‘Throwing Fits’ ka krijuar kapsulën perfekte të verës për të gjithë ne!

Silvia Tabaku
22/07/2022

James Harris dhe Lawrence Schlossman janë një Abbott dhe Costello moderne por me veshje shumë më të mira. Si bashkë-prezantues të podcast-it “Throwing Fits”, ata dhe një listë e gjerë të ftuarish diskutojnë modën, kulturën e internetit dhe skenën e qendrës së Nju Jorkut me një dozë të shëndetshme mosnderimi, të qeshurash të rrepta dhe gjuhës së larmishme së bashku me të gjitha njohuritë sartoriale që do të kishin dhe që presin nga dy të vetë-shpallur “të pasionuarit”.

Kjo është arsyeja pse, duke lançuar sot, ne jemi bashkuar me dyshen për një koleksion prej më shumë se 70 veshjesh të riimagjinuara të bëra nga disa prej markave të tyre të preferuara; nga ‘Gorpcore’ japoneze e Norbit nga ‘Hiroshi Nozawa’ te eleganca njujorkeze e ‘Wythe’ dhe pamja e çuditshme, ushtarake-takon-psikodelik-surfist e ‘Monitaly’. Ne i dhamë dyshit dorën e lirë për të kuruar dhe bashkëpunuar me markat që ata mendojnë se janë më emocionueset sot, dhe për t’i përshtatur mirë produktet e tyre në një kapsulë verore të modifikuar në mënyrë perfekte.

Për lookbook-un shoqërues të koleksionit, të cilin mund ta lexoni më poshtë, Harris dhe Schlossman përgjuan pesë nga të ftuarit e tyre të preferuar të podkasteve të së kaluarës, për të vendosur ndryshimin e tyre personal në pjesë.

01.
Brandon “Jinx” Jenkins, gazetar dhe prezantues i podcastit

James Harris: Lawrence dhe unë u takuam për herë të parë me Jinx kur të gjithë punonim në Complex. Ai nuk është si shumë nga njerëzit që do të takoni në botën e muzikës dhe medias. Nëse atij i pëlqen diçka, ai do t’ju tregojë gjithçka për të. Ai është shumë i gatshëm të ndajë atë që gjen me këdo rreth tij.

Lawrence Schlossman: Për sa kohë që unë kam njohur Jinx, ai nuk ka shkuar kurrë në Hollywood. Ai nuk është këtu duke pozuar, duke u përkulur dhe duke veshur mut që njerëzit i veshin vetëm sepse janë të shtrenjta.

James Harris: Jinx, Lawrence dhe unë jemi shpirtra të afërm në atë që ne gjithmonë duam të gërmojmë më thellë. Dhe nuk i bën keq që ai është shumë i nxehtë. Ju lutem më citoni për këtë. Këtu, ai po tund një jelek ecjeje Norbit nga Hiroshi Nozawa. Jenkins po gërmonte nëpër raftet, gjeti atë jelekun dhe pantallonat e tij të përshtatshme dhe tha: “Uaa, ky është zjarri. Unë dua ta provoj këtë.” Ai e provoi atë. Ai duket si një vrasës i Gorp.

Lawrence Schlossman: Nëse po e kaloni ditën jashtë dhe rreth e rrotull në NYC – ose në ndonjë qytet të madh – atëherë jeleku Norbit është i përsosur. Do të preferoja ta kisha atë me vete sesa të mbaja mbi supe një çantë si ndonjë bozo. Do të duket e lezetshme dhe do t’ju japë një mprehtësi që disa marka të tjera Gorp thjesht nuk e sjellin në tryezë.

02.
Mordechai “Mr Mort” Rubinstein, fotograf

James Harris: Herën e parë që pashë Mordechai-n, ai po shiste kapele dhe kravata në Prince Street duke veshur këtë veshje të çmendur vjollce. Unë thashë:

Kush është ky psikopat dhe pse dua të jem shoku i tij?

Lawrence Schlossman: Nuk ka njeri më entuziast për veshjen se Mordechai. James dhe unë jemi 100%  kur bëhet fjalë për entuziazmin, por Mordechai do t’ju flasë deri në vdekje për rrobat, me ose pa kamerë ose mikrofon në dhomë. Mendime të mëdha, opinione të forta, shije e shkëlqyer.

James Harris: Ai e sheh modën, estetikën dhe stilin personal në mënyra që askush tjetër nuk e sheh. Mënyra sesi ai vishet është si unë dhe Lawrence porositë sanduiçë: do të marrim sanduiçin, do t’i zbërthejmë, do t’i rregullojmë mishrat dhe do t’i hedhim pak salcë të nxehtë dhe turshi të veçanta. Mund të hedh edhe pak gjel deti atje.

Lawrence Schlossman: Ai ka veshur pjesët tona të gërmuara në medrese të Beams Plus, me një pallto vërtet të mrekullueshme Monitaly. Megjithëse e kishim mendjen se çfarë do të zgjidhte, ne prisnim me frymë të lodhur për të parë se çfarë zgjodhi dhe ishte provë e konceptit për ne kur ai zgjodhi veshjen Beams Plus.

James Harris: Ne menduam se ai do të tërhiqej nga disa nga pjesët më pregatitore, japoneze që kemi punuar.

Lawrence Schlossman: Beams Plus prodhon disa nga plisat më të mira të Madras në botë, dhe ne donim të kuptonim se si të bënim karroca kokë te këmbët pa qenë shumë në fushë golfi. Pjesët në koleksion po japin një fushë golfi, por një fushë golfi argëtues, jo të mbytur – mendoni Rodney Dangerfield në Caddyshack. Çdo pjesë është një model i ndryshëm, kështu që nëse doni të shkoni në modalitetin e plotë Mordechai, mundeni, dhe nuk do të dukeni si një djalë që mban një romper, sepse modelet janë të gjitha të ndryshme.

03.
Ms Kathleen Sorbara, ‘vintage dealer’

James Harris: Kathleen zotëron Chickee’s Vintage, një nga dyqanet më të mira të cilësisë së mirë në të pesë lagjet e qytetit të Nju Jorkut. Stili i tyre është super specifik – nëse dikush vesh copa vintage nga Chickee’s, mund ta dalloni menjëherë kur të shihni veshjen e tyre.

Lawrence Schlossman: Ajo gjithashtu ka një perspektivë të madhe për industrinë. Ajo është një modele e kthyer në sipërmarrëse, e cila me të vërtetë e ka jetuar dhe e ka bërë atë dhe kurrë nuk ka frikë ta quajë një lopatë lopatë.

James Harris: Ajo është aq e aftë në marrjen e veshjeve mashkullore dhe vendosjen e dredhave të saj. Ajo ishte vërtet e tërhequr nga kjo këmishë e bukur blu perëndimore që bëmë me Wythe: e kapi menjëherë, përveshi mëngët dhe e bëri të sajën. Ajo gjithashtu e ka kombinuar në mënyrë perfekte me këto pantallona të mëdha e të rrjedhshme, një pamje që ajo është një përkrahëse e madhe. Kur ishte në podcast, ajo tha: “Burra, bëni pantallonat tuaja më të mëdha” dhe gjerësia mesatare e pantallonave që burrat mbanin në New York City u rrit menjëherë. Matematikanët e konfirmuan atë.

Lawrence Schlossman: Kathleen është një komodinë kaq elegante. Jo për sa i përket elegancës arketipale, femërore – ajo vesh një këmishë perëndimore si një francez i lezetshëm që pi cigare të shtrenjta dhe duke lexuar një roman me madhësi xhepi do të vishte një këmishë perëndimore. Shikoni palosjen franceze në këmishë, mëngët e përveshura dhe rrokullisjen e vogël në buzë të kapelës së kovës. Dua të them, hajde. Kjo është një veshje perfekte e ndyrë, për një djalë apo një vajzë.

04.
Hugo Mendoza, menaxher dyqani

Lawrence Schlossman: Këtu është marrëveshja: Hugo është shefi më i madh. Ky është fundi i tregimit. Sinqerisht, fillimisht takova Hugo sepse Instagrami i tij ishte i sëmurë. Ai është shembulli i përsosur i takimit në qytet dhe në qendër. Ai është një nga ata njujorkezët e famshëm të tipit “nëse e dini, ju e dini” dhe djali në Stüssy në Nju Jork.

James Harris: Hugo doli në Brooklyn për të bërë podcast dhe mori një dërgesë Bottega Veneta në krevat fëmijësh ndërsa ne ishim duke incizuar. Ky është lloji i personit që ai është.

Lawrence Schlossman: Vetëm shikoni se si i ka veshur këto pantallona të ripunuara Tory Van Thompson. Ai duket si një don. Është një pantallon pune dhe ai po e bën të duket si një palë pantallona 1000 dollarë. Ky është efekti Hugo. Prezencën e tij mund ta ndjeni në këtë foto. Ai i solli shefit don vibes në këto pantallona.

Lidhur me Tory Van Thompson, fillimisht i zbulova sepse një i ftuar tjetër i podcast-it i përmendi ndërsa po diskutonte për disa marka që i pëlqenin. I shikova menjëherë dhe kjo ishte hera e parë dhe e vetme që bleva diçka në telefonin tim ndërsa po regjistronim. Unë thashë: “Më duhen këto pantallona të ripërpunuara”. I vesha fjalë për fjalë çdo ditë gjatë dimrit dhe nuk mendoj se kam marrë ndonjëherë kaq shumë komente për një veshje që kam veshur. Ai është një krijues i ri me ngjyrë nga Bruklini, i cili me të vërtetë po vjen. Ai meriton ekspozimin dhe njohjen.

05.
Naomi Fry, shkrimtar i stafit, The New Yorker

Lawrence Schlossman: Hera e parë që dëgjova për Naomin ishte kur ajo shkroi një artikull rreth të qenit një nënë, e cila ka shkruar Supreme për The New York Times. James dhe unë po punonim në Four Pins në atë kohë, kështu që ne e mbuluam historinë e saj dhe e quajtëm atë “OG”. Nuk ishte një pjekje. Ishte si: “Kush është kjo zonjë? Ajo OG.”

James Harris: Naomi është “nëna e zanës”, kështu që futja e saj këtu nuk ishte aspak e vështirë. Ajo ka qenë në podcastin tonë kaq shumë herë, dhe përveçse ka gjithmonë një pasqyrë kaq të mirë dhe gjëra të mahnitshme për të thënë, ajo është gjithmonë e gatshme për gjithçka dhe është thjesht një person i mirë.

Lawrence Schlossman: Xhupi është nga Monitaly: ata janë një markë super argëtuese e Bregut Perëndimor, dhe xhupi që ata bënë për koleksionin është një pamje shumë e lezetshme e ngjyrosjes së kravatës. Është tonal, tokësor dhe i ndritshëm, por jo shumë i ndritshëm. Jo lloji i ndriçimit që shihni në çdo bozo në qendër të qytetit.

Ne e imagjinuam atë si xhupin e fundjavës për një natë vonë në plazh ose një kafe në një mëngjes vjeshte të shpejtë. Ai kontrollon çdo kuti për mua, dhe cilësia është e çmendur. Ky nuk është një kapuç i turpshëm për dhuratat që merrni kur jeni me pushime për të vizituar gjyshen tuaj.

Sa i përket xhaketave që kemi veshur, ato janë nga shoqja jonë Hayato dhe qepjet në xhepat e tyre janë frymëzuar nga kanata e karrigeve Cesca.

Më shumë