Cilat janë vendet më të mira për të qëndruar pas argëtimit në festivalet e mëdha këtë verë?!

Silvia Tabaku
21/06/2022

ur vjen vera, shumica prej nesh kanë një këngë në zemrat tona. Dhe kjo këngë luhet zakonisht me rreth gjashtë milionë decibel nga një artist live në një skenë masive në ndonjë fushë diku. Është e drejtë, është koha e festivalit. Problemi është se me ngritje të mëdha shpesh vijnë ulje të mëdha. Edhe nëse jeni të uritur, keni ecur në këmbë në një fushat me baltë të Anglisë, ose thjesht jeni të dëshpëruar sepse argëtimi ka mbaruar, është një fakt i pranuar botërisht që duhet ta merrni me lehtësi për ditët që pasojnë një fundjavë dhe duhen kaluar duke kënduar. Për t’ju ndihmuar ta bëni këtë siç duhet, ne kemi gjetur hotelet më të mira pranë festivaleve më të mira në mbarë botën, të cilat, në kohën e shkrimit, janë ende të disponueshme.

NUMBER ONE BRUTON
Glastonbury, Somerset, 22-26 Qershor

Shumica e njerëzve më saktë britanikët bien dakord që Glastonbury është festivali më i madh në Tokë. Ambienti, titulli, magjepsja e të gjithave janë të vështira për t’u përputhur. Mjerisht, Worthy Farm ka mbetur djerrë këto verërat e fundit për shkak të koronavirusit. Por është rikthyer këtë vit me Billie Eilish, Kendrick Lamar dhe Paul McCartney. Me klubet e natës në vend dhe rrethin e gurit hipi që provojnë tërheqjet shumëvjeçare për STC (që është Straight Through Crew), shumica e njerëzve mund të bëjnë me të qenë të mbështjellë në hijeshinë shtëpiake të Number One Bruton në ditët pasardhëse. Hoteli me 12 dhoma gjumi është 20 minuta larg zonës dhe është i gjithë me dushqe të ngrohta dhe pllaka gurore dhe trarë të ekspozuar. Ushqimi është i standardit Michelin – i furnizuar nga restoranti Osip nga ferma në tryezë të Merlin Labron-Johnson, kështu që ju mund të hani bluz në vetmi të këndshme.

SOHO HOUSE CHICAGO
Lollapalooza, Chicago, 28-31 Korrik

Lollapalooza filloi si një festival nomad në vitin 1991, por kohët e fundit është tërhequr në komoditetin e vendit të saj në Grant Park në qytet megjithëse, edhe vendet e tjera kanë versionet e tyre. Formacioni këtë vit është eklektik si kurrë më parë, duke filluar nga Metallica, Lil Baby te Big Sean, që nuk do të thotë asgjë për të gjithë artistët vizualë që do të jenë atje. Më pas, është e drejtë të thuash, do të tronditesh. Ne sugjerojmë të bëni një udhëtim të shkurtër në një nga shtretërit e mëdhenj të Soho House Chicago me gjashtë jastëkët e tyre. Dhe pastaj shtrirë atje dhe çlodhesh për një kohë. Të ndihmon. Nëse mund të ngriheni, pse të mos merrni një lëng të shtypur kastravec, limon, selino, xhenxhefil, lakër jeshile, romaine, spinaq dy herë në ditë. Mund të shkoni edhe për një klasë me avull ose joga në qendrën shëndetësore.

MIAMI BEACH
Rolling Loud, Miami, 22-24 Korrik

Nuk është kurrë një ide e keqe të shkosh në Miami, por është ideja më e mirë për të shkuar gjatë Rolling Loud. I mbajtur në stadiumin Hard Rock, ai është ekspozita më e mirë e hip-hop-it në botë dhe këtë vit po dekorohet nga Ye ose siç e njohin të gjithë Kanye West, Future dhe Kendrick Lamar. Pas tre ditësh dhe netësh me nxehtësi 31 gradë, mund të dëshironi të kërkoni strehim në shkëlqimin e artë dhe ngjyrën e bardhë të hotelit të Ian Shrager’s Edition në Miami Beach. Ka një pishinë me madhësinë e Skocisë, një banjë që mund të qetësojë edhe një dem të tërbuar dhe një sërë sallate për të kënaqur frekuentuesit e festivalit të uritur për lëndë ushqyese.

HOTEL TAYKO BILBAO
Bilbao BBK Live, 7-9 Korrik

Bilbao BBK Live është ajo gjëja e rrallë: një festival që mbahet në kompleksin e tij të ndërtesave të ndërtuara posaçërisht, të vendosura në shpatet e malit Cobetas në jugperëndim të qytetit. Formacioni drejton gamën midis LCD Soundsytem dhe Mykki Blanco. Festivali ishte, interesant, i themeluar nga qeveria baske. Ju mund të shtrini kokën në hotelin elegant industrial Tayko Bilbao me 53 dhoma. Stafi i saj me sa duket janë të gjithë në të njëzetat, kështu që ata do të kenë simpati për gjendjen tuaj. Ju madje mund të vendosni të djersiteni në palestër ose të merrni pjesë në ndonjë terapi arti në Guggenheim aty pranë. Oh, dhe a përmendëm se shtretërit prej liri të bardhë janë absolutisht masivë?

HÔTEL VERSION MAQUIS CITADELLE
Calvi On The Rocks, Corsica, 8-12 Korrik

On The Rocks ka tërhequr festues në komunën e Calvi – në zemrën e thyer të ishullit francez të Korsikës – për 18 vera tashmë. Ajo zhvillohet në kulmin e verës në korrik dhe është ëndrra e një hedonisti – një festë njëjavore me muzikë elektronike, house dhe tekno. Ka shumë për të dashur, por neve na pëlqen veçanërisht që njerëzit kthehen direkt nga plazhi ose bari për t’u takuar në kështjellë për kryesuesit gjatë natës, pastaj ndërrohen menjëherë dhe zhduken në klube deri në lindjen e diellit. Pas një feste njëjavore, mund të dëshironi të dremitoni pak, kështu që drejtohuni në majën jugore të ishullit për në Hôtel Version Maquis Citadelle, një parajsë prej betoni dhe xhami, e mbuluar me gjelbërim me vetëm 22 dhoma dhe suita, dhe pamje nga Cité des Falaises, një kështjellë mesjetare në majë të shkëmbit. Çdo dhomë ka një dush në këmbë – për të larë mëkatet – krevate të mëdha dhe tarraca të mëdha për banja dielli. Barazimi i vërtetë, dhe çfarë barazimi është, është pishina e pafundësisë me granit me pamjet e saj qetësuese.

EICHARDT’S PRIVATE HOTEL
Snow Machine Festival, Queenstown, 7-9 Shtator

Në Snow Machine, i kaloni ditët në vargmalet binjake malore të The Remarkables dhe Coronet Peak të ishullit jugor të Zelandës së Re (Te Waipounamu), më pas mbrëmjet tuaja në tavolinë duke kërcyer me DJ-të tuaj të preferuar në skenat e après-skive me bazë malore. Pas kësaj, nëse ju ka mbetur ende ndonjë hap në ju, mund të shkoni në skenën kryesore në Queenstown, ku mund të shihni Fat Freddy’s Drop dhe të quajtur fatkeqësisht, duke pasur parasysh mjedisin. Nëse në këtë kohë mund të lëvizni akoma, drejtohuni drejt Eichardt për një rehati të thellë. Është një hotel me suita dhe apartamente dhe është i pajisur jashtëzakonisht mirë; ka pamje nga liqeni, divane të gjera dhe stafi më i vëmendshëm.

THE NORMAN TEL AVIV
DGTL Tel Aviv, 10 Tetor

DGTL Tel Aviv është posti i Lindjes së Mesme i festivalit botëror të muzikës holandeze të kërcimit. Që nga viti 2017, DGTL ka bashkuar fansat e teknos dhe shtëpisë në këtë pjesë të botës. I mbajtur gjatë Sukkot, një kohë festive. Formacioni – i pa publikuar ende – nuk është asnjëherë tjetër veçse i zgjedhur me profesionalizëm. Na besoni, ne kemi qenë atje, kemi bërë këtë. Për të qetësuar ‘noggin’ e lënduar, ju sugjerojmë të shkoni menjëherë në The Norman, një nga hotelet më të bukur në qytet. Janë të gjitha mure të bardha, elegant të viteve 1920 me një pishinë në çati nga e cila mund të drejtoheni për një masazh të thellë indeve (mund t’ju duhet). Norman gjithashtu bën disa nga sushit më të mira në zonë.

Më shumë