Ja si mund ta luftoni aneminë me lëndët ushqyese të duhura!

Silvia Tabaku
28/05/2022

Hekuri është një lëndë ushqyese shumë e rëndësishme. Midis mbajtjes së një diete të shëndetshme dhe angazhimit me disa ushtrime fizike, mund të harroni të përfshini hekurin në dietën tuaj. Mungesa e hekurit në dietën tuaj mund të shkaktojë probleme shëndetësore si mungesë e theksuar e hekurit dhe anemi. Anemia është një gjendje ku gjakut të trupit tuaj i mungon një sasi e mjaftueshme e qelizave të kuqe të shëndetshme, të cilat transportojnë oksigjen në indet e trupit.

Anemia nga mungesa e hekurit është më e zakonshme ndodh për shkak të mungesës së hekurit, për shkak të mungesës së furnizimit me gjak dhe mungesës së ushqimeve të pasura me hekur në dietë. Hekuri është një nga lëndët ushqyese thelbësore që nevojitet për rritjen dhe zhvillimin e trupit pasi prodhon hemoglobinën, mioglobinën dhe disa hormone. Zakonisht, simptomat e anemisë së mungesës së hekurit janë të lehta në fazën fillestare. Me rritjen e mungesës, simptomat bëhen më të dukshme.

Disa nga simptomat që mund të përjetojë një me anemi të mungesës së hekurit janë dobësi, lëkurë e zbehtë, dhimbje koke, dhimbje gjoksi, lodhje ekstreme dhe dhimbje gjoksi. Një dietë e përshtatshme për aneminë do të shikojë gjithashtu luftimin e këtyre simptomave.

Si të zvogëloni rrezikun e anemisë nga mungesa e hekurit?

Ju mund të zvogëloni rrezikun e anemisë nga mungesa e hekurit duke përfshirë ushqime të pasura me hekur në dietën tuaj të përditshme. Ekzistojnë dy burime të hekurit në dietë që janë heme dhe joheme. Hekuri hem mund të gjendet në produktet shtazore si mishi dhe prodhimet e detit. Ky hekur absorbohet mirë nga trupi ynë. Hekuri jo-hem është nga burime bimore me gjethe. Ky lloj hekuri nuk përthithet mirë nga trupi ynë, krahasuar me hekurat hem.

Burimet e hekurit hem përfshijnë:

  • Mishi i shpendëve
  • Mish viçi
  • Peshk ton
  • Midhje

Burimet e hekurit jo-hem përfshijnë:

  • Thjerrëzat
  • Fasule
  • Arra dhe fara
  • Spinaq dhe zarzavate
  • Drithërat e mëngjesit

Çelësi për të përmirësuar përthithjen e hekurit nga trupi juaj është të shtoni pak vitaminë C në dietën tuaj. Ndikimi do të jetë më i lartë nëse vitamina C shtohet së bashku me hekurin jo-hem. Disa nga burimet e vitaminës C janë lulelakra, frutat, agrume, brokoli, lakra brukseli, shalqiri, specat, manaferrat, luleshtrydhet, mjedrat, boronicat, patatet, domatet, ananasi dhe pjepri.

Më shumë