7 elementë që duhet t’i shtoni garderobës suaj gjatë sezonit veror!

Anja Dervishi
24/08/2022

Çdo garderobë e kuruar mirë mund të përfitojë nga një element shtesë elegant të sezonit të ri. Lexoni për të zbuluar çfarë mund t’i japë veshjes tuaj një rifreskim veror…

Këmishë me mëngë të shkurtra

E riimagjinuar për sezonin e pikut të verës me printime lozonjare dhe pëlhura luksoze, këmisha me mëngë të shkurtra mishëron ‘smart casual’. Vishni atë me një fund midi dhe sandale për një ditë të relaksuar në zyrë. Këmisha mëndafshi e printuar e Matteau përmban një printim abstrakt me gjethe bananeje që është një pamje minimale e veshjes për pushime, ndërsa këmisha e madhe me lule e Gucci ‘Love Parade’ duket e mrekullueshme me pantallona të përshtatura dhe aksesorë shumëngjyrësh. Për pjesët me teksturë me një ndjesi më të veshur, shikoni këmishën xhins ‘Summer’ të stilit të përdorshëm të Tibi-t ose vishni këmishën e zbukuruar të Bottega Veneta-s për një arratisje pranë pishinës deri në mëngjes.

MATTEAU

£250

GUCCI

£558.33

FRANKIE SHOP

£179.20

Pantallona të shkurtra sportive

Një ndryshim i shpejtë midis një stërvitjeje dhe një rezervimi për drekë nuk ka qenë kurrë më i lehtë me rritjen e estetikës sportive-luksoze. Për një ditë të gjatë aventurash nëpër qytet, vishni pantallona të shkurtra sportive të mëndafshta me një pulovër të prerë dhe atlete të mëdha, kështu që të jeni të përgatitur për çdo ndryshim planesh. Ose merrni parasysh setin e stilit të rrugës shoqëruar me një xhaketë sportive dhe sandale me rripa. Pantallonat e shkurtra ‘Ryder’ jeshile të A.L.C. janë krijuar nga një material i lehtë guaskë për t’ju mbajtur të freskët, ndërsa pantallonat e shkurtra me tyl prej mëndafshi nga Totême janë aq të buta saqë do të dëshironi t’i vishni ato pa pushim.

A.L.C.

£220.83

TOTÊME

£258.33

FRANKIE SHOP

£90.79

FENDI

£650

Xhins veror

Kur moti bëhet më i ngrohtë, xhinset vijnë me ngjyra më të lehta dhe vija më të shkurtra. Përdoreni verën si një mundësi për të zbuluar silueta të ndryshme apo edhe për të rikthyer një të preferuar të vjetër – si xhaketa xhins– dhe stilojeni atë në një mënyrë krejtësisht të re. Xhaketa “The Back Road” e Mother ka një përshtatje kuti që duket menjëherë e lezetshme e veshur mbi një fustan maxi të ndritshëm, ose provoni një version të lehtë të smoking kanadez të veshur me një tank print dhe xhinse blu. Për një pamje me sofistikim të lakmueshëm, shtoni në dollapin tuaj xhinset ‘Magnolia’ të Wandler-it ose xhinset Gucci-t me detajin e firmës ‘Horsebit’ të maison-it.

MOTHER

£333.33

VICTORIA BECKHAM

£350

WANDLER

£158.33

GUCCI

£540

Nallane

Këpucët klasike me taban prej druri bënë një rikthim të guximshëm në sezonin SS22 në forma tradicionale dhe stile moderne. Nallanet prej lëkure me thumba të Alaïa-s të kujtojnë dizajnet e viteve ’90 dhe janë të bazuara në thembra prej 50 mm prej druri – stilojini tuajat me xhinse të prera dhe një kamisole mëndafshi. Nallanet Aeyde ‘Bobbie’ të stilit të viteve ’70 do të kombinohen në mënyrë perfekte me një fustan maxi me lule dhe syze dielli të mëdha, ndërsa nallanet ‘Le Maillon’ të Saint Laurent shfaqin të njëjtin detaj zinxhir në ngjyrë ari që mund të shihet edhe në çantën e maison-it.

ALAÏA

£433.33

GUCCI

£700

SAINT LAURENT

£550

BRUNELLO CUCINELLI

£650

Pantallonat me printe

Për rehati maksimale që nuk bën kompromis, pantallonat me printe janë një mënyrë e arritshme për të shtuar një prekje të këndshme avangarde në pamjen tuaj të përditshme. Kur stiloni pantallonat me printe për verën, lërini ato të jenë pjesa kryesore e veshjes suaj, duke kombinuar me një bluzë neutrale. Pantallonat e mëndafshta të Balenciaga-s me prerje të gjerë janë të printuara me emrin e nënshkrimit të shtëpisë ‘BB’ dhe vijnë në një pëlhurë të rrudhosur që duket shkëlqyeshëm me një këmishë të bardhë të freskët. Për t’u shplodhur buzë pishinës, provoni pantallonat “Marta” të Alémais me lino të freskët, të cilat kanë një printim paisley me ngjyrë jeshile mente, gati për pushime.

VALENTINO

£1,300

BALENCIAGA

£1,050

MARNI

£541.67

ALÉMAIS

£187.50

Çanta shumëngjyrëshe

Pse të mos lejoni aksesorët me shkëlqim t’ju ngrejnë humorin? Nga trëndafili dhe bruza e ndezur deri te mandarina dhe lime e shijshme, çantat shumëngjyrëshe mund të gjallërojnë një kostum të errët, të përshtatur ose të plotësojnë një veshje të pasur me tonalitet nga koka te këmbët. Çanta ‘Luna’ e Loewe ka një formë të lakuar dhe rrip të kthyeshëm prej kanavacash në një nga ngjyrat më të pëlqyera të SS22 – mandarina. Çanta mini prej lëkure “Jodie” e Bottega Veneta përmban thurjen e veçantë të shtëpisë me një detaj të nyjëtuar me mjeshtëri në dorezë, ndërsa çanta rozë e Valentino-s përmban pjesë elegante ari dhe një formë të lakuar të lëmuar që është mjaft e gjerë për t’iu përshtatur të gjitha gjërat tuaja të përditshme.

LOEWE

£1,333.33

BOTTEGA VENETA

£1,450

VALENTINO

£1,491.67

ALEXANDER MCQUEEN

£541.67

Fustani midi 

Pavarësisht nga eventi, një fustan elegant midi sjell lustrim të menjëhershëm. Pavarësisht nëse zgjidhni një numër të lehtë të punuar me shtiza, një stil fustanesh të frymëzuar nga vitet ’90 ose një fustan me nivele të çmuara, fustani midi është një veshje e lehtë dhe e gjitha në një. Fustani me shpinë të hapur i La Ligne është jashtëzakonisht i këndshëm, me bel dhe mëngë të valëzuara, dhe gjithashtu përmban lidhëse në pjesën e pasme të qafës që mund të përshtaten sipas trupit tuaj në mënyrë ideale. Kur bëni valixhet për një fundjavë larg qytetit, fustani ‘Myla’ i Partow bën një zgjedhje të rastësishme, por të rafinuar për një drekë në afresko. Fustani midi i hapur i Calle Del Mar me bazë në LA është bërë në vend duke përdorur materiale të konsideruara dhe përmban një siluetë elegante, të frymëzuar nga polo.

PARTOW

£1,145.97

CHLOÉ

£1,416.67

LA LIGNE

£320.83

CALLE DEL MAR

£504.17

Më shumë