Sa herë zemëroheni e teproni me ushqimin?! Ndoshta ka ardhur momenti të dini se përse ndodh kjo!

Marisa Karabeci
22/07/2022

Kur jeni të trishtuar ose të zemëruar, është e lehtë ta teproni në tryezë dhe t’i dorëzoheni dëshirës së papritur për ëmbëlsira ose ushqime të kripura. Është e ashtuquajtura uri nervore. Por pse vjen ajo? Që nga fëmijëria jemi mësuar të marrim ushqim si një formë shpërblimi apo ngushëllimi. I njëjti mekanizëm si të rriturit mund të përsëritet dhe këtu, ngrënia bëhet ilaçi më i dobishëm për të kontrolluar tensionin dhe për të anestetizuar emocionet.

Megjithatë, rreziku është ta ekzagjeroni me porcione dhe ndërmjet vakteve dhe si pasojë të shtoni kilogramë të tepërt. Po ju tregojmë lëvizjet e duhura për të mbajtur urinë nga zemërimi ose trishtimi dhe për të shmangur dhjamosjen për shkak të urisë nervore. Çfarë duhet të hani për urinë nervore? Kur jeni të zemëruar, para se t’i dorëzoheni urisë nervore, dilni për një shëtitje në ajër të pastër.

Kjo do t’ju lejojë të rimbusheni me vitaminë D, një vitaminë që trupi është në gjendje ta sintetizojë vetëm me ndihmën e rrezeve të diellit, e cila gjithashtu ndikon pozitivisht në humorin dhe oreksin.

1.Hani më shumë ushqime të pasura me triptofan.

Triptofani është një aminoacid thelbësor që stimulon prodhimin e serotoninës, hormonit të lumturisë, i cili ndikon drejtpërdrejt në humor dhe ju ndihmon të ndiheni më të qetë. Një burim i shkëlqyer janë bishtajoret, farat e vajit (për shembull kungulli), frutat e thata (bajamet, arra, lajthitë, fëstëkët), çokollata e zezë, bananet dhe mishi i bardhë.

2.Nuk duhet t’ju mungojnë vitaminat B.

Vitaminat B janë të përfshira në sintezën e neurotransmetuesve që rregullojnë gjendjen shpirtërore dhe nxisin funksionimin e duhur të sistemit nervor. Për ta pasuruar atë, mos humbisni ushqimet që janë të pasura me të si perimet me gjethe jeshile (spinaq, chard, endive, çikore), mish të bardhë, peshk e shumë të tjera.

3.Bëni sa më shumë aktivitet fizik.

Ushtrimi është një ilaç i shkëlqyer për lehtësimin e zemërimit dhe tensionit. Nxit prodhimin e endorfinës, të ashtuquajturit hormonet e lumturisë. Këto substanca të çliruara nga truri kundërshtojnë prodhimin e kortizolit, hormonit të stresit, nxisin relaksimin dhe kanë një efekt pozitiv në humor, duke ju bërë të ndiheni më mirë. Për të shuar dëshirën për ëmbëlsirë, fokusohuni tek fibrat.

Ushqimet e pasura me fibra ndihmojnë në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak të qëndrueshme dhe shmangin goditjet e insulinës përgjegjëse për urinë. Mund t’i gjeni në sasi të mëdha në perimet dhe frutat e stinës dhe në drithërat si thekra, elbi, tërshëra e shumë të tjera.

Më shumë