Një vështrim i veshjeve të muzikantit të Tokios, Seijun Kato!

Marisa Karabeci
22/06/2022

“Unë kam një personalitet përshtatës,”-thotë Seijun Kato, duke folur gjatë një videotelefonate nga apartamenti i tij në Tokio. “Unë jam i lumtur në çdo mjedis.” Muzikanti dhe kitaristi 29-vjeçar i grupit ‘Mono No Aware’ flet se si qasja e tij për t’u veshur është ndikuar nga rrethina e tij. Kato ka disa përvoja mjaft ekstreme kur bëhet fjalë për rrethinën e tij.

Kato lindi dhe u rrit në Hachijojima, një ishull i vogël vullkanik me një popullsi prej vetëm 7,000 njerëz që ndodhet 180 milje në jug të brigjeve të Tokios. I shitur më parë nga qeveria japoneze si “Hawai i Japonisë” në një përpjekje për të rritur kredencialet e tij turistike, ishulli është vetëm tetë milje i gjerë me një mjedis natyror relativisht të paprekur që Kato e përshkruan si “të egër”. Babai i tij është një zhytës dhe nëna e tij është një infermiere shkolle.

Natyrisht që është krejtësisht ndryshe nga Tokio. Duke u rritur, kishte një kinema, një dyqan, një dyqan elektronik dhe gjithçka mbyllej në orën 20:00.

Si adoleshent, ai rrinte me miqtë në stolin përpara supermarketit lokal, ose ulej dhe shikonte yjet në park. Megjithatë, Kato u rrit pikërisht kur interneti filloi të pushtonte dhe ndjeu thirrjen e qytetit të madh.

Hachijojima është një ishull super i vogël, por fëmijëria ime ishte çuditërisht argëtuese atje.

Kato pasi u diplomua, u transferua në Tokio për t’u bërë muzikant. Grupi i tij, ‘Mono No Aware’, është emëruar pas një fraze japoneze që përshkruan qasjen serioze dhe të ndjeshme të markës për të bërë muzikë. Muzika e ‘Mono No Aware’ është e shëndetshme dhe ëndërrimtare që lulëzon me tekste për ekzistencën, dashurinë dhe motin. Kato e filloi grupin 9 vjet më parë me mikun e fëmijërisë dhe vokalistin Shuki Tamaki, me të cilin punon edhe në një projekt të dytë muzikor të quajtur MIZ, një homolog më intim dhe akustik.

Ndikimet e Kato si në stilin e tij ashtu edhe në muzikën e tij janë të gjera.

Më pëlqen shumë muzika xhaz. Është vërtet interesante se si u ndikua nga lufta dhe zhanri i ndryshimit. Më pëlqen ai tranzicion.

Ndoshta ka edhe një element përmirësimi në sensin e modës së Katos. Pasi nuk u interesua shumë për veshjet e meshkujve duke u rritur në ishull, ai zhvilloi stilin e tij personal kur u transferua në Tokio duke eksperimentuar.

Unë vishja kryesisht gjëra të përdorura dhe shpesh shkoja në dyqanet e cilësisë së mirë në Ura-Harajuku ose në Tonchan-Dori. Por ndërsa u rrita dhe u interesova më shumë për modën fillova të përziej pjesët e vjetra me veshje të reja nga stilistë të rinj dhe fillova të kërkoja stilistë jashtë shtetit që po krijonin diçka ndryshe.

Ai përmend markën amerikane BODE si një nga të preferuarat e tij:

Ka këtë ndjenjë aktuale dhe një ndjenjë të modës së vjetër të dyja në të njëjtën kohë, që mendoj se vjen nga përdorimi i pëlhurave dhe modeleve vintage. Më pëlqen ky ekuilibër.

Ndërkaq, Kato na çon në një ‘udhëtim sartoral’ nëpër Tokio, duke shfaqur disa nga pamjet e tij të preferuara.

1. Visheni xhinsin në mënyrën e duhur

Më pëlqejnë shumë xhinset e Acne Studios dhe zakonisht vesh xhinse të gjera. Ah dhe e dua ngjyrën.

2. Të vishesh në harmoni

Unë vesh shumë pantallona të shkurtra gjatë verës në Tokio, më pëlqen t’i vesh me një bluzë me mëngë të gjata poshtë një këmishe, veçanërisht kur ato kanë një print interesant. Më pas mendoj se shtimi i një ngjyre të vogël te çorapet ndihmon për t’i bashkuar të gjitha.

3. Provo diçka të re

Zakonisht nuk do të mendoja të vishja një jelek të thurur si ky mbi lëkurë të zhveshur, por ndoshta po krijoj një ndjenjë të re për veten. Unë i kam shumë qejf pantallonat ERL, për shkak se janë lara-lara. Unë në fakt nuk mbaj syze, por këto Bottega e bëjnë veshjen të duket mirë.

4. Këmishë mbi një hoodie

Më pëlqen të vesh një këmishë me mëngë të shkurtra mbi një hoodie, për mua është një stil që duket vërtet i natyrshëm, kështu që këtë lloj look-u do të vishja në një ditë të zakonshme. 

5. Pamje e një çiklisti

Unë eci shpesh me biçikletë nëpër Tokio, kështu që gjatë verës do të vesh pantallona të shkurtra. Veshja e tyre me këtë xhaketë nga Lemaire është një zgjedhje e zgjuar dhe pëlhura është vërtet e lehtë dhe e rehatshme. Kombinimi i pantallonave të shkurtra me një xhaketë si kjo, mendoj se funksionon shumë mirë.

6. Lërini pantallonat të “flasin”

Ndërsa vesh kryesisht xhinse, më pëlqen shumë ekuilibri dhe ndjesia e nivelit të lartë që japin këto pantallona Lemaire. Ato ndryshojnë vërtet përshtypjen për çdo gjë dhe e bëjnë të gjithë pamjen të ndihet me ndikim. 

7. Veshja me muzikën në mendje

Kur luaj me kitarë në skenë, duhet të kem kujdes se çfarë vesh. Ndonjë bluze të trikotuar mund ta vesh nëse nuk më duhet të lëviz shumë. Më pëlqejnë shumë veshjet e thurura.

Më shumë