Po, tani është e mundur që të vishni triko të thurura në verë!

Silvia Tabaku
27/07/2022

Trikotazh veror. Verë… trikotazh? Jo, nuk tingëllon mirë. Dhe, po, ne e kuptojmë se mbështjellja e vetes në fibra të trasha leshi mund të jetë gjëja e fundit që keni në mendje në vapën mbytëse të verës së lartë. Por mos e shkruani akoma. Ka një vend në gardërobën tuaj për veshjet e thurura të një varieteti më të lehtë dhe më të freskët, për t’u përdorur për mbrëmjet e gjata duke ngrënë në fresk ose duke shijuar disa perëndime dielli në plazh. Ose për ato ditë të fundit të verës – po, nuk janë shumë larg tani – kur notat e para të fillimit të vjeshtës mund të dëgjohen duke luajtur në ajër. Megjithatë, mos e pranoni fjalën tonë; Këtu janë pesë mënyra për ta provuar vetë.

01.
Një copëz arti nga ‘The Elder Statesman’

Nëse keni dëshiruar ndonjëherë që të mund të vishni të gjitha pulovrat tuaja menjëherë, por pa vuajtur nga mbinxehja e pashmangshme, atëherë ky numër i vogël nga The Elder Statesman mund të jetë vetëm për ju. Aq modeste sa do të prisnit nga marka e trikotazheve të Los Anxhelosit që vendosi lesh kashmiri të lyer me kravatë në axhendën e stilit, ai kombinon lara-lara, vija, thurje me grep dhe shtatë ngjyra të ndryshme për një efekt fitues.

02.
‘Bluza tokë’ nga Story Mfg.

Me bazë në Brighton, por me pjesën më të madhe të prodhimit të tij që zhvillohet 5000 milje larg në shtetin e Tamil Nadu në Indinë jugore, Story Mfg. është në pararojë të modës etike, duke përkrahur prodhimin pa mbeturina dhe praktikat rigjeneruese dhe rickluese bujqësore. Qëndrimi i tij i parë, planeti nënvizohet nga dizajni i punuar me grep i këtij triko pambuku me endje të lirë, një alternativë më e lehtë dhe shumë më pak mbytëse ndaj leshit më të rëndë.

03.
Një përshtatje unike nga ‘Corridor’

Kjo triko me teksturë të bukur nga Corridor është bërë nga artizanë në Brooklyn, Nju Jork, të cilët përdorin një teknikë të ngjyrosjes së hapësirës për të aplikuar një përfundim shumëngjyrësh në fije përpara se të krijojnë veshjen e përfunduar. Ashtu si me pulovrën e pambukut të Story Mfg, endja e lirshme dhe cilësitë e pambukut që marrin frymë e bëjnë këtë një xhup pa mend për mot të ngrohtë.

04.
Një pulovër ëndrrash nga KAPITAL

Për të patur një ndjenjë të mirë, mos shikoni më larg se KAPITAL, një markë e frymëzuar nga Amerikanë e quajtur pas Kojima, një qytet i njohur në gjuhën e folur si kryeqyteti i xhinseve të Japonisë. Nëse shiriti i ylberit që kalon nëpër gjoks dhe krahët e kësaj pulovre me përzierje pambuku nuk sjell një buzëqeshje në fytyrën tuaj, atëherë ka logot e buzëqeshjes me pamje të dyfishtë në çdo bërryl, një nënshkrim i koleksioneve të fundit të markës.

05.
Një triko e thurur për një mbret nga Inis Meáin

Inis Meáin (shqiptohet “inish-maan”) është mesi i Ishujve Aran, një arkipelag në brigjet perëndimore të Irlandës. Në fakt, emri do të thotë “ishull i mesëm”, por është gjithashtu sinonim i veshjeve të thurura. Marka me titull të ngjashëm kanalizon gjeneratat e ekspertizës së thurjes që gjenden këtu në një sërë pjesësh. Përfshirë këtë pulovër tërheqëse të larmishme rozë të kuqërremtë, e cila është thurur nga ajo më e besueshme e pëlhurave të motit të ngrohtë: liri.

Më shumë