Keni nevojë të humbisni peshë? Këto 3 pije të thjeshta do t’ju ndihmojnë shumë!

Silvia Tabaku
01/07/2022

Humbja e peshës mund të jetë dërrmuese nëse metabolizmi dhe dieta juaj nuk janë aq të kujdesshme sa duhet! Thuhet se metabolizmi i shpejtë është çelësi i humbjes së peshës. Të gjithë janë të ndryshëm dhe po ashtu edhe procesi i tretjes dhe metabolizmit.

Metabolizmi varet më së shumti nga gjenetika dhe përshkruhet si një mekanizëm i zbërthimit të ushqimit dhe i shndërrimit të tij në energji. Ndërsa nuk ka ilaç magjik për të ndryshuar metabolizmin brenda natës, ndryshimet e shëndetshme në dietën dhe stilin e jetës tuaj gradualisht ndihmojnë në rritjen e tij. Për shembull limoni përshpejtojnë metabolizmin. Këtu ju sjellim një listë të pijeve natyrale që mund të përgatiten në vetëm pak minuta, t’ju pasurojnë me lëndë ushqyese të shëndetshme për zemrën dhe ndihmojnë në përmirësimin e metabolizmit, duke ndihmuar më tej në humbjen e peshës.

Ujë me kanellë dhe mollë

Uji me kanellë i mbushur me mollë është një tjetër mënyrë e shijshme dhe natyrale e shëndetshme për të nxitur metabolizmin tuaj duke e mbajtur veten të qetë. Mollët janë të ngarkuara me vitaminë C dhe komponime të tjera të dobishme fenolike të njohura si flavonoidë. Fillimi i mëngjesit me ujë me kanellë të mbushur me mollë hidraton trupin tuaj në mënyrë të drejtë, forcon imunitetin dhe zvogëlon simptomat e dispepsisë. Shtoni disa feta mente, mollë dhe kanellë në një shishe me ujë dhe mbajeni në frigorifer për 30 minuta. Hiqeni, pini dhe rimbusheni disa herë.

Çaj koperi

Farat e koprës të njohura si saunf ndihmojnë në mbajtjen e sistemit tuaj të tretjes në rrugën e duhur, ndërkohë që fiksojnë metabolizmin tuaj. Kjo është arsyeja pse shpesh shërbehet si freskues i gojës, sepse jo vetëm që i jep gojës shijen e kërkuar të nenexhikut, por gjithashtu ndihmon tretjen. Farat e koprës mbajnë përbërës të fortë dhe aktivë të bimëve dhe luftojnë fryrjen, kapsllëkun dhe çështje të tjera të tretjes. Nga ana tjetër, ai i jep një detoks të bukur trupit tuaj, ndihmon në humbjen e peshës dhe përmirëson funksionimin e sistemit imunitar. Për të përgatitur këtë çaj, merrni një tigan dhe shtoni ujë dhe një lugë çaji fara kopër dhe lëreni të vlojë. Shtoni mjaltë për të përmirësuar shijen.

Chia me ujë dhe limon

Farat Chia janë të mbushura me fibra, omega3, antioksidantë, hekur dhe kalcium që frenojnë urinë dhe ndihmojnë në largimin e toksinave nga trupi duke përshpejtuar humbjen e peshës. Shtimi i disa pikave të limonit rrit profilin e tij ushqyes, shton shijen dhe ndihmon në nxitjen e metabolizmit.

Më shumë