Lee Pace nuk ju detyrohet asgjë por gjithsesi na jep gjithçka!

Marisa Karabeci
02/08/2022

Gjatë një drekë me rizoto dhe burrata kremoze në një kafene me diell në Paris, një grup fotografësh po diskutonin mbi plakjen. Një producent 29-vjeçar thotë se ai ka bërë Botox dhe unë vërej se, pas lindjes së një fëmije, kurrë nuk jam ndjerë kaq afër injektimit të lëkurës time me toksina. Aktori Lee Pace, ulet përsëri në karrigen e tij të klubit, duke u dukur i hutuar. Lëkura e tij ka ngjyrën e kanellës të përzier me sheqer. Flokët e tij janë të nxirë dhe ai duket se po dëgjon, por thjesht nuk kupton.

Ai thotë: “Më pëlqejnë rrudhat” dhe lartëson virtytet e plakjes me hijeshi dhe të një jete të mirë. Pace është në Paris për Javën e Modës. Pace u shfaq në shfaqje një ditë më parë me një kostum pantallonash të shkurtra në ngjyrë rozë të zbehtë. Sot, ai veshi një kimono Snow Peak dhe paraqitet para një pasqyre të plotë. Me pantallona të shkurtra të District Vision, ai ngjitet në murin e jashtëm të një ndërtese i veshur nga koka te këmbët në ERL. Ai është jashtëzakonisht rehat duke i bërë të gjitha këto në publik. Ai e lejon veten të shihet në poza të mrekullueshme, por mbetet i panjohur në qytetin më gjykues të Evropës.

Pace mund të jetë një nga njerëzit e famshëm më të panjohur të brezit tonë. Ai ka një profil në IMDb një milje të gjatë, i mbushur me disa role kryesore. Në tetor 2021, out.com botoi një histori të titulluar “Lee Pace dëshiron që ju të dini se ai është një baba që mund t’ju ndërtojë një shtëpi”. Kur e përmend këtë, ai qesh duke lënë të kuptohet se ai nuk dëshiron që ju ta dini fare këtë.  Nëse doni ta shihni atë seksi gjithçka që duhet të bëni është të vizitoni faqen e tij në Instagram, në të cilën ai poston veten e tij pa këmishë në shkretëtirë të mbuluar me një pluhur të imët rëre.

Mund të argumentoni se prania e tij në Instagram e ka ekspozuar atë në një audiencë pothuajse aq të gjerë sa rolet e tij në film. Sigurisht, statusi i tij si njeri drejtues ndihet i vonuar. Shqyrtimet për filmin e vitit 2019, ‘Driven’, në të cilin ai luajti John DeLorean ishin në mes, por Pace u identifikua në mënyrë rutinore si një yll.  Pace, një baba i vetë-rrëfyer fantastiko-shkencor dhe që ndërton shtëpi, duket se është i kënaqur me zgjedhjet e tij. Ndoshta ka një element të Hollivudit që nuk e “lënë jashtë” dhe një pjesë e tij dëshiron të jetojë në male. Siç raportoi ‘Out’ disa vite më parë, Pace vuri kornizën e tij 6ft 5 inç për të ndërtuar një kornizë shtëpie në Upstate New York.

Ëndrra për të ndërtuar atë shtëpi dhe për të jetuar atje ishte një ëndërr e vetë-mjaftueshmërisë

Kur ai nuk është duke udhëtuar për punë, ai po krijon një kopsht (gjithashtu i dukshëm në Instagram) dhe po kërkon bishtaja. Këtë verë, ai dëshiron të shkojë në Adirondacks.

Më pëlqen të mendoj se do të jetoja në fshat dhe fermë, por ndoshta do të çmendesha.

Pace ishte i emocionuar që filmi i tij i fundit, ‘Bodies Bodies Bodies’ u filmua në Nju Jork, sepse do të thoshte se ai mund të shkonte në shtëpi në fermën e tij pas xhirimeve. Ai është një yll në mesin e yjeve në thriller nga regjisorja Halina Reijn dhe prodhuesi i hiteve dhe kompania e shpërndarjes A24. Bazuar në një histori të shkurtër nga Kristen Roupenian (e cila shkroi tregimin viral të shkurtër Cat Person), ‘Bodies Bodies Bodies’ është një film i errët, klaustrofobik, por i filmuar në mënyrë të shkëlqyeshme, ku luajnë gjithashtu Pete Davidson, Maria Bakalova, Amandla Stenberg, Chase. Sui Wonders dhe Rachel Sennott. Filmi është vendosur në një pallat ku një grup fëmijësh të pasur nga shkolla e mesme po vrapojnë përpara një uragani. Pasi njëri prej tyre sugjeron që të luajnë një lojë të quajtur ‘Bodies Bodies Bodies’ gjërat shkojnë keq.

Është gjoja një film horror, por është gjithashtu një nga filmat më qesharak të vitit. Pace luan Gregun, i dashuri i Alices së Sennott. “Ai është i pjekur dhe i lezetshëm”, thotë Sennott i Pace. “Jo se çdo djalë në moshën time është i bezdisshëm.” Ajo e përshkruan Pace-n si një aktor “dhurues”.”Ata duhej të bënin që të gjitha vajzat të reagonin ndaj tij dhe ai jepte një performancë të jashtëzakonshme çdo herë. Kamera nuk është tek ai dhe ai po jep një performancë çdo herë. Mendova se jam shumë me fat që punoj me këtë person.”

Pavarësisht diferencës së tyre në moshë (Sennott është 26), Sennott tha se ishte e lehtë të ndërtohej kimia midis Alice dhe Greg. “Sfida e vetme është se kam frikë se njerëzit në internet do të thonë: “Ajo nuk është seksi sa të takohet me Lee Pace”. Një nga skenat e nxehta që bën Gregu në film, të cilën Davidi përpiqet ta imitojë, pa sukses, është mashtrimi me shishe shampanje. Ai sapo ka dalë nga pishina dhe po rifillon festën pas një momenti të vështirë shoqëror. Është si gjysmëperëndi. Ishte një marifet që Pace duhej ta praktikonte në shtëpi.

“Unë përdora shpatën time Hobbit,” thotë ai gjysmë i turpshëm. Greg është jashtë tipit për Pace, veçanërisht pas xhirimeve të sezonit të dytë të ‘Foundation’, në të cilin ai luan perandorin e universit, por atmosfera e tij është në përputhje me atë të nxjerrë nga Pace.  Të qenit i njohur gjerësisht ose një objekt i vështrimit të Hollivudit nuk është qëllimi i Pace. Ai nuk ka asnjë interes të përdorë famën e tij për të bërë diçka tjetër përveçse të tërheqë vëmendjen ndaj ndryshimeve klimatike (ai punon me Conservation International). Duket se fama masive, ose ajo që një reporter i ‘New York Times’ mund ta përshkruajë si yll filmi, është e pakëndshme për të.

Unë nuk mendoj se i detyrohem askujt një shpjegim. Unë nuk mendoj se dikush i detyrohet askujt asgjë, me të vërtetë. Të luaj personazhe që janë interesantë, duke punuar me regjisorë dhe bashkëpunëtorë të mirë, kjo është ajo që unë dua. Sa hipokrit jam. Do të më shihni pas një muaji dhe unë do të vesh rroba të marra hua.

Nuk më duhet të pres një muaj. Disa ditë më vonë, atje ai ndodhet në rreshtin e parë të spektaklit të modës Schiapparelli në Paris. Disa ditë pas kësaj, Instagram sugjeron se ai është duke ecur në Alpe i veshur me pantallona të shkurtra dhe duke mbledhur më shumë se 77,000 pëlqime. Ai nuk na ka borxh asgjë, por po na jep diçka. Ai thjesht po na lë në dorë të deshifrojmë se çfarë mund të jetë ajo gjë.

Më shumë