5 stile veshjeje që do ju ndihmojnë të shkëlqeni gjatë ndërrimit të stinëve!

Anja Dervishi
17/08/2022

Zgjidhja e dilemës së veshjeve midis sezoneve nuk ka qenë kurrë më e lehtë me zgjedhjet tona shumëfunksionale të sigurta për të mos dështuar dhe për të përmirësuar pamjen tuaj sidoqoftë koha jashtë.

1. Xhaketa e stilit aviator

Një element bazë shumëvjeçar, falë potencialit të saj të shtresimit dhe siluetës së qëndrueshme, xhaketa e aviatorit është bërë një domosdoshmëri në veshjet moderne. E fundit në veshjet e sipërme ‘smart-casual’, është një aleat natyral i klasikëve të kohës së lirë (mendoni xhinset, pantallonat e ngarkuara dhe fustanet këmishë), por duket plot stil kur vishet për një pamje të këndshme të kostumit me dy pjesë. Këtë sezon vishni me një fustan mëndafshi për një kombinim më të papritur që është po aq elegant.

2. Këmishë ‘oversize’

E freskët dhe e lezetshme, këmisha me kopsa është shndërruar nga elementi kryesor i sallës së konferencave në esenciale vitet e fundit, falë aftësisë së saj për të përmirësuar menjëherë një veshje – dhe një përsëritje e madhe ofron një kthesë drejtimi që siguron që ajo mund të vishet sipër ose poshtë diçkaje tjet. Vishni të lirshme dhe plot stil me pantallona klasike për një pamje të zgjuar që përcjell një humor të relaksuar, ose kombinojini ato me xhinse. Ju gjithashtu mund të luani me përmasat e saj të mëdha duke e vendosur atë nën jelek dhe pulovra. Këshilla kryesore: shikoni për copa të punuara nga pambuku për një pamje të freskët.

3. Pulovrat

Për një industri që akuzohet vazhdimisht se është e fiksuar pas ‘risisë’, moda është një kampione e pjesëve të zellshme që do të zgjasin çdo sezon – dhe trikotazhet janë rasti përfundimtar. Për sezonin vjeshtë-dimër 2022, pulovrat kanë dalë në plan të parë si një thurje heroike ideale për t’u veshur me shtresa mbi një bluzë kur ditët janë veçanërisht të ftohta, ose e veshur vetëm me xhinse me bel të lartë për një pamje të relaksuar të veshjes klasike dhe ‘casual’. Joshja e vërtetë qëndron në natyrën e saj të nënvlerësuar dhe aftësinë për t’u futur pa mundim në veshjet tuaja ekzistuese – por ngjyrat më të ndritshme do të sigurojnë që ajo të ndihet e freskët gjatë gjithë sezonit.

4. Këpucët e sheshta

Me kalimin e stinëve, një nga aspektet më thelbësore të një gardërobe kapsulë është investimi me një palë këpucë të përshtatshme për të lehtësuar tranzicionin – dhe këpucët e sheshta janë bileta. Me elegancën e këpucëve që vishen me fustane dhe rehatinë si të mëndafshit, këpuvët e sheshta garantojnë se do të keni kombinimin e përsosur si për evente të rastësishme ashtu edhe për ato zyrtare. Vishni me gjithçka, nga kostumi dhe xhinset, tek fustanet e thurura dhe fundet e gjata.

5. Pantallona të gjera

Të përhapura në veshje po aq sa xhinset, por me pak elegancë të shtuar, pantallonat me këmbë të gjera janë veshjet thelbësore që nuk e dinit se ju nevojiteshin. Ata që i përkushtohen stileve me këmbë të drejta mund të tremben nga vëllimi i shtuar, por, të stiluara në mënyrë korrekte, këto pantallona elegante zgjasin këmbët dhe theksojnë siluetën. Vetëm sigurohuni që të zgjidhni një palë të përshtatura në mënyrë perfekte në bel. Kompensoni përmasat e ekzagjeruara duke veshur tuajat me një pulovër ose theksojini ato me një bluzë me ngjyrë të ndezur, për të krijuar siluetën që dëshironi.

Më shumë