Hotelet më të bukura në botë të cilat ofrojnë një pamje spektakolare!

Marisa Karabeci
01/08/2022

Nga peisazhet e mëdha të shkretëtirës dhe brigjet vezulluese deri te malet mahnitëse dhe horizontet e qyteteve, zbuloni hotelet ku pamjet e shkëlqyera ofrojnë qëndrime krejtësisht piktoreske.

1.Delaire Graff Estate, Stellenbosch, Afrika e Jugut

I ulur në majë të kalimit Helshoogte, Delaire Graff Estate shijon peisazhin madhështor të Cape Winelands si sfond. Nëpër dritare të mëdha dhe nga tarraca të jashtëzakonshme, kopshte botanike dhe pishina, shikoni luginën Stellenbosch drejt malit Table. Të mahnitshme nga agimi deri në muzg, pamjet dramatike të vilës shërbejnë gjithashtu si një mjedis i përsosur fotografie për të shijuar ‘portofolin’ e vlerësuar të verërave të pronës.

2.Mashpi Lodge, Quito, Ekuador

Pjesë e Lozhave Unike të Botës të ‘National Geographic’, Mashpi fton të ftuarit të shikojnë shfaqjen më të madhe në Tokë nga pyjet e reve të Choco ekuadoriane, një pikë e nxehtë fenomenale e biodiversitetit. Brenda mureve prej xhami dhe nga tarracat e rrethuara në ajër të hapur, kjo është zhytja e plotë në grupin mahnitës të florës dhe faunës së pyllit tropikal, falë pllajës së tij të privilegjuar, 950 metra mbi nivelin e detit. Për më tepër, angazhimi i Mashpit për qëndrueshmërinë, komunitetin dhe ruajtjen e ekosistemit është në thelb të praktikave të tij, duke siguruar që kërkimi dhe edukimi të përdoren për të ruajtur dhe ndërtuar një të ardhme më të mirë për pyjet tropikale.

3.Amanjiwo, Central Java, Indonezi

I mbushur me qetësi dhe i rrethuar nga madhështia, Amanjiwo, në rrëzë të kodrave Menoreh në Central Java, ka pamje nga Vendi i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s Borobudur, monumenti budist i shekullit të 9-të. Nuk ka mungesë të bukurisë dhe spektaklit në këtë vendpushim paqësor palator, nga peisazhi vullkanik dhe arkitektura e lashtë te fushat e gjera të orizit por veçanërisht e shkëlqyer është shijimi i lindjes së diellit mbi tempullin më të madh budist në botë.

4.Le Sirenuse, Positano, Itali

Me një nga sfondet më ikonë në botë, Le Sirenuse ndodhet në zemër të fshatit të pjerrët buzë shkëmbit të Positano, duke shërbyer një pamje të pashembullt nga pozicioni i tij në Bregun Amalfi. Pothuajse çdo cep i hotelit krenohet me pamje madhështore mbi qytetin e famshëm dhe gjirin e tij i cili është po aq madhështor natën sa edhe nën rrezet e diellit shkëlqyese të Italisë jugore. Duke pirë koktejin e njohur Le Sirenuse (një përzierje e shkëlqyer xhin, limoni, maraschino dhe shampanjë) në tarracën e tij pranë pishinës është vetë përkufizimi i ‘la dolce vita’…

5.The Ludlow, Nju Jork, SHBA

Duke shijuar vendndodhjen e qetë të Lower East Side, Ludlow shërben një perspektivë të gjerë të qendrës së Nju Jorkut. Shumë dhoma gëzojnë pamje mbresëlënëse mbi qytet, por synojnë lart në një nga suitat marramendëse Loft, ose Penthouse për pamje të pashoqe nga tarraca.

6.Hotel Retreat në Lagunën Blu, Gadishulli Reykjanes, Islandë

Ambienti i botës tjetër i Lagunës Blu, mendoni fushat e lashta të llavës, daljet e thyera vullkanike dhe ujërat eterike,  është zhytur më së miri nga pishinat gjeotermale mistike, të pasura me minerale të zonës, të cilat bëhen edhe më magjike nëse keni fatin t’i përjetoni ato. Ndërsa spektakli i zonës tërheq një turmë, vendi i Hotel Retreat në një shtrirje private të lagunës lejon një përvojë më të izoluar. Kur arrin të tërhiqesh nga panorama, banja nëntokësore, e gdhendur në një rrjedhë llave të ekspozuar 800-vjeçare, ofron një vend atmosferik për përtëritje.

7.Shtëpia e Tree Joshua, Kaliforni, SHBA

Në një peisazh shkretëtirë të denjë për ëndrra, shtëpia simpatike Joshua Tree është e përkryer për një arratisje jashtë rrjetit në këtë hapësirë të hapur të natyrës, me rërën e përhapur dhe rrezet e diellit në dukje të pafundme që ju përshëndesin në pragun e derës. Pamja më e mirë, megjithatë, mund të jetë thjesht e qiellit të ndezur të Kalifornisë nga vaska e nxehtë, nga e cila mund të kaloni një mbrëmje duke vëzhguar yjet.

8.”The Upper House”, Admiralty, Hong Kong

Duket sikur noton pothuajse mbi dritat verbuese të Hong Kongut, “The Upper House” mund të jetë një hotel me dizajn intim nga brenda, por skena e jashtme është kolosale. Nga vendi i tij në Admiralty’s Pacific Place, të ftuarit mund të shijojnë horizontin elektrizues të qytetit përmes dritareve të gjera të pikturës, ndërsa kënaqen në qetësinë e brendshme të kësaj arratisjeje urbane.

9.Angama Mara, ‘Suswa Mara Triangle’, Kenia

Me emrin e saj, Angama, e frymëzuar nga fjala suahili për “i pezulluar në ajër”, nuk është e vështirë të imagjinohet aspekti i jashtëzakonshëm skenik që ofron kjo shtëpizë safari nga stacioni i saj lart mbi Luginën e Riftit të Madh. Me pamje nga Maasai Mara e Kenias, e konsideruar gjerësisht si rezervati më mbresëlënës i lojërave të Afrikës dhe shtëpia e gjitarëve të mëdhenj të kontinentit, pamjet këtu ka të ngjarë të jenë një përvojë që ndodh një herë në jetë.

10.Anantara Al Jabal, Nizwa, Oman

Si një nga vendpushimet më luksoze në botë, pamjet e jashtëzakonshme presin në Anantara Al Jabal, e cila qëndron në malin legjendar të Gjelbër të Omanit dy orë me makinë në brendësi nga Muscat. Këtu, pamja e bujshme përfshin kanione të gjalla, terren malor dhe shkretëtirë të gjerë, të cilat mund të merren nga çdo cep i hotelit, si dhe pishinën e tij qiellore të pafundësisë dhe platformën e famshme të shikimit.

Më shumë