Keni nevojë të largoni stresin dhe depresionin?! Provoni të konsumoni më shpesh këto ushqime!

Silvia Tabaku
30/05/2022

Sot, mund të themi me siguri se stresi në jetën tonë po rritet në mënyrë eksponenciale dhe ne gjejmë mënyra për të lehtësuar stresin, ndoshta duke u kënaqur me hobi ose duke kaluar kohë me miqtë dhe familjen tonë. Megjithatë, ka disa ushqime të shëndetshme dhe ushqyese që mund t’i keni për të lehtësuar stresin dhe depresionin. Më poshtë janë përbërësit dhe ushqimet që Dr Archana Batra, një dietologe dhe fizioterapiste këshillon për të reduktuar stresin duke ulur nivelet tuaja të kortizolit të lidhura me ciklet tuaja të gjumit, inflamacionin, nivelet e sheqerit në gjak dhe presionin e gjakut, duke shtuar ushqimin në trupin tuaj.

Patate e ëmbël

Patatet e ëmbla janë të mbushura me vitaminë B dhe C, kalcium, hekur dhe magnez. Promovon një sistem të shëndetshëm tretës dhe krijon imunitet për të luftuar kundër sëmundjeve të ndryshme. Patatet e ëmbla janë gjithashtu të dobishme për sytë tuaj. Ato janë gjithashtu një burim i mirë i karbohidrateve në trupin tonë, kështu që kur ju pëlqen të hani stres ose të ngarkoni me karbohidrate ose ëmbëlsira, mund të zgjidhni patatet e ëmbla. Patatet e ëmbla janë një mënyrë e shëndetshme për të mbushur stomakun tuaj dhe fibrat e pranishme në to sigurojnë një ndarje të ngadaltë dhe të qëndrueshme të niseshtës së pranishme në to, në mënyrë që të ndiheni të ngopur për një periudhë më të gjatë dhe të mos përfundoni duke ngrënë ushqime të përpunuara ose të përpunuara.

Çokollate e zezë

Nëse keni një ëmbëlsirë ose papritmas keni dëshirë të madhe për diçka të ëmbël, bëjeni çokollatën e zezë ëmbëlsinë tuaj të preferuar. Shumë njerëz përjetojnë një dëshirë për të ngrënë nën një stres të madh dhe përfundojnë duke konsumuar karamele dhe patate të skuqura që shtojnë kalori të panevojshme në trupin e tyre. Çokollata e zezë është e njohur për karakteristikat e saj antioksiduese dhe reduktimin e stresit. Kombinimi i një pjese të vogël të çokollatës së zezë gjatë ditës tuaj, le të themi 50-60 gram, mund t’ju ndihmojë jashtëzakonisht me ankthin tuaj, të rrisë kujtesën dhe të përmirësojë rrjedhjen e gjakut në enët tuaja të gjakut për të ndihmuar në mbajtjen e presionit të gjakut në kontroll.

Majdanoz

Majdanozi është i pasuruar me antioksidantë dhe vitaminë K që ndihmon në mpiksjen e gjakut kur ka një mavijosje ose prerje në lëkurë, dhe gjithashtu kontribuon në densitetin e kockave. Majdanozi është gjithashtu i pasur me vitaminë C që redukton stresin oksidativ dhe frenon çrregullimet e shëndetit mendor si depresioni dhe ankthi. Antioksidantët zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve kronike si disa lloje kanceri dhe relaksojnë muskujt. Gjethet e majdanozit mund të përfshihen lehtësisht në dietën tuaj duke i shtuar ato në sallata dhe supa. Ju gjithashtu mund të shijoni një filxhan të ngrohtë me çaj majdanoz.

Boronica

Manaferrat janë të pasura me antioksidantë flavonoid dhe fitonutrientë që ndihmojnë në reduktimin e stresit dhe ankthit. Antioksidantët e pranishëm në boronica luftojnë kolesterolin shtesë që oksidohet përfundimisht në trupin tonë. Një kontroll i niveleve të kolesterolit siguron që ju të mos jeni të prirur ndaj sëmundjeve të zemrës. Boronicat gjithashtu ndihmojnë në ruajtjen e niveleve të presionit të gjakut dhe mbrojnë shëndetin kardiovaskular. Ndihmon në rritjen e prodhimit të oksidit nitrik i cili redukton presionin në enët e gjakut dhe relakson muskujt. Kështu, duke reduktuar edhe rrezikun e diabetit.

Omega-3

Omega-3 është një lëndë ushqyese thelbësore në parandalimin dhe menaxhimin e shumë sëmundjeve të zemrës. Gjithashtu ul presionin e gjakut, inflamacionin dhe rrahjet jonormale të zemrës. Omega-3 është gjetur gjithashtu efektive në reduktimin e efekteve të depresionit dhe stresit tek njerëzit. Mënyra më efikase për të marrë omega-3 është përmes peshkut të yndyrshëm, por në rast se jeni vegan ose vegjetarian, ka mjaft suplemente të tjera që mund të zgjidhni si avokado, fara liri, fara chia, vaj ulliri, arra dhe sojë.

Çaj kamomili

Ka pasur prova që tregojnë avantazhet medicinale të kamomilit, si ulja e dukshme e stresit dhe nxitja e gjumit të thellë tek individi. Një filxhan i ngrohtë me çaj kamomil ofron një efekt qetësues që relakson nervat dhe zgjidh nyjet e stresit në trupin tuaj. Çaji i kamomilit ka treguar efekte relaksuese në ngërçet dhe dhimbjet e menstruacioneve dhe trajton disa çështje të tretjes si nauze dhe fryrje. Ka efekte anti-inflamatore që mund t’ju ndihmojnë me dhimbjet e stomakut dhe diarrenë.

Mënyra më e mirë për të kontrolluar nivelin tuaj të stresit është duke mbajtur një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar, të pasur me fruta, perime, drithëra, yndyrna esenciale dhe mish pa yndyrë si peshku dhe shpendët. Ushqimet që janë anti-inflamatore ju ndihmojnë të relaksoni nervat dhe muskujt tuaj dhe të reduktoni nivelet e kortizolit në trupin tuaj. Stresi gjithashtu mund të menaxhohet duke ndjekur një mënyrë jetese të shëndetshme dhe duke i dhënë përparësi ngjarjeve që ndodhin dhe do të ndodhin në jetën tuaj.

Më shumë