradona-s!

Marisa Karabeci
27/05/2022

Një avion i quajtur “Tango D10S”, i është kushtuar ish-legjendës argjentinase dhe asaj botërore Diego Armando Maradona-s i cili u nda nga jeta më 25 nëntor 2020. Ideja u bë realitet me një aeroplan “muze” me objekte të përdorura nga legjenda e futbollit në Buenos Aires. Ai ka një kapacitet prej 12 vendesh dhe u financua nga një kompani argjentinase. E gjitha në nderim të ish-fituesit të Kupës së Botës teksa zemra e tij u ndal nga sulmi kardiak i dy viteve më parë.

Ai është i zbukuruar me një foto të Maradonës duke puthur trofeun e Kupës së Botës në trup, ndërsa fytyra e tij është gjithashtu në bishtin e avionit. Në krahët e tyre janë të fokusuara momentet e dy golave të tij nga fitorja 2-1 e Argjentinës ndaj Anglisë në çerekfinalen e Kupës së Botës 1986. Goli “Dora e Zotit” në krahun e majtë dhe goli fitues në anën tjetër.

Plani është që avioni të fluturojë nga Argjentina në Katar për Kupën e Botës në nëntor, ku tifozët do të jenë në gjendje të hipin në avion dhe të lënë një mesazh për Maradonën, të “ndërveprojnë” me lojtarin e ndjerë përmes inteligjencës artificiale dhe të shohin kujtime nga ai dhe lojtarë të tjerë nga ekipi i vitit 1986, përpara se avioni të dalë në ankand për bamirësi.

Rikujtojmë, se fanella të cilën Diego Armando Maradona e kishte veshur kur shënoi golin e tij të famshëm, të quajtur “Dora e Zotit” (Hand of God) kundër Anglisë në Kupën e Botës në vitin 1986, u shit në një ankand në Sotheby’s në Londër për një çmim rekord botëror prej 9,28 milion dollarësh.

Sjellim në vëmendje se një orë e vjedhur Hublot që i përkiste legjendës së futbollit është gjetur nga policia në shtetin verilindor të Indisë, Assam, një vit pas vdekjes së tij. Policia e shtetit njoftoi në Twitter se ora e yllit që ishte zhdukur nga rezidenca e tij në Dubai u gjet në një bastisje në Sibsagar në Assam.

Më shumë