Vendet dhe alternativat më të mira për të qëndruar, për të ngrënë dhe për t’u relaksuar në Seul!

Anja Dervishi
31/08/2022

Çdo vit që nga viti 2002, artdashësit koreanë nga e gjithë bota mblidhen në Panairin Ndërkombëtar të Artit të Koresë (KIAF) që zhvillohet në Qendrën e Konventave dhe Ekspozitave Coex në Seul. Këtë vit, zhurma rreth ngjarjes është më e madhe se kurrë pasi interesi për mediumet koreane është rritur në mënyrë eksponenciale në vitet e fundit dhe për shkak se KIAF do të mbahet së bashku me Frieze-n e parë të Seulit.

Lundrimi vetëm në ngjarje mund të jetë frikësues për udhëtarët – madje edhe vendasit pushtohen nga labirinti i opsioneve brenda dhe përreth lagjes. Coex Mall zë një pjesë të konsiderueshme të Samseong-dong, kështu që mund të jetë joshëse të ecësh në çdo restorant qendror. Megjithatë, aventura është vetëm pak minuta larg dhe me këtë fletë mashtrimi, do ta gjeni veten të trajtuar me histori të së kaluarës së Seulit dhe shije nga përtej kryeqytetit.

01. Ku të qëndrojmë

Park Hyatt Seoul

Edhe midis shumë ndërtesave të larta të Gangnam, Park Hyatt Seoul qëndron në mënyrë elegante mbi pjesën tjetër. Ndërsa shumë nga hotelet e kryeqytetit kanë shtuar atraksione të zgjuara dhe zbukurime në vitet e fundit, ky akomodim me pesë yje ka mbetur i preferuari falë shërbimit të qëndrueshëm dhe estetikës bashkëkohore. Me dysheme druri lisi dhe dritare xhami nga dyshemeja deri te tavani që përshtaten me secilën nga 184 dhomat e hotelit, brendësia e tij e frymëzuar nga natyra është një kontrast delikat me xhunglën urbane jashtë. Dhe pamjet befasuese të qytetit janë të dukshme edhe nga banjat e brendshme, të cilat janë të veshura me mure guri me teksturë. Transparenca madje shton një nuancë shtesë të ajrosjes në dhomat e pishinave dhe fitnesit, shumë moderne.

02. Çfarë të shohim

Bongeunsa Temple

Një odë e rrallë për një kohë më të ngadaltë në Gangnam, vendi i Tempullit Bongeunsa i është kushtuar budizmit për më shumë se 1 mijë vjet. Fillimisht i ndërtuar gjatë dinastisë Silla në 794 pas Krishtit, tempulli u quajt fillimisht Gyeonseongsa. Emri i saj ndryshoi kur u rindërtua në 1498, por struktura aktuale daton në vitin 1939 pasi një pjesë e madhe e saj u shkatërrua nga një zjarr. Territori i tempullit përfshin një statujë 23 metra të Maitreya, një hyjni që përfaqëson lindjen e fëmijëve dhe fatin e mirë në Kore dhe kaligrafinë e studiueses së njohur Kim Jeonghee. Vizitorët mund të regjistrohen paraprakisht për një Templestay, një program që fton të ftuarit të kalojnë një natë në tempull duke mësuar më shumë rreth budizmit, ose të zgjedhin nga një shumëllojshmëri programesh më të shkurtra, si ceremonia e çajit ose një klasë meditimi.

03. Ku të hani

Hadongkwan Coex

Një nga emrat më të njohur në skenën e kuzhinës koreano-jugore, Hadongkwan filloi si një biznes i vogël në pronësi të familjes në vitin 1939. Me kalimin e kohës, restoranti – i hapur fillimisht në Myeongdong – fitoi famë për gom-tang (supë me lëng mishi) dhe hapi një pjesë të vogël të lokacioneve në të gjithë Seulin. Familja Kim thotë se sekreti i lëngut të tyre të pasur është se ata kurrë nuk i ngrohin mbetjet dhe përdorin gjithmonë përbërës me burime vendase. Ata pëlqejnë ta quajnë veten si “një nga të preferuarit presidencial” pasi disa presidentë kanë vizituar restorantin e tyre gjatë viteve. Ndërsa është e vërtetë që vendndodhja e Coex nuk ka ndjenjën historike të origjinalit, origjinali shpesh ka radhë të gjata dhe është i hapur vetëm nga ora 7:00 deri në 16:00 ose është i shitur – duke e bërë Coex (i hapur nga 10:30 deri në 19:30) një alternativë të përsosur nëse nuk mund të shqetësoheni për të udhëtuar ose për të drekuar.

Boreumsoei

Ndërsa Gangnam është i mbushur me restorante të mira koreane për barbekju, pak prej tyre lënë një përshtypje si ky që specializohet në hanwoo, prerje premium të viçit vendas, nga bagëtitë e rritura në ishullin Jeju. Ndryshe nga restorantet e tjera të mishit, të cilat priren të jenë më të zhurmshme dhe me rrëmujë, përvoja këtu i lejon darkuesit të përqendrohen në cilësinë e ushqimit me një ambient të gjerë. Ushqimet në Barbecue janë menduar të përfundojnë me një pjatë me oriz ose ‘noodles’, kështu që lini vend për supën pikante të restorantit me mish viçi me qiqra, hudhër dhe oriz.

04. Ku të pini diçka dhe të pushoni

Sannolu

Një kafene organike matcha dhe çaji jeshil, Sannolu është dyqani kryesor për markën me bazë në Jeju që synon të eksportojë shijet e ishullit. Menuja përfshin pije kremoze si matcha akullore latte dhe matcha einspanner, si dhe çaj jeshil me aromë më natyrale sejak dhe çaj jeshil ocro dhe një koleksion ëmbëlsirash të frymëzuara nga Jeju. Kafeneja është e vendosur në një ndërtesë të quajtur Prain Villa, e projektuar nga Studio Asylum dhe është e njohur për arkitekturën e saj po aq sa pijet dhe ‘snacks’ të vogla. Ndërsa panelet e larta uretani inox të pjesës së jashtme të ndërtesës mund të duken aq të ftohta, pjesa më e madhe e brendshme – duke përfshirë një pellg guri të qetë – është projektuar për të lejuar dritën maksimale natyrore. Ndaloni këtu për një pushim nga qyteti dhe për të marrë disa suvenire.

Nomad

Një bar uiski dhe koktejli me gjithë gamën dhe shkëlqimin e Gangnam-it që në njëfarë mënyre nuk është aspak pretencioze, Nomad është lloji i hapësirës që shumica e vendasve duan ta mbajnë për vete. Mysafirët e vetëm mund të bisedojnë me miksologët e ulur në bar dhe grupet më të mëdha mund të ulen tek kabinat prej pelushi dhe lëkure pranë murit. Nga kolazhi i blloqeve prej druri që zbukurojnë tavanin dhe dritat e diskos në një cep, brendësia është paksa e mbushur me ide, por si shërbimi ashtu edhe pijet janë në vend. Çdo pije në listën e koktejve të barit është emëruar sipas një hiti pop, kështu që “mbyllni sytë dhe merrni vetes një ilaç dashurie nr. 9”.

Booknrest

Një parajsë introverte, Booknrest është një kafene dhe një kënd librash me tre zona: qëndrimi, pushimi dhe dhoma private. Vendet e ndenjëseve variojnë nga tavolinat me diell, me dy persona në anë të dritares deri te krevatet prej pelushi në katin e dytë të stolisur me jastëkë dhe çdo hapësirë ju lejon të porosisni një kafe, të lexoni ose të merreni me punë në laptop me shkallë të ndryshme privatësie. Për ata që kanë nevojë për një pushim në mesditë, dhomat private me qira vijnë edhe me një dush. Ju lutemi vini re se ndërsa ka libra dhe revista pothuajse në çdo zhanër, literatura në anglisht është e kufizuar.

Më shumë