Mësime stili nga burra në të gjashtëdhjetat e tyre…

Marisa Karabeci
16/08/2022

Ky është sezoni i gjashtëdhjetëvjeçarit elegant. Mendojmë se është koha për t’i bërë homazhe një turme paksa më të pjekur të adhuruesve të veshjeve, burrave që kanë bërë pak jetë dhe kanë grumbulluar një gardërobë të lakmueshme në këtë proces. Në vitin 2022, 60-ta duket mjaft e bukur. Duke mos u kufizuar më nga rregullat e vjetruara për atë që është e përshtatshme për moshën, meshkujt në të gjashtëdhjetat e tyre ose më të vjetër mund të jenë të prirur të përziejnë rrobat e tyre me atlete adidas, të marrin sugjerime stili nga reperi Slowthai. Ne kemi fotografuar pesë prej burrave midis moshës 60-69 të veshur më mirë. Njihuni me ta:

Herbie Mensah, 63-vjeç/Model dhe shitës rrobash ‘vintage’

Herbie Mensah filloi modelingun në vitet 1980 pas një takimi të rastësishëm me Malcolm McLaren, i cili e prezantoi atë me stilistin Dame Vivienne Westwood. Karriera e tij e modelingut u ringjall në vitin 2018, kur ai nënshkroi me agjencinë ‘Grey Model’. Pasioni i tij i vërtetë, megjithatë, është personalizimi, riciklimi dhe shitja e rrobave të vjetra në Portobello Market në Notting Hill, në perëndim të Londrës.

Kush ndikoi në stilin tuaj kur ishit më i ri?

Fillimisht isha një djalë shpirtëror, jetoja për të kërcyer. Kam jetuar në epokën e romanticitetit të ri dhe ato rroba në atë kohë ishin rroba për t’u pasur. Vivienne na paguante me rroba. Në fillim, nuk më pëlqeu, por më pas më rriti dhe fillova të blija gjërat, padyshim me një ulje të madhe. Unë kam kaq shumë pjesë të vetme dhe shumë mostra.

Si do ta përmblidhnit stilin tuaj tani?

Stili im këto ditë është një lloj atmosfere e viteve 1970, 1980 që takohet me vitin 2022. Gjatë ditës, unë vesh shumë veshje pune. Xhaketat dhe pantallonat. Nuk më pëlqen të dukem sikur jam përpjekur shumë. E urrej atë pamje në thelb. Unë do të vishja një palë këpucë të shtrembëruara me një kostum të zgjuar.

A ka ndonjë gjë që nuk do ta vishnit kurrë?

Unë rri larg kapuçëve!

Cilët janë stilistë tuaj të preferuar?

Dries Van Noten. Ka atë stil të viteve 1980, 1990, pak atmosferë veshjesh pune. Ndjehet si diçka që dikush në moshën time do të vishte pa u dukur sikur jeni përpjekur shumë. Ka atë lloj çuditshmërie…

Si u ndjeve kur mbushe 60 vjeç?

Unë u them të gjithëve që jam 40! Unë do të thosha se 60 është 40-shi i ri. Kur isha më i ri, mendoja, 40? O Zot! Do të doja të isha jashtë klubeve dhe festave kur të jem 40 vjeç. Unë ende mund të argëtohem dhe kam ende flokë.

I keni mbajtur gjithmonë flokët me rrica?

Unë i kam flokët të tillë për gati 40 vjet.

Keni menduar ndonjëherë t’i prisni?

Kurrë. Në asnjë mënyrë. Është pjesë e identitetit tuaj.

Paul Gorman, 62-vjeç/Shkrimtar

Shkrimtari Paul Gorman ka shkruar libra për gjithçka. Libri i tij i fundit, ‘Totally Wired’, një histori e shtypit muzikor, do të dalë në shtator.

Kush dhe çfarë e ka formuar stilin tuaj?

Kur punoja si redaktor në LA gjatë fundit të viteve 1980, fillimit të viteve 1990, sapo kishin ardhur dhe kishin liruar njerëz si unë që mbanin kostume të bukura me kopsa. U ktheva në Mbretërinë e Bashkuar një person tjetër me një qëndrim tjetër ndaj veshjeve dhe kulturës vizuale.

Si ju pëlqen të visheni tani?

Çfarëdo që të vesh, ka gjithmonë një element blu. Unë nuk mendoj se jam në gjendje të jem ndonjëherë shumë i zoti. Nëse vesh një kostum, atëherë do të doja të vishja një shall të bërë nga një kimono e viteve 1950 ose çizme që nuk i kam lustruar.

A ka ndryshuar stili juaj që kur keni mbushur 60 vjeç?

Është padyshim më e relaksuar. Dhe një lloj eksperimental, në një farë mënyre. Unë kam një bluzë kravatë me arushë pelushi mbi të dhe ta vesh atë me një kostum thjesht më bën të qesh. Të tjerë thonë: “Çfarë dreqin ke veshur?” Por mua disi më pëlqen kjo.

A ka ndonjë gjë në gardërobën tuaj që nuk e vishni, por nuk mund ta hiqni?

Unë kam një këmishë nga Let It Rock, e cila ishte dyqani i Malcolm McLaren dhe Vivienne Westwood, një lloj Teddy Boy, tregtar rockerësh nga viti 1974, mendoj, të cilën vëllai im ma dha sepse nuk i përshtatej më dhe është e vogël.

Stilin e kujt admironi?

Më pëlqen shumë stili i Slowthai-t, mënyra se si ai nuk do të veshë një këmishë shumë herë ose do të jetë pothuajse me një palë pantallona. E njëjta gjë me Iggy Pop. Ata njerëz janë interesantë sepse kanë trupa interesantë. Rrobat nuk janë një zbukurim.

Çfarë stili dhe këshille jete do t’i jepnit një burri që po i afrohet të 60-ave?

Relaksohuni dhe mendja juaj do t’ju ndjekë.

Patrick Kinmonth, 64-vjeç/Stilist dhe regjisor

Regjisori, stilisti, dekoratori, shkrimtari Patrick Kinmonth i bën të gjitha dhe gjithashtu shumë mirë. Ai e filloi karrierën e tij në ‘British Vogue’, ku mbajti rolin e redaktorit të arteve dhe punoi me fotografë dhe stilistë të klasit botëror. Projektet e tij më të fundit përfshijnë regjinë dhe dizajnimin për Operën Mbretërore Daneze dhe krijimin e një linje pëlhurash dhe tapetesh për Chelsea Textiles.

Si e ka formuar stili juaj karriera?

Veshja është një gjë e madhe. Të dizajnosh për një opera është pothuajse si të bësh një koleksion couture dhe unë kam kaluar nëpër faza të përpjekjes për të thjeshtuar veshjet e mia. Ishte një periudhë ku mendova se gjithçka që ju nevojitet është një kostum i bukur blu që është i lehtë në verë dhe një më i leshtë në dimër. Në fakt, jam më i lumtur që nuk kam veshur rroba klasike dhe garderoba ime është jashtëzakonisht eklektike.

Çfarë lloj veshjesh keni veshur kur keni punuar në ‘Vogue’?

Më pëlqejnë veshjet e Yohji Yamamoto dhe Helmut Lang, në thelb.

Cilat janë artikujt më të çmuar në gardërobën tuaj?

Gjërat e mia të preferuara janë nga Rubinacci, rrobaqepësi napolitane. Ai kishte këtë aftësi të pabesueshme për të prerë lino dhe pëlhura shumë të lehta. Pasi vdiq, i kishin shitur të gjitha mostrat kur po lëviznin dhe i bleva shumë rroba.

Cilët stilistë ju bëjnë më shumë përshtypje?

Nuk mund të shmangësh ndikimin e Alessandro Michele në Gucci dhe Demna Gvasalia në Balenciaga. Alessandro ka një pasion për të kaluarën dhe vendosjen e saj në të tashmen dhe unë kam qenë gjithmonë shumë fans për atë që ai po bën. Unë mendoj se inteligjenca dhe ashpërsia e Demna-s është një shtresë e re.

Çfarë stili dhe këshille jete do t’i jepnit një burri që po i afrohet të 60-ave?

Mbani fondatinën, jini vetvetja, sepse atëherë mund të vishni çdo gjë. Mos e humbisni arkitekturën!

Charles Aboah, 62-vjeç/Biznesmen

Charles Aboah ka punuar në prapaskenë në industrinë e modës për shumë vite. Ai gjithashtu drejton një aplikacion prodhimi, CiMS, i cili ndihmon stilistë e zënë të menaxhojnë projektet e tyre.

Cilët kanë qenë ndikimet tuaja në stil gjatë rritjes?

Një nga ndikimet e mia ishte babai im, i cili ishte diplomat dhe mënyra se si i kombinonte veshjet e tij. Ai vishej gjithmonë në një mënyrë klasike. Ai nuk do të ishte kurrë pa mansheta apo kravatë.

A ka ndonjë gjë në gardërobën tuaj që nuk e vishni më, por nuk mund ta hiqni?

Mendoj se në garderobën time të tanishme, vesh gjithçka me të cilën jam lidhur. Nëse nuk e vesh më, ua jap vajzave të mia, megjithëse ato priren të hyjnë dhe të vjedhin çfarë të duan.

Kush janë krijuesit e kostumeve dhe këmishave tuaja?

Më pëlqen një kostum klasik. Unë nuk dua një kostum të dekonstruktuar me një xhaketë në një mënyrë ose në tjetrën. Timothy Everest në Savile Row bëri kravatën time të zezë dhe kostumet e mia dhe Ozwald Boateng bëri kostumin tim të dasmës dhe disa kostume të tjera që kam. Unë kam shumë këmisha të mia të bëra në Charvet. Është e mrekullueshme sepse, pasi të kenë matjet tuaja, thjesht mund t’i telefononi dhe gjithçka që duhet të bëni është të zgjidhni një pëlhurë.

Si të vishni një kostum në të gjashtëdhjetat tuaja?

Unë kurrë nuk vesh një bluzë me kostum. Disa njerëz e bëjnë dhe u përshtatet atyre, por unë jo. Unë do të vishja një këmishë të rastësishme, ndoshta një këmishë shumëngjyrëshe Charvet ose një këmishë prej liri.

Tek kush shkoni për syzet perfekte?

Oliver Goldsmith. Ishte duke bërë syze në vitet 1970 për Audrey Hepburn dhe njerëz si Michael Caine dhe ka stile të vjetra, perfekte.

Cila është gjëja e fundit që keni blerë?

Unë jam i çmendur për pak tuta. Sapo bleva një nga bashkëpunimi Gucci x Adidas.

Stewart Walton, 69-vjeç/Ilustrues

Stewart Walton është një ilustrator që punon kryesisht me bojëra uji. Përveç porosive të tij, ai ka vizatuar interpretues në Glastonbury që nga viti 1995 dhe madje i është dhënë akses në skenë. “Një ditë do të bëj një libër së bashku, kam vizatuar kaq shumë legjenda.”

Si je veshur në të njëzetat?

Nëpërmjet një të dashure trashëgova shumë këmisha të Jermyn. Pas kësaj, fillova të vishem me xhaketa kadife Barbour.

Si u ndjeve kur mbushe 60 vjeç?

Sinqerisht, ideja nuk më emocionoi, por një darkë me familjen dhe miqtë dhe një fundjavë me gruan time në Romë më bënë të kuptoja se jeta është për të jetuar.

Cilën veshje nuk do e vishni më?

Një këmishë jeshile e zbehtë dhe gri me një model Navajo që e kam veshur për lindjen e fëmijëve të mi dhe më pas në takimin tim të parë me të gjithë nipërit e mbesat e mia. Është shumë e zbehur tani dhe të gjithë e dinë historinë pas saj.

Si është koleksioni juaj i këpucëve?

Një përzierje këpucësh brogues të vjetra, Birkenstocks, Blundstones, Novesta plimsolls, Converse dhe Adidas. Dhe së fundmi, një palë Saucony që ishin dhuratë nga djali im.

Çfarë stili dhe këshille jete do t’i jepnit një burri që po i afrohet të 60-ave?

Jini të rehatshëm me veshjet tuaja!

Më shumë