Si Steven Yeun kaloi nga komedia tek zombit, më pas në dramë… dhe u kthye përsëri!

Silvia Tabaku
01/07/2022

“Samiti është diku atje lart,” thotë Steven Yeun, duke tundur gishtin. “Është e mbuluar.” Ai po bën shenjë drejt majës së Jones në malet San Gabriel, në verilindje të Los Anxhelosit, e cila është e mbështjellë me retë e thata në mëngjesin e kësaj të diele pranverore.

Kalojmë pranë një lëndine të pyllëzuar ku po zhvillohet një takim me ‘Alcoholics Anonymous’. Në anën e shtegut përpara nesh, një çift të moshuarish të mbështjellë me xhaketa të mbushura organizojnë një piknik të përpunuar të bërë vetë mbi një batanije. Vendndodhja, pranë shtëpisë së Yeun, është një kujtesë se pjesa më e madhe e Los Anxhelosit është larg dritave të ndritshme të Hollivudit dhe skenave të diellit në pikturat e David Hockney. Aktori, i cili ka kaluar pesë vitet e fundit duke u ngjitur drejt një hije të mjegullt të yjeve, vëzhgon hartën e shtegut dhe zgjedh një rrugë dredha-dredha për në majën e malit të errësuar.

Yeun, 38 vjeç, është i veshur me një bluzë blu-gri, pantallona të zeza stërvitje dhe këpucë të veshura adidas për hiking. Flokët e tij të prerë mbetën të pa stiluar këtë mëngjes. Ai është duke filmuar në Los Angeles për herë të parë. Ka qenë një sfidë për të ndërruar ingranazhet mendore për të qenë plotësisht i pranishëm me gruan dhe dy fëmijët e tij çdo natë. “Mendoj se po ia dal mbanë”, thotë ai. “Puna gjithmonë reflekton për mua në nivel personal. A mund të hyj dhe të dal nga mendja ime me vullnetin tim, në vend që të drejtohem nga mendja ime?”

Duket pothuajse ironike që Yeun thellësisht introspektiv dhe humanist u bë i famshëm si një yll aksioni post-apokaliptik në “The Walking Dead”. Ai i ka kaluar vitet që kur u largua nga shfaqja duke u zhytur në projekte të zhytura në mendime që i kanë sjellë atij famë, admirim të autorëve dhe një nominim historik për çmimin Oscar (i pari aziatik-amerikan për aktorin më të mirë). Pavarësisht se është përzgjedhës në mënyrë maniake dhe punon jashtë Hollywood-it të zakonshëm, ai mund të jetë në rrugën për t’u bërë një aktor brezash, por ai vetëm po përpiqet të gjejë një rrugëdalje nga koka e tij. Yeun thotë se:

Unë nuk e di nëse kam ndonjë mençuri. Por kam mësuar se mendimet e tua nuk janë ata që je. I lija mendimet të ktheheshin në ndjenja jashtë kontrollit tim. Këto ditë, jam pak më i vetëdijshëm.

Komenti qëndron në ajër për një moment dhe ai nis ngadalë shtegun me pemë.

A duhet të fillojmë?

Teksa fillojmë të gjarpërojmë përpjetë, Yeun kthehet në filmin e tij të radhës, “Nope” e Jordan Peele. Ashtu si tiparet e mëparshme të Peele, “Get Out and Us”, filmi përdor trope horror duke i shtyrë kufijtë e zhanrit. Komploti i saj ruhet si sekret shtetëror. Yeun kërkon vazhdimisht falje për nevojën për t’u shprehur ngushtë. Filmi përfshin zhdukje misterioze dhe të paktën shfaqjen e një pushtimi alienësh. Spekulimet në internet sugjerojnë se titulli është një akronim për “Not Of Planet Earth”. Ajo që është e qartë është se “Nope” do të jetë një film i madh veror dhe Yeun do të jetë një pjesë e madhe e tij.

Sipas Peele, personazhi i Yeun është “botëror” dhe “mishëron një nga temat qendrore në film dhe ai e nxjerr atë në mënyrë të shkëlqyer”. Pasi Yeun nënshkroi, ai ndihmoi Peele të riformësonte rolin. Aktori thotë se:

Jordani më dha shumë hapësirë ​​për të rigërmuar këtë personazh. Na duhej të kalonim pak kohë për ta përshtatur atë, për të qenë një personazh tredimensional i individualizuar.

Gjithçka që dimë për personazhin e Yeun është ajo që shohim në trailer. Ai qëndron në një unazë të shfaqjes së kuajve, i veshur me një kostum të kuq të ndezur, kravatë bolo dhe kapelë kauboj.

Ajo që është interesante për një kapele dhe një kravatë bolo, të gjitha ato gjëra, është se ato mund të jenë gjithashtu maska ​​dhe unë kam qenë gjithmonë i magjepsur me këtë – maskën e një personazhi. Ai është dikush tjetër nën gjithë këtë. Edhe unë.

I lindur Yeun Sang-yeop në Seul, Koreja e Jugut, Yeun u shpërngul me familjen e tij në moshën katër vjeçare, fillimisht në Saskatchewan në Kanada, më pas në Troy, Michigan, në periferi të Detroitit, ku filloi të bëhej Steven. Pasi mori një kitarë si adoleshent, ai doli nga guaska e tij dhe u bë drejtuesi i grupit të lavdërimit të kishës lokale koreane. Ai performoi një kopertinë të “Drive” të Incubus në shfaqjen e talenteve të kishës. Në kolegj, ai u diplomua në psikologji me një përqendrim në neuroshkencë, në një rrugë drejt shkollës mjekësore. Ai shikoi dhe më vonë iu bashkua trupës së komedisë së përmirësimit të shkollës. Pas diplomimit, Yeun u transferua në Çikago dhe filloi të performojë në Stir Friday Night, një grup komedi aziatik-amerikan. Përfundimisht, ai zbarkoi një vend të lakmuar në Qytetin e Dytë, kompania që lançoi John Belushi, Dan Aykroyd, Gilda Radner dhe, së fundmi, Tina Fey, Amy Poehler, Stephen Colbert dhe Peele.

Yeun dëshironte të luante në skenë, por kurrë nuk u konsiderua për pjesë të rëndësishme. Shumë nga rolet që iu dërguan ishin versione të përditësuara të karikaturës famëkeqe raciste “Long Duk Dong” nga Sixteen Candles. Në një moment, Yeun shkoi në një audicion për “The Awesome 80s Prom”, një shfaqje interaktive e stilit të Dasmës së Tony N’ Tina, e përgatitur me një monolog nga “Ferris Bueller’s Day Off”. Ai e kuptoi shpejt se ishte caktuar për pjesën e studentit të këmbimit valutor Feung Schwey kur iu kërkua të jepte vargjet e tij “me theks”. Në njëfarë kuptimi, komedia u bë një ilaç për plagët e Yeun.

Më duhet ta shpërndaj ose ta shmang atë zhgënjim përmes aftësisë që kisha, e cila ishte t’i bëja njerëzit të qeshin. Dhe kur u futa në komedi, më pëlqeu shumë.

Yeun u transferua në Los Anxhelos në vitin 2009 dhe shpejt zbarkoi një vend mysafir në “The Big Bang Theory”. Më pak se gjashtë muaj më vonë, karriera e tij mori një kthesë dramatike. Ai bëri audicionin për një përshtatje të re televizive të serisë së librave komik “The Walking Dead” dhe mori pjesën e Glenn Rhee, një djalosh i pabindur që shpërndante pica që gjen drejtim përballë apokalipsit të zombive. Për gjashtë sezone, Yeun ishte një i preferuar i fansave dhe, sipas drejtuesit të emisionit, Glen Mazzara, “zemra” e një prej serialeve më të suksesshme në historinë e televizionit.

Yeun e pëlqeu kohën e tij në shfaqje, por erdhi me një barrë të rëndë. Marrëdhënia e tij ndërracore në ekran dhe mënyrat e tij të mbrapshta të vrasjes së zombive e bënë atë një avatar të dukshëm të maskulinitetit aziatik.

E ndjeva peshën e gjithë kësaj, akute ndonjëherë. Që atëherë e kam kuptuar se sapo të ndihmoni të depërtoni në një konstrukt, ka një ngarkesë bande njerëzish menjëherë pas jush gati për të hedhur themelet. Pra, nuk më takon mua të vendos më shumë tulla; është vetëm për të dalë nga rruga.

Ai e bëri këtë kur Glenn pati një fund brutal në premierën e sezonit të shtatë.

I vrarë në një shfaqje zombie, Yeun u ringjall ngadalë dhe metodikisht. Ai shmangu mundësitë kryesore të televizionit dhe filmit që i kishin krijuar.

Mendoj se shumë njerëz donin që unë të godisja ndërsa hekuri ishte i nxehtë dhe ndoshta dukesha budalla që nuk godas kur hekuri ishte i nxehtë.

Këtë thotë ai për largimin e tij në vitin 2016 nga seriali që e bëri atë yll.

Por unë do të them që dyert që ishin të hapura ishin hapur më parë. Ata nuk ishin krejt të rinj.

Shkuarja në një vend të ri filloi me një kthim në vendin e lindjes së tij. Duke parashikuar daljen e tij nga “The Walking Dead”, Yeun kishte vizituar Korenë e Jugut dhe kishte takuar një sërë regjisorë të shquar, duke përfshirë Bong Joon-ho dhe Park Chan-wook. Gati dy vjet më vonë, Yeun mori një email të papritur nga Bong duke thënë se ai kishte shkruar një pjesë posaçërisht për të – një ekstremist i të drejtave të kafshëve i njohur si K në filmin e tij Okja (2017). Yeun e ndoqi këtë me role në filmin “Sorry To Bother You” të Boots Riley dhe “Burning” të Le Chang-dong.

Transformimi dramatik i Yeun u shpejtua me Minari, përrallën gjysmë-autobiografike të regjisorit Lee Isaac Chung të një familjeje koreane që përpiqet të hedhë rrënjë në Arkansas rurale. Yeun, një producent ekzekutiv në film, luan Jacob, një baba i vendosur që ëndërron të krijojë një fermë, por e gjen veten në luftë me një tokë të çuditshme dhe jomikpritëse. Performanca i solli Yeun nominimin e tij për çmimin Oscar (filmi fitoi gjashtë nominime, duke përfshirë filmin më të mirë), por nyjet e Oscar-it, siç e dimë, nuk i shërojnë të gjitha sëmundjet.

Më ofrohen akoma role që mund të jenë më të verbëra nga ngjyra. Por vetë roli gjithmonë më duket sikur më mungon. Nuk ndihem sikur është i hedhur për mua. Unë jam duke u marrë ende si një person aziatik, vetëm një version 2.0 ose 3.0.

Ky nuk ishte rasti me Beef, seriali i kufizuar që ai tani po filmon me Ali Wong për një çift që nuk mund të heqë dorë nga një incident rrugor. Dhe sigurisht që nuk ishte rasti me rolin e tij në “Nope”.

Do të jetë diçka e re. Jordani nuk është i kënaqur vetëm me realizimin e filmave përfaqësues. Ai po përpiqet të bëjë një kinema që nuk është parë kurrë më parë.

Peele më parë kishte marrë pjesë në Yeun në një episod të “The Twilight Zone” dhe i dinte pikat e tij të forta. Në lidhje me këtë Peele thotë se:

Ajo që ai bën me të gjitha rolet e tij është tepër e saktë dhe e mprehtë. Ai gjithashtu sjell njerëzim të vërtetë dhe të bazuar në punën e tij.

Ndërsa një familje alpinistësh kalon në të majtën tonë, Yeun zgjedh shtegun më të ngushtë e më pak të trafikuar në të djathtë. Na pështyn në një kep me një stol që ka pamje nga pjesa më e madhe e pellgut të Los Anxhelosit. Ndërsa maja është ende e mbuluar me çorap, Yeun dhe unë shikojmë pamjen nga vendi ynë. Pas disa minutash, ai thotë:

Ka një fuqi për të pranuar që po lundroni dhe se nuk keni ende vend për të ulur.

Ndërsa nisemi përsëri nga mali, një alpinist në kalim identifikon Yeun si “ai djalë nga The Walking Dead” dhe kërkon një selfie. Më vonë, Yeun e quan serialin diçka të bukur që i shërbeu mirë, por që duhej ta linte pas. Nuk do të jetë e fundit.

Kam menduar kohët e fundit. Për të kaluar pragjet, duhet të heqësh dorë nga të gjitha gjërat që të kanë çuar në atë pikë. Ju nuk mund t’i përdorni më ato. Dhe nëse keni kaluar gjithë atë kohë duke gdhendur këtë varkë të bukur që ju çoi në një destinacion specifik, nëse doni të kaloni nga dera tjetër, duhet ta lini atë varkë pas.

Më shumë