Ju i konsumoni duke menduar se do të dobësoheni, por në fakt këto pije nuk e kanë këtë efekt!

Marisa Karabeci
06/06/2022

Interneti është plot me informacione. Për gjithçka që na nevojitet, ne kërkojmë dhe përgjigja është para nesh. Ndërsa kërkojmë ndihmën e internetit për probleme të ndryshme shëndetësore, tema më e zakonshme është humbja e peshës. Ka shumë produkte ushqimore që pretendojnë se mund të humbni peshë brenda disa ditësh nga përdorimi i tyre.

Megjithatë, jo të gjitha janë të vërteta. Ka shumë pije të disponueshme në Google dhe YouTube që ju japin garanci për humbjen e shpejtë të peshës. Ne provojmë shumë, por ndonjëherë mbetemi të zhgënjyer. Pra, për të rrëzuar pretendimet e rreme, le të analizojmë disa nga pijet të cilat nuk janë aq efektive për humbjen e peshës sa pretendohet.

1.Uji me xhenxhefil dhe mjaltë

Xhenxhefili thuhet se është një nga përbërësit më efektivë për të rritur imunitetin tuaj. Është një mënyrë natyrale për të parandaluar të ftohtin dhe kollën, por kur bëhet fjalë për humbje peshe, uji me xhenxhefil dhe mjaltë nuk është një pije e përshtatshme. Kjo me siguri i bën njerëzit të ndihen energjikë për shkak të rritjes së imunitetit por magjia nuk qëndron te pija.

2.Uthulla e mollës

Një pije tjetër që është mjaft e mbivlerësuar kur bëhet fjalë për heqjen e yndyrës është uthulla e mollës. Me siguri ka aftësinë t’ju bëjë të ndiheni më të ngopur për një periudhë më të gjatë kohore dhe ndihmon tretjen, por nuk funksionon për djegien e yndyrës. Gjithashtu, personat që vuajnë shpesh nga aciditeti, këshillohen të mos konsumojnë uthull molle.

3.Smoothie-t

Thuhet shpesh se konsumi i smoothie-ve në vend të pijeve të tjera të gazuara dhe me bazë qumështi është më efektiv kur bëhet fjalë për dietë. Edhe pse ato janë të pasura me lëndë ushqyese dhe madje ju bëjnë të ndiheni të ngopur për një kohë të gjatë, mund të rrisin nivelin e sheqerit në trup. Sheqeri kontribuon në shtimin e yndyrës dhe ndryshon ushqimin e fituar. Prandaj, smoothie-t janë një “Jo” e madhe kur bëhet fjalë për humbjen e peshës.

4.Lëngjet e frutave

Edhe pse të përgatitura me fruta të shëndetshme, ato janë njësoj si smoothie-t. Nëse hani një portokall, po merrni të gjitha lëndët ushqyese, por lëngjet ju sigurojnë vetëm sheqer dhe lënë pas një sasi të madhe ushqimi.

5.Çaji jeshil

Çaji jeshil është një pije detoksifikuese, por konsumimi i tij me stomak bosh mund të çojë në efekte të rënda shëndetësore. Edhe mbikonsumimi i çajit jeshil shoqërohet me sëmundje të mëlçisë dhe stomakut. Pra, nëse jeni duke konsumuar shumë çaj jeshil, atëherë përpiquni ta kufizoni atë dy herë në ditë.

Ndërkaq, vajzat dhe gratë gjatë gjithë kohës duan të kujdesen për veten dhe trupin e tyre. Nëse shtojnë kilogramë ato menjëherë fillojnë të ndjekin dieta drastike ku herë pas here ndërpresin dhe ushqimin. Nuk qëndroni dot pa ngrënë ndonjë gjë edhe midis vakteve, por nuk doni as të shtoni në peshë?

Nëse keni frikë nga shtimi në peshë dhe keni frikë të hani ushqim ndërmjet vakteve kryesore për shkak të tij, vjen një lajm i mirë. Ka ushqime që mund t’i shijoni pa asnjë pendim pasi nuk do të lënë gjurmë në belin tuaj për sa kohë që pjesën tjetër të kohës mbani një dietë të ekuilibruar dhe ushtroni rregullisht.

Më shumë