5 gra të suksesshme rrëfejnë ritualet e tyre të relaksimit!

Anja Dervishi
24/08/2022

Nga praktikat e lehtësimit të stresit deri te vendet më të mira për t’u ‘arratisur’ nga bota, ju tregojmë hilet që përdorin pesë sipërmarrëset për t’u përballur me kërkesat e çdo ditë.

Babba Rivera, themeluese e Ceremonia

“Koha cilësore me familjen time, vajzat dhe qenin tim është me të vërtetë lehtësimi më i mirë i gjithë stresit për mua. Këto momente më detyrojnë të jem e pranishme dhe përfundoj duke integruar shumë lojëra në jetën time të përditshme, për të cilën harrojmë se kemi nevojë si të rritur. Momentet ‘e çmendurisë’ janë kaq të çiltra dhe na lejojnë të përjetojmë gëzimin në doza të vogla, gjë që ndihmon në uljen e stresit. Kjo është arsyeja pse unë kam shkuar edhe në kurse tenisi, për të ndërtuar lëvizjen në rutinën time, e cila është kaq terapeutike pas ditëve të gjata me takime e mbledhje.

“Nuk është çudi, duke qenë themeluesja e markës së bukurisë Ceremonia, kam zbuluar se ritualet e mia të bukurisë në shtëpi janë thelbësore për rutinën time të kujdesit për veten. Ato më ndihmojnë në tokë dhe më mbajnë larg kohës së panevojshme të ekranit dhe lëvizjes. Unë u rrita duke parë nënën time të ishte kaq besnike ndaj rutinës së saj të kujdesit të lëkurës – [ishte] një pushim nga të qenit nënë që ishte kaq e shenjtë dhe duhej mbrojtur. Unë e kanalizoj atë prioritet në orarin tim dhe e bëj atë një moment për të pritur me padurim. Asgjë nuk e bën banjën time të ndihet më shumë relaksuese se një spa, sesa të mbyll një ditë të gjatë me rituale bukurie para gjumit.”

CEREMONIA

£32

CEREMONIA

£12.50

CEREMONIA

£22

CEREMONIA

£24

Hikari Yokoyama, konsulente arti dhe kuratore

“Ndihem më e relaksuar në det ose kur ndodhem pranë tij. Shkrimtari Romain Rolland, në një letër drejtuar Sigmund Freud, shpiku termin “ndjenjë oqeanike”, që do të thotë të ndihesh njësh me botën e jashtme në tërësi. Kjo i referohet një ndjenje mistike dhe psikologjike, ku njeriu çliron egon dhe nuk ndjen ndarje mes vetes dhe gjithçkaje që e rrethon. Është një ndjenjë e zhytjes në botë dhe një ndjenjë uniteti me gjithçka tjetër.

“Teknika më e mirë e relaksimit për mua është të mos shikoj telefonin apo kompjuterin tim. Mendoj se të dyja pajisjet më tërheqin nga momenti aktual dhe prishin relaksimin. Unë gjithashtu mendoj se aktiviteti fizik i lehtë, i orientuar nga qëllimi funksionon vërtet mirë – për shembull, të notosh në det aq sa të mundesh, të ecësh lart dhe rreth një kodre shkëmbore për të parë se çfarë është në anën tjetër dhe më pas të vazhdosh, të bësh joga derisa të mërzitesh prej saj… Më ndihmon me të vërtetë anën time tepër cerebrale dhe analitike.”

HUNZA G

£129.17

ANITA KO

£2,787.50

ZIMMERMANN

£562.50

TOTÊME

£308.33

Miranda Kerr, modele dhe themeluese e Kora Organics

“Ndihem më e relaksuar pikërisht para gjumit, kur jam duke bërë rutinën time të mbrëmjes. Pasi i çoj fëmijët në shtrat, më pëlqen të zbeh dritat, të ndez një qiri dhe të luaj muzikë qetësuese. Kur koha e lejon, më pëlqen të bëj një banjë dhe të vendos një kristal kuarci rozë në bazën e vaskës. Është një mënyrë e shkëlqyer për të lënë ditën dhe për t’u shplodhur. Pas banjës, do të bëj rutinën time të kujdesit të lëkurës në mbrëmje. Së paku, të marr një moment për të bërë një ritual të rregullt të kujdesit të lëkurës gjatë natës është një mënyrë shumë e mirë për mua për t’u rimbushur. Unë me të vërtetë mbështetem në të gjithë përvojën qetësuese.”

KORA ORGANICS

£43.33

JIA JIA

£350

KORA ORGANICS

£58.33

LA MONTAÑA

£83.33

Anissa Kermiche, projektuese dhe themeluese

“Relaksimi për mua ekziston në dy gjendje të ndryshme: qetësimi i shpirtit tim ose arratisja. I ushqej imagjinatën dhe shqisat e mia përmes mediumeve të tjera: të vizitosh një galeri ose studio artistësh, të shikosh filma ose të shkosh në një koncert apo një festival muzikor është po aq gjallëruese. Muzika është një lirim i madh për mua personalisht dhe profesionalisht. Më pëlqen shumë kërcimi, por nuk jam një adhuruese e madh e përpjekjeve fizike të detyruara. Kam gjetur një klasë fitnesi me muzikë botërore dhe largohem gjithmonë në një gjendje gëzimi.

“Drejtimi i një biznesi nuk është krejtësisht paqësor. Të jesh sipërmarrëse do të thotë të rregullosh çdo ditë çështje të papritura dhe më duhej të zhvilloja metoda efektive për të menaxhuar stresin shumë shpejt kur marka ime [Anissa Kermiche] fitoi vrull. Ishte si stërvitje në lartësi të madhe. Do të doja të guxoja të kërkoja ndihmë ose këshilla kur isha më e re; Isha gjithmonë shumë krenare dhe shumë e turpshme për të kërkuar udhëzime. Nuk njihja askënd në industrinë e modës, as në bizhuteri apo qeramikë, kështu që nuk e dija se ku të drejtohesha. Ndonjëherë, e kam të vështirë të dukem vulnerabël ndaj të tjerëve, kështu që tani lidh sipërmarrës të rinj me njëri-tjetrin – dua ta paguaj në një mënyrë të vogël dhe t’u jap të tjerëve atë që më mungonte. Për më tepër, do t’i kisha dhënë vetes leje që herët në jetë për të shkuar në terapi, për të provuar metoda shërimi dhe mjekësi alternative. Tani e di që kërkon guxim për të kërkuar ndihmë.

“Masazhi është një shpenzim për të cilin jam e lumtur të paguaj. Gjatë të njëzetave të mia, kam kursyer për modën dhe tani të tridhjetat e mia janë të rezervuara për vëmendjen. Është diçka që tani do ta përfshij më rregullisht në jetën time si një mjet vetë-ruajtjeje.”

ANISSA KERMICHE

£283.33

ANISSA KERMICHE

£695.83

ANISSA KERMICHE

£320.83

ANISSA KERMICHE

£341.67

Tata Harper, themeluesja e kujdesit të lëkurës Tata Harper

“Ndihem më e relaksuar kur jam në fermën time në Vermont, ulur në verandën me pamje nga fushat. Ka diçka kaq paqësore për të parë kafshët duke kullotur dhe duke ndjerë erën në fytyrën time. Më pëlqen gjithashtu praktika e larjes në pyll për t’u përqendruar dhe për t’u ndjerë më e lidhur me natyrën.

“[Edhe përpara se të themeloja Tata Harper], rutina ime e kujdesit të lëkurës ka qenë gjithmonë mënyra ime e preferuar për t’u shplodhur dhe për t’u rivendosur pas një dite të gjatë. Ka diçka kaq transformuese në marrjen e një momenti të qëllimshëm për t’u kujdesur për veten dhe për t’u shplodhur. Largohem nga banja duke u ndjerë si një person i ri, gati për gjumin tim të bukurisë. Më pëlqen ta mbyll ditën me një meditim vizual, për të cilin kam gjetur se më ndihmon vërtet me gjumin, veçanërisht pasi jam përpara një ekrani gjatë gjithë ditës. Unë gjithashtu e lë telefonin tim nëpër dhomë për të shmangur çdo shpërqendrim të mundshëm, në mënyrë që të përqendrohem vërtet në shkëputjen dhe çlirimin tim.”

TATA HARPER

£50.83

TATA HARPER

£66

TATA HARPER

£146.67

Më shumë