Ky është gabimi që hasim më shpesh gjatë gatimit të orizit!

Anja Dervishi
11/06/2022

Orizi është një ushqim me të cilin preferojmë të shoqërojmë shumë nga vaktet tona pasi përmban niseshte dhe është në kategorinë e karbohidrateve por në të njëjtën kohë ka kalori minimale. Nuk ka shumë mënyra për ta gatuar por edhe në një vakt kaq të thjeshtë mund të gabojmë dhe kështu ndodh që të humbasim shumë shijen e tij.

Një nga gabimet kryesore që mund të bëjmë në gatimin e orizit është shtimi i vajit të ullirit. Vaji i ullirit mund të jetë ushqyes për t’i dhënë shije dhe yndyrë shtesë shijes sonë por nuk i përshtatet të gjitha ushqimeve dhe shumë herë përdorimi i tij mund të jetë ‘fatal’. Megjithatë, kur gatuani orizin, është mirë ta shmangni atë. 

Nëse dëshironi një oriz shumë pikant apo edhe një rizoto të shkrirë është më mirë të përdorni gjalpë. Së pari, kombinimi i tij me orizin do t’i japë atij aromën shtesë që i nevojitet dhe yndyrën që i mungon. Më pas, kombinimi i gjalpit do ta ndihmojë atë të ziejë shumë më lehtë dhe t’i japë atë ndjesinë shtesë që i nevojitet një rizotoje autentike.

A bowl of delicious oriental fried rice

Rikujtojmë se, nëse gjithmonë e keni larë pulën para se ta gatuani, është koha ta dini përse kjo metodë nuk është aspak e mirë për shëndetin tuaj. Në të vërtetë, larja e pulës së papjekur është vetëm një nga shumë gabime që bëni gjatë gatimit.

Profesionistët e sigurisë së ushqimit kanë këshilluar që kjo praktikë nuk duhet të përdoret. Arsyeja kryesore qëndron në faktin se kjo metodë mund të rrisë përhapjen e baktereve që mund të ndodhen në pulë.

Më shumë