Vitaminat që ju duhen për të shëruar mushkëritë nga duhanpirja!

Anja Dervishi
15/07/2022

Duhani vret mbi 8 milionë njerëz çdo vit. Pirja e duhanit, është një nga faktorët më të rrezikshëm për zhvillimin e sëmundjeve të rënda, sidomos në mushkëri. Por mund të shkaktojë gjithashtu ulçerë, osteoporozë, goditje në tru dhe emfizemë. Ndonëse mos pirja e duhanit është alternativa më e shëndetshme, nëse nuk jeni gati për ta lënë atë, ne po ju njohim me katër vitaminat që do t’ju shërojnë mushkritë tuaja…

Vitamina C

Pirja e duhanit zvogëlon vitaminën C në trupin tuaj me 25%. Si rezultat, është thelbësore të rrisni marrjen e kësaj vitamine të rëndësishme. Probleme të tjera që lidhen me mungesën e vitaminës C përfshijnë shfaqjen e rrudhave të parakohshme, pagjumësia, probleme me mishrat e dhëmbëve si dhimbje, inflamacion dhe gjakderdhje të lehtë. Disa nga ushqimet që përmbajnë vitaminë C janë ananasi me grejpfrut Actinidia, limoni dhe mandarina. Nëse ende pini duhan, duhet të konsumoni tre herë më shumë vitaminë C. Kjo ndihmon që mushkëritë tuaja të shërohen pas pirjes së duhanit. Nëse po përpiqeni ta lini, duhet të dini se vitamina C do t’ju ndihmojë të reduktoni varësinë nga nikotina.

Vitamina A

Mungesa e vitaminës A mund të shkaktojë ndryshime në sistemin imunitar. Kështu, numri i sëmundjeve infektive të sistemit të frymëmarrjes mund të rritet. Ju mund të gjeni vitaminë A në ushqimet si kungull, kumbulla, mango, pjeshkë, grejpfrut rozë, marule, shalqi, domate, brokoli dhe karota.

Vitamina E

Vitamina E ndihmon në uljen e rrezikut të tumoreve të mushkërive të lidhura me pirjen e duhanit. Kjo vitaminë është një vitaminë e tretshme në yndyrë që vepron si një antioksidant. Në të njëjtën kohë, kontribuon në mbrojtjen e acideve yndyrore esenciale. Për të marrë këto përfitime dhe për të shëruar mushkëritë tuaja pas pirjes së duhanit, sigurohuni që të merrni vitaminë E. Disa mënyra natyrale për ta marrë atë janë duke ngrënë të verdhat e vezëve, kikirikë, drithëra, oriz, sojë, brokoli, marule, lakra dhe bukë integrale.

Vitamina B9

Vitamina B9, ose acidi folik, kontribuon në formimin e qelizave të kuqe të gjakut. Kjo parandalon aneminë dhe e mban lëkurën tuaj të shëndetshme. Përveç kësaj, duhet të dini se vitamina B9 i ndihmon duhanpirësit të lënë këtë zakon të keq. Vitamina B9 përfshihet në ushqimet si avokado, qepë, hudhra, sojë, arra, luleshtrydhe, rrush, limon, karota dhe kungull.

Sipas disa studimeve, duhani shkakton një në 10 vdekje në mbarë botën. Një efekt anësor më pak i njohur i cigareve është dëmi që ato shkaktojnë në shëndetin tonë mendor. Megjithatë, shkalla e pirjes së duhanit tek njerëzit me probleme të shëndetit mendor është shumë më e lartë se pjesa tjetër e popullsisë. Të jetosh me një sëmundje mendore mund të jetë e vështirë dhe disa njerëz mund t’i drejtohen pirjes së duhanit si një mënyrë për të përballuar simptomat ose për të trajtuar ngjarje stresuese të jetës. Rreth 18 milionë njerëz me sëmundje mendore përdorin produkte të duhanit dhe të rriturit me sëmundje mendore përdorin cigare në shkallë më të lartë se ata pa sëmundje mendore.

Më shumë